Od 1. novembra 106 blagajni Elektroprivrede Srbije (EPS) prestaju sa radom, a građani će do 1. februara sledeće godine moći da plaćaju račune samo na blagajnama u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i Kraljevu, objavila je Radio-televizija Srbije.
Šalteri se, kako EPS, ukidaju zbog unapređenja poslovanja, digitalizacije i smanjenja troškova, a da će građani račune, osim elektronski, moći da plaćaju na šalterima Pošte, banaka i drugih platnih institucija.
Izvršni direktor EPS Snabdevanja Aleksandar Bjeličić izjavio je da je odluka bila očekivana pošto svega 13 odsto korisnika račune plaća na šalterima Elektrodistribucije Srbije.
Od 1. novembra će 106 blagajni prestati sa radom, a do 1. februara 2025. godine ostaće da radi još pet blagajni u onim mestima gde su ostvareni i najveći prometi i najveći broj transakcija, a to su Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Niš i Kraljevo. U ovim mestima će ostati da radi samo jedna blagajna, precizirao je Bjeličić.
On je dodao da će, kao i do sada, građani na tim šalterima moći da dobiju informacije o računu, da podnesu prigovore o reklamaciji i da dobiju ostale informacije.
Bjeličić je rekao i da je banka Poštanska štedionica izašla u susret EPS i da će provizija građanima koji plaćaju račune EPS do iznosa od 6.000 dinara biti 30 dinara.
Problemi sa novim softverom
Kako je „Vreme“ nedavno pisalo Novosađani, od letos, imaju problema sa računima za struju: neki dobijaju astronomsko uvećane račune, neki sa nula iznosom, a neki se žale da nisu ni dobili račun.
U obrazloženju Elektrodistribucije Srbije navodi se da su u Vojvodini posle 20 godina uvedeni novi softveri, urađeni zajedno sa EPS-om i da deo očitanih stanja nije mogao odmah da se unese
Proces modernizacije i primene novih softvera odvijao se uporedo sa redovnim aktivnostima i, nažalost, dolazilo je do određenih zastoja i grešaka pri unosu podataka, naveli su iz Elektrodistribucije Srbije.
Tender za jednog ponuđača
Kako su mediji pisali prošle godine, Elektrodistribucija Srbije (EDS) je posao očitavanja brojila, čija je vrednost 3,7 milijardi dinara bez PDV-a, dodelila grupi ponuđača koja se jedina javila na tender.
Vrednost potpisanog okvirnog ugovora je bio 4,5 milijardi dinara sa uračunatim porezom i važi dve godine, odnosno do utroška sredstava. Očitavanje jednog brojila košta 90 dinara sa uračunatim porezom, a mesečni utrošak po jednom angažovanom radniku je 83.000 dinara.
U ovaj posao uključene su agencije za privremeno zapošljavanje „Montop HRS“ i „Laboris HRS“, obe iz Novog Sada, te beogradske firme „Inter Sib“, „Protecta Group“, „Sparta Security“, „Dobergard“, „Dobergard plus“, agencija za privremeno zapošljavanje „IKP Sistem“, „Business Integrator“, te „Manpower Business Solutions“ i „T&M Group Soultions“.