Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović je, promovišući akciju „Najbolja cena“ izjavio za televiziju K1 da obrok od dva jajeta za ukupno 22 dinara čoveka može da drži sitim – ceo dan.
„Jaje košta 11 dinara – pazite, 11 dinara. A, obrok od dva jaja – 22 dinara. Pa, to je obrok koji čoveka može da drži ceo dan sitim“, rekao je ministar Tomislav Momirović nastavljajući da nabraja proizvode sa nižim cenama, poput pudinga od 11 dinara, u okviru akcije „Najbolja cena”.
Na opasku voditelja K1 da teško da obrok od dva jajeta čoveka može da drži sitim ceo dan, ministar Momirović dodaje:
„Razumete šta želim da kažem. Naravno, ne želim da kažem da ljudi žive sa dva jaja dnevno, ali mislim u kalorijskom smislu, u nutritivno-kvalitetnom smislu, to je stvarno perfektan obrok“, pojasnio je ministar.
Politička priča
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za „Vreme” da podržava tu akciju i da je lepo je što ministar hoće nešto da preduzme. Međutim, dodaje, nije potrebno davati joj toliko prostora jer je ovo je više politička priča.
„Od države se ipak očekuje da napravi ozbiljniju ekonomsku analizu. Da se zaista vidi kako da se pomogne građanima i ko su najugroženiji. To nije lako uraditi jer imate evidentirane nezaposlene koji primaju socijalnu pomoć, a voze tatinog Poršea”, kaže Savić.
Sagovornik „Vremena” objašnjava i da je 81 proizvod zaista malo u odnosu na celokupnu prehrambenu ponudu.
„Nekada imate i proizvode na akciji koji su i upola jeftniji, mimo akcije ‘Najbolja cena’, ali to ne radi država, već trgovina”, kaže Savić.
„Sečemo granu na kojoj sedimo”
Navodi još jednu važu stavku u budžetu građana koju bi trebalo uzeti u obzir.
„Treba konačno da prestanemo da sečemo granu na kojoj sedimo, a to su cene komunalnih usluga koje treba da se razmotre”, kaže Savić.
„Neko može i da preskoči obrok, ali računi moraju redovno da se plaćaju”, dodaje kroz šalu.
Savić ocenjuje da i sama akcija „Najolja cena” nije loša i da je najčešće najpotrebnija našim najstarijim sugrađanima.
„Oni ne mogu da koriste internet i da obilaze radnje, pa im često ušteda i od 10 dinara u lokalnoj prodavnici znači”, kaže Savić i zaključuje da je sa tog aspekta svaka vrsta truda koji država ulaže značajna.