![](https://vreme.com/wp-content/uploads/2024/10/nis-wikipedia-Manojlovic80-2-309x232.jpg)
Gašenje Benetona
Južne vesti: Epidemija otkaza u Nišu
Nakon što je potvrđeno da će 900 radnika kompanije Beneton u Nišu ostati bez posla, a kondukteri u javnom prevozu već su otpušteni, situacija na tržištu rada u ovom gradu postaje alarmantna
Domaćinstva u Srbiji najviše troše na osnovne potrebe – hranu i režijske troškove. Iako prosečan prihod raste, obrazovanje ostaje najmanje finansirana stavka, dok troškovi grejanja i osnovnih namirnica značajno opterećuju budžete građana
Prihodi domaćinstva u Srbiji u novcu su iznosili 85.466 dinara mesečno u proseku za 2023. godinu. Najviše trošimo na hranu i bezalkoholna pića, stanovanje i režije zauzimaju sve značajnije mesto u podeli troškova, dok se najmanje novca izdvaja na obrazovanje, pokazuje analiza Republičkog zavoda za statistiku.
Većina prihoda dolazi iz redovnog radnog odnosa 52,5 odsto (46.114 dinara), penzija 30,9 odsto (27.155 dinara) i prihodi od poljoprivrede su četiri odsto (3.554 dinara).
Prihodi u naturi su iznosili 2,8 odsto ukupnih prihoda (2.507 dinara).
Prihodi po regionima
Gledajući prihode iz redovnog radnog odnosa, prosečno u 2023. godini oni su iznosili 46.114 dinara, a posmatrajući po regionima, u Beogradu je prosečan prihod iz redovnog radnog odnosa iznosio 60.192 dinara.
Taj broj je u Vojvodini 43.893 dinara, a u Centralnoj i Istočnoj Srbiji oko 39.000 dinara.
Šumadija i Zapadna Srbija, kao i region Istočne i Južne Srbije beleže relativno slične brojke.
Tamo su prosečni prihodi domaćinstva u novcu oko 78.000 dinara, procentualno učešće prihoda od zarada je nešto malo ispod 50 odsto, ali su prihodi od poljoprivrede, lova i ribolova veći u odnosu na druge delove Srbije – sa više od skoro šest odsto u ukupnom učešću.
Posmatrajući ličnu potrošnju po regionima, u Beogradu su troškovi 97.276 dinara, u Vojvodini 85.583 dinara, u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji su 85.315 dinara, a u regionu Istočne i Južne Srbije su oko 83.469 dinara.
Na šta najviše trošimo?
Prvi na listi se nalaze hrana i piće, na koje ide najveći deo naše potrošnje- oko 6,8 odsto (32.416 dinara), a to još posebno u ruralnim sredinama gde domaćinstva izdvajaju veći procenat svojih prihoda na osnovne životne namirnice.
Rast cena osnovnih prehrambenih proizvoda značajno je uticao na povećanje ove stavke.
Naime, cene proizvoda i usluga lične potrošnje, kojima se meri inflacija, u septembru su u poređenju sa decembrom 2023. godine u proseku povećane za 3,3 odsto. Kada su u pitanju hrana i piće, rast cena je iznosio oko 1,2 odsto.
Drugi najveći troškovi idu na stanovanje i režijske troškove – na šta domaćinstva mesečno potroše prosečno 14.405 dinara, što je oko 16,4 odsto njihove ukupne potrošnje.
Povećanje cena energenata tokom prošle godine doprinelo je rastu ove kategorije troškova.
Prema podacima Agencije za energetiku, u zavisnosti od načina zagrevanja, topao stan u ovoj zimskoj sezoni prosečno domaćinstvo koštaće i do 200.000 dinara.
Toliko će morati da plate oni koji se budu grejali na struju grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje i to je najskuplji način grejanja ove sezone.
Domaćinstva koja koriste TA peći imaće troškove od 81.700 dinara, ali samo ukoliko se za punjenje peći isključivo koristi jeftinija noćna struja. Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje električne energije samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za 40 odsto, tako da oni iznose 113,6 hiljada dinara.
Obrazovanje- poslednja rupa na svirali
Kao treća najveća stavka rashoda domaćinstva izdvaja se transport, za koji se mesečno izdvaja prosečno 7.710 dinara, što čini 8,7 odsto ukupne potrošnje.
Ova kategorija uključuje troškove goriva, održavanja vozila i javnog prevoza, a troškovi transporta su značajno viši u regijama sa slabijom infrastrukturom javnog prevoza.
Najmanje trošimo na obrazovanje, na koje ide svega 1,3 odsto sredstava koji ide u domenu lične potrošnje, što je oko 1.173 dinara.
Izvor:Nova ekonomija
Nakon što je potvrđeno da će 900 radnika kompanije Beneton u Nišu ostati bez posla, a kondukteri u javnom prevozu već su otpušteni, situacija na tržištu rada u ovom gradu postaje alarmantna
Zatežu i jedni i drugi. Dok Vučić ne veruje da će Amerikanci prihvatili srpski zahtev za odlaganje sankcija na 90 dana, i Rusi su postavili sopstvene uslove, tvrde izvori „Vremema“
Gordana Šofa, radnica železnice sa 35 godina staža, ostala je da živi u oštećenom potkrovlju stanice Zemun Polje, uprkos zabrani korišćenja objekta zbog opasnosti po život
Iako je Beograd od početka godine uveo besplatan javni prevoz, to ne znači da zaposleni gube pravo na naknadu troškova dolaska i odlaska sa posla, navodi Ministarstvo rada
Ugašen hrvatski i nekadašnji jugoslovenski brend modnih predmeta od tekstila pod nazivom Varteks koji je u sadašnjem obliku nastao je 1948. godine nacionalizacijom Tekstilne industrije Varaždin – Tivar, a ona je osnovana 1. novembra 1918. godine kao akcionarsko društvo čeških industrijalaca i hrvatskih trgovaca
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve