NIS je u većinskom vlasništvu ruskog Gazprom njefta i Gazproma i kao takav je jedna od poslednjih preostalih ruskih naftnih operacija u Evropi i ujedno kompanija ključna za energetsku bezbednost Srbije. Isporučuje oko 80 odsto benzina i dizela u Srbiji i 90 odsto ili više mlaznog goriva i mazuta, navodi Rojters, a prenosi Nova ekonomija.
Ali nedavne muke kroz koje prolazi NIS već predstavljaju naznaku šta bi moglo da se desi ako američke sankcije stupe na snagu.
Otkazan tender
NIS, koji obično kupuje naftu preko dugoročnih ugovora, otkazao je tender za 2025. godinu, navodi se na njegovom sajtu za nabavke.
Umesto toga, NIS vrši kratkoročne kupovine na spot tržištu od međunarodnih trgovačkih kuća koje su i dalje spremne da posluju sa NIS-om, rekla su dva izvora Rojtersu. NIS-ove promene u nabavci sirove nafte ranije nisu prijavljivane.
NIS je saopštio da je nedavno uspešno zaključio ugovor o kupovini nafte u skladu sa izuzećem i da nabavlja sirovu od više dobavljača. Nisu pružili više detalja.
„Kompanija prilagođava svoje poslovne aktivnosti novonastalim okolnostima“, rekli su.
Uvoz nafte NIS-a preko hrvatske luke Omišalj odakle se dalje transportuje do Srbije naftovodom JANAF, ove godine je u proseku oko 28.000 barela dnevno, prema globalnom dobavljaču podataka i analitike u realnom vremenu Kpler.
To je znatno manje od 40.000 barela dnevno u 2024. i 70.000 u 2023. godini.
U međuvremenu, dobavljači goriva OMV iz Austrije i Eko u grčkom vlasništvu, sada uvoze ključna transportna goriva za svoje maloprodajne mreže u Srbiji umesto da gorivo kupuju od NIS-a, rekli su Rojtersu iz tih kompanija. Ovaj potez nije ranije prijavljen.
OMV uvozi gorivo na dunavskim baržama iz svojih drugih evropskih rafinerija, rekli su iz kompanije, dok Eko isporučuje proizvode iz Grčke, rekao je zvaničnik kompanije, tražeći da ostane neimenovan.
Obe kompanije obustavile su kupovinu goriva od NIS-a zbog američkih sankcija, rekli su oni.
Ovakav uvoz bi teško mogao da pokrije potražnju za dizelom u Srbiji od 44.000 – 49.000 barela dnevno i potrošnju benzina od 14.000 barela dnevno zbog ograničenog kapaciteta i infrastrukture za barže, vagone i kamione, rekao je jedan srpski trgovac gorivom.
Iz NIS-a su za Rojters rekli da su „spremni da ispune sve ugovorne obaveze, uključujući i one sa korporativnim klijentima i velikim kupcima poput drugih naftnih kompanija“, dodavši da rafinerija nafte Pančevo radi normalno.