Neprimeren uticaj na tužioce su vršili televizija, portal i dnevni list „Informer“ i njihov vlasnik Dragana J. Vučićevića, kao i poslanici Dragana Đilasa iz Stranke slobode i pravde i Vladimir Đukanović iz Srpske naprodne stranke.
To su radili i „učesnici demonstracija radi blokiranja i nasilnog ulaska u zgradu pravosudnih organa u Novom Sadu tokom novembra 2024, portal „Republika“, kao i druga lica koja su u različitim događajima imala cilj da „ograniče ili onemoguće samostalno i nepristrasno postupanje i donošenje odluka tužilaštva“, dodaje se u saopštenju.
VST je odlučio i da u okviru „ograničenog postupanja koje mu je na raspolaganju“ o tim odlukama obavesti Savet za štampu, Regulatorno telo za elektronske medije, Skupštinu Srbije, kao i druga pravna lica čiji je član, odnosno zaposleni, „izvršio neprimereni uticaj“, radi preduzimanja daljih mera.
Naveo je da je „uočio i konstatovao“ da je od 1. novembra 2024. „značajan broj“ nosilaca javnotužilačke funkcije bio izložen pokušajima neprimerenog uticaja, pritisaka, neprofesionalnog ponašanja i otvorenih medijskih i drugih napada“.
Neki od njih se, kako piše u saopštenju, „čak graniče sa građanskom i krivičnom odgovornošću“.
Čitajte Ustav
Pozvao je tužioce i Vrhovnog javnog tužioca da se u radu u potpunosti posvete Ustavom i zakonom poverenim nadležnostima, i da ne dozvole da bilo kakvi neprimereni uticaji imaju posledice na njihov rad, bez obzira sa koje strane dolazili, „od građana pa do najviših državnih i političkih predstavnika“.
„Imajući u vidu da se kritika i pokušaji neprimerenog uticaja u poslednje vreme pojačavaju, VST poziva nosioce javnotužilačke funkcije da predano, savesno i nepristrasno gone sve učinioce krivičnih i drugih kažnjivih dela, a građane Srbije i sva druga lica na poštovanje Ustava i zakona“, dodaje se.
VST je podsetio da je Ustavom Srbije zabranjeno da bilo ko van tužilaštva može uticati na tužilaštvo i nosioce javnotužilačke funkcije u postupanju i odlučivanju u pojedinom predmetu.
„Izuzetno je bitno da se društvo uzdrži od neprimerenih komentara i pokušaja ili vršenja neprimerenog uticaja na bilo kog nosioca javnotužilačke funkcije, pri tome ne isključujući potrebu i poziv za opravdanim društvenim dijalogom i kritikom javnotužilačkog rada, kada se to pokaže potrebnim“, navodi se.
Izvor: Beta