Buknuo je veliki požar na planini Vidlič kod Pirota. Na terenu su vatrogasci iz Pirota i drugih gradova, ekipe Javnog preduzeća „Srbijašume", pripadnici dobrovoljnog vatrogasnog društva, kao i meštani, a proglašena je i vanredna situacija na teritorijama opština Pirot i Dimitrovgrad
Na teritoriji Pirotskog okruga vatrogasci gase požare na planini Vidlič, na oko 2.000 hektara kao i u opštini Bela Palanka gde je vatrom zahvaćeno oko 80 hektara, rečeno je u Ministarstvu unutrašanjih poslova (MUP) Srbije, a piše N1.
Na gašenju požara angažovano je 57 vatrogasaca-spasilaca sa 25 vatrogasnih vozila, policijski helikopter, tri pripadnika dobrovoljnog vatrogasnog društva sa vozilom, 38 šumara sa osam vozila i 16 pripadnika specijalnih jedinica civilne zaštite sa jednim vozilom.
Kako je rečeno u Štabu za vanredne situacije Grada Pirota, vanredna situacija proglašena je na teritoriji pirotskih sela Slavinja, Visočka Ržana, Rsovci, Izvor, Krupac, Berilovac, a u Dimitrovgradu takođe u selima oko kojih se nalaze opožarene površine.
U odluci o proglašenju vanredne situacije, koju je potpisao gradonačelnik Pirota mr Vladan Vasić, procenjuje se da se požar proširio na oko 1.500 hektara površine.
Od početnih 200, na planini Vidlič kod Pirota, vatra koja je izbila se proširila na nekoliko stotina hektara. Gori suva trava i nisko rastinje na veoma nepristupačnom, stenovitom terenu, što umnogome otežava gašenje požara, prenosi RTS.
Zbog požara na Staroj planini, u reonu Vidliča, proglašena je vanredna situacija na delu teritorija Pirota i Dimitrovgrada.
Kako je rečeno u Štabu za vanredne situacije Grada Pirota, vanredna situacija proglašena je na teritoriji pirotskih sela Slavinja, Visočka Ržana, Rsovci, Izvor, Krupac, Berilovac, a u Dimitrovgradu takođe u selima oko kojih se nalaze opožarene površine.
Nedeljko Gagić iz Sektora za vanredne situacije rekao je za RTS da je u akciju gašenja požara na Vidliču uključeno blizu 60 vatrogasaca i 38 radnika JP „Srbijašume“ – ukupno oko 120 ljudi.
„Helikopterska jedinica je radila juče u toku dana sa dva helikoptera. Danas su došli da uradimo izviđanje, da vidimo u kom pravcu su se ti prsti požara širili i da bi bilo najbolje da dejstvuju kasnije“, istakao je Gagić.
Dodao je da se radi o izuzetno teškom i nepristupačnom terenu na kojem se nalazi mešavina niskog rastinja i četinarske i listopadne šume.
„Takođe, radi se o ekstremnim vremenskim uslovima. Imamo sušu, mesec dana ovde kiša nije pala“, naveo je Gagić.
Situacija kod Dimitrovgrada je nepromenjena u odnosu na sinoć, rekao predsednik Opštine Dimitrovgrad Vladica Dimitrov.
Najkritičnije u ataru sela Visički Odorovci i Gulenovci
Opština pruža svu logističku podršku u mehanizaciji i ljudstvu na terenu kako bi pomogla vatrogasnim i drugim ekipama.
Najkomplikovanija situacija trenutno je u ataru sela Visički Odorovci i Gulenovcima. Inače, angažovani su i helikopteri i samo u nedelju je bilo više od 50 naleta.
U ovom trenutku nisu ugrožena sela, stanovništvo i objekti, ali se situacija prati, rekao je Dimitrov.
Koliko dugo će trajati borba sa vatrenom stihijom na planini Vidlič, umnogome će zavisiti i od vremenskih uslova – koji sada ne idu naruku zbog visokih temperatura koje se očekuju i narednih dana.
Pripadnici Sektora za vanredne situacije imali su gotovo 200 intervencija, uglavnom zbog požara na otvorenom. Upozoravaju građane da budu pažljivi jer vreli talas dugo traje i svaka nepažnja može da dovede do velikih požara.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Zaposleni iz državnih apoteka organizovali su za vikend (2. februara) još jedan protest zbog, kako kažu, dugogodišnjeg urušavanja ove državne ustanove i struke. Iako im plate kasne dva i po meseca, najveći problem im je - što pacijenti odlaze od njih. Apoteke su konstrantno loše snabdevene, zbog neplaćenih dugova dobavljačima
Studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu koji je u blokadi odbili su poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na „lažni" dijalog. Smatraju da institucija koja ih poziva nije nadležna za rešavanje njihovih zahteva
Sa preko 41.500 novoobolelih i gotovo 20.000 preminulih od raka u 2022. godini, Srbija se suočava s ozbiljnim problemima u borbi protiv malignih bolesti
Roditelji dece koja idu u privatne vrtiće još uvek nisu dobili subvencije države za prethodni mesec. Na pozive redakcije “Vremena” upućenim Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu na navedene brojeve, na dva se niko ne javlja, jedan je konstantno zauzet, a na dva broja tvrde da je u pitanju greška i da oni uopšte nisu nadležni
Ministar kulture Nikola Selaković je bio svestan pištaljki pod svojim prozorom. Kao što su i kulturnjaci u blokadi njegovog Ministarstva videli da ih sa prozora tog istog Ministarstva ljudi pozdravljaju. Delovali su složno, da su na istoj strani. Selaković je bio sam.
Studenti su shvatili da se odvija borba za značenja, u kojoj se jedno ime ne pominje: ime diktatora. Jer, da se to ime pojavilo u njihovim zahtevima ono bi „pojelo“ same zahteve
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!