Svakog dana više od 150 kamiona prevozi otpad do deponije u Vinči, često iz najudaljenijih delova grada, prelazeći 47 km samo u jednom pravcu. Zato trenutni način odvoženja otpada u Beogradu nije održiv, upozoravaju iz organizacije „Beograd u pokretu“ i predlažu uvođenje brodova za transport otpada direktno sa reka, onako kako se to radi u Roterdamu.
„Ti kamioni svakodnevno prolaze kroz najopterećenije saobraćajnice u gradu, uključujući Bulevar Kralja Aleksandra i Smederevski put, dodatno stvarajući gužve, buku i zagađenje“, navode i predlažu „uvođenje rečnog transporta otpada kao modernog i održivog modela“.
Podsećaju da bi smanjenje broja kamiona na putevima, povećalo efikasnost i smanjilo zagađenje u urbanim sredinama.
„Transport otpada baržama bi bio daleko efikasniji, ekološki prihvatljiviji i finansijski isplativiji u dugom roku. Samo jedna barža može zameniti i do 50 kamiona, čime bi se znatno smanjilo opterećenje na putevima i potrošnja goriva, uz niže emisije štetnih gasova.“
Smatraju da je neophodno izgraditi pristan za barže na Dunavu, u neposrednoj blizini deponije u Vinči, kao i da je zato neophodno hitno izraditi stručnu studiju izvodljivosti koja bi odredila i optimalne lokacije za izgradnju pretovarnih stanica na obalama Save i Dunava, gde bi se otpad prethodno selektovao i pripremao za dalji transport rečnim putem.
Kažu da bi „ovaj sistem pretovarnih centara omogućio istovremeno bolju primarnu selekciju otpada i rasterećenje postojećih deponija, uz mogućnost uvođenja savremenih modela reciklaže i prerade“.
I zaključuju da bi se “upotrebom rečnih puteva rasteretio gradski saobraćaj, unapredila bi se ekološka slika grada i omogućilo bi se efikasnije upravljanje otpadom”.