
Intervju: Sanja Ćopić
Dve godine od „Ribnikara“: Ovakve tragedije se ne smeju ponoviti
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Zbog boravka „studenata 2.0“ u Pionirskom parku (Ćacilendu), studenti u blokadi Biološkog fakulteta izražavaju duboku zabrinutost za stanje zaštićenih vrsta. Iza Ćacilenda ostalo je smeće i ugrožena autohtona vegetacija
„Pionirski park predstavlja područje od istorijskog, kulturnog, biološkog i arheološkog značaja“, izjavili su studenti u blokadi Biološkog fakulteta u Beogradu, nakon što je izgled nekadašnjeg zelenila ovog parka u korenu promenjen.
Grupa studenata koja sebe naziva „studentima koji žele da uče“, kampuje u Pionirskom parku od 6. marta.
„Studenti 2.0“ postavili su šatore na zelenoj površini,, mobilne toalete, stolove i stolice, a nakon što su dan nakon protesta 15. marta stanovnici kampa masovno preko noći napustili park, za sobom su ostavili brdo smeća.
Nakon što se javnost uznemirila zbog stanja u kojem je Pionirski park ostao, nekolicina „studenata koji žele da uče“ kupila je cveće kako bi ga zasadila na oštećenom prostoru. O ovoj akciji govorio je Miloš Pavlović, predvodnik studenata koji toliko žude za učenjem da zahtevaju da se hitno prekinu blokade fakulteta, koji je rekao da je ceo park očišćen.
„Otišli smo da kupimo cveće i zasadimo ga u Pionirskm parku. Imamo još neke ideje kako da ga ulepšamo“, rekao je Pavlović.
Grubo prekršene tačke Pravilnika
Studenti Biološkog fakulteta u saopštenju navode da se na ovom području nalaze autohtone vrste biljaka, od kojih su neke zaštićene i Pravilnikom o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva.
Neke od najvrednijih biljaka koje se pominju su divljii kesten, ginko, hrast lužnjak, ali i mnoge druge vrste.
Rešenjem o stavljanju pod zaštitu prirodnog dobra „Pionirski park“, kroz član 4, utvrđene su opšte i posebne mere zaštite i korišćenja kojima se, između ostalog, zabranjuje i promena namene površine, izvođenje aktivnosti koje ugrožavaju vegetaciju, izgradnja novih podzemnih i nadzemnih instalacija, kao i odlaganje otpada.
„U zaštićenom prirodnom dobru nije dozvoljeno izvoditi radove bez odgovarajuće tehničke dokumentacije izrađene u skladu sa prethodno pribavljenim uslovima zaštite prirode koje izdaje organizacija za zaštitu prirode“, naznačeno je u pravilniku, što su studenti posebno istakli u svojoj objavi.
S obzirom na desetodnevni boravak „studenata 2.0“ u Ćacilendu, gotovo da su sve tačke ovog člana prekršene, tvrde studenti. Dodaju da su „ćaci“ između ostalog, postavili nove instalacije, te za sobom ostavili veliku količinu smeća, koja ugrožava vegetaciju i zaštićena prirodna bogatstva.
Po obodima nekadašnjeg Ćacilenda ostale su bare benzina iscurelog iz prethodno doveženih traktora.
Upravljač ovog zaštićenog područja je Javno komunalno preduzeće Zelenilo Beograd.
Studenti Biološkog fakulteta u blokadi apelovali su na sve građane da upute prijave na imejl adresu sekreterijata za inspekciju, nadzor i komunikaciju – inspekcija@beograd.gov.rs.
Izvori: Klima 101
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Na sastanku evropske komesarke za proširenje Marte Kos sa predsravnicima Univerziteta u Beogradu razgovaralo se o progonu i targetiranju akademske zajednice, kao i o potrebi pokretanja širokog društvenog dijaloga
Van Beograda i Novog Sada, u Srbiji su plate najbolje onde gde se rudari i truje vazduh. Recimo u Boru
Kamioni koji svakodnevno dovoze otpad na deponiju Vinča prolaze kroz centar grada, što je neodrživo i sa ekonomskog i sa ekološkog aspekta. Brodovi bi bili pravo rešenje – predlaže organizacija Beograd u pokretu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve