
Pravosuđe
Visoki savet tužilaštva: Vučićević, Đukanović i Đilasovi poslanici uticali na tužioce
Visoki savet tužilaštva saopštio je da je utvrdio „postojanje spoljašnjeg neprimerenog uticaja“ na postupanje glavnih javnih i javnih tužilaca u Srbiji
Prošla je predizborna kampanja, a izostala je ponuda odgovora na mnoga socijalna i ekonomska pitanja koja tište građane
Izborna kampanja je završena, a na ulicama Beograda osvanula su pitanja na koje građani nisu dobili odgovore: „Imaš overenu knjižicu – koliko često plaćaš privatnog lekara?“; „Potrošačka korpa je 100.157 dinara – šta izbacuješ iz korpe?“; „Troškovi stanovanja su sve viši – koliko od plate odvajaš za kredit ili kiriju?“; „Pomoć za socijalno ugrožene je 11.445 dinara – koliko dugo živiš od socijalne pomoći?“
Inicijativa A11 pokrenula je kampanju lepljenja uličnih plakata. Na njima se postavljaju jednostavna, a kako se navodi, u političkim kampanjama zaboravljena pitanja.
“Socijalna i ekonomska prava građana uključuju pravo na obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, pravo na rad. Naš utisak je da i kada se o tome govori, to se čini na populistički način, dosta površno. Daju se pompezna obećanja, a bez predloga koje su to konkretne mere za unapređenje bilo koje od ovih oblasti”, kaže za portal “Vremena” programski koordinator inicijative A11 Marko Vasiljević.
Dodaje da je poznato da građani u zdravstvu imaju problem sa listama čekanja, da ne mogu da dođu do specijalizovanih lekara, pa moraju da plaćaju privatno lečenje i slično.
“Kada je reč o stanovanju, imamo poremećaj na tržištu nekretnina. Od početka rata u Ukrajini desio se ogroman rast cena zakupa nekretnina pre svega, ali i cene kvadrata za one koji bi možda sebi mogli da priušte kupovinu stana.
Potpuno izostaje intervencija države za pomoć ljudima kojima, na primer, značajan deo zarade odlazi na zakup stana, odnosno rentu. Nema ni investiranja u javnu stanogradnju koja bi mogla da reguliše ove poremećaje na tržištu ili da ih barem ublaži.
Tu je takođe i pitanje socijalne pomoći. Ljudi koji žive od ovih davanja, kojima je to jedini izvor prihoda, su osuđeni na život u surovom siromaštvu”, kaže Vasiljević.
Iz A11 podsećaju da je, prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, svaki peti građanin u Srbiji u riziku od siromaštva, a skoro svaki treći je u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti.
Pa se tako nameće pitanje zašto ovo nisu bile važne teme tokom predizborne kampanje i zašto stranke i pokreti nemaju odgovore na ove tegobe koje muče veliki broj građana.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Visoki savet tužilaštva saopštio je da je utvrdio „postojanje spoljašnjeg neprimerenog uticaja“ na postupanje glavnih javnih i javnih tužilaca u Srbiji
Kako bi ugušilo pobunu, obustavu rada i štrajk, Ministarstvo prosvete odlučilo je da zaposlenima u školskim ustanovama isplati zarade po učinku. Tako su u februaru i martu na račune zaposlenih u osnovnim i srednjim školama u Srbiji legli iznosi od često svega nekoliko hiljada dinara. Kako žive nastavnici s umanjenim platama i da li će umanjenje biti nadoknađeno
Skoro hiljadu preživelih žrtava seksualnog nasilja u detinjstu sa srpskog govornog područja podelilo je iskustva u globalnoj anketi „Naš glas“ u koju je „Vreme“ imalo uvid. Njihove priče otkrivaju razmere tišine, sistemskog zataškavanja i života pod teretom neizgovorenog
Fizički napad na sudiju Prvog osnovnog suda u Beogradu Minu Mitić dogodio se u ponedeljak uveče. Kolege traže odgovor šta je policija do sada učinila kako bi utvrdila identitet napadača i pružila zaštitu sudiji
U četvrtak (8. maj) obrušio se deo plafona u stambenoj zgradi na Novom Beogradu u ulici Palmira Toljatija, pored vrtića „Maja”
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve