Studenta Fakulteta tehničkih nauka L. M. je pretukla Žandarmerija u toku Vidovdanskog protesta. On je ispred njih držao ruke podignute uvis. Sa vidnim povredema on je priveden i isto veče hospitalizovan.
Dok je čekao operaciju Viši sud u Beogradu mu je bez saslušanja i uvida u zdravstveno stanje odredio pritvor do 30 dana. Nakon dve operacije on se i dalje nalazi u Zemunskoj bolnici, ali bez telefona i sa lisicama.
Tvrdnje da je on tako vezan za krevet iznela je njegova majka.
„Da vam kažem da smo išli u redovnu posetu, da mu donesem stvari. Zatekla sam zatvorske čuvare kraj njegovog kreveta, nogu vezanu lisicom za okvir kreveta, ruke su mu oslobodili. Nas nisu obavestili, niti doktore da će da dođu, niti su im se obratili iz zatvorske bolnice“, ispričala je majka ovog studenta na protestu u Zrenjaninu koji je održan u znak podrške ovom studentu.
Kako je rekla, oni su bili poslati po nalogu javnog tužioca i „niko nije imao medicinsku dokumentaciju“.
„Da li namerno ili slučajno, nije bitno. Moje dete je u bolničkoj sobi i nazivaju ga, ne Luka, nego zatvorenik… Ljudi moji, zatvorenik! Student! Koji se vidi na snimcima podignutih ruku, bez nasilničkog ponaša, a optužen je za nasilničko ponašanje i tužilac je predložio da mu se odredi pritvor. I određen mu je pritvor na 30 dana“, navela je ona.
MUP negira da je student L. M. vezan za krevet
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je u ponedeljak uveče da su neistiniti navodi objavljeni u pojedinim medijima da su policijski službenici vezali lisicama za krevet studenta L. M. u Kliničko-bolničkom centru Zemun.
U saopštenju se navodi da su policajci u ponedeljak uručili rešenje o određivanju pritvora L. M., koji se nalazi na lečenju u KBC Zemun, a za kojim je raspisana poternica na osnovu naredbe i rešenja o određivanju pritvora Višeg suda u Beogradu, zbog krivičnog dela nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu.
„Policijski službenici su omogućili L. M. telefonski razgovor sa advokatom, posle čega je predat službenicima Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Okružnog zatvora u Beogradu, bez primene bilo kojih policijskih ovlašćenja. On se zbog zdravstvenog stanja i dalje nalazi u pomenutoj zdravstvenoj ustanovi “, saopštio je MUP.
Akademski plenum: Momentalno zaustaviti terror nad studentom L. M.
Akademski plenum zahteva od vlasti i tužilaštva da momentalno zaustavi svojevrsni teror nad studentom Fakulteta tehničkih nauka L. M. kog je prvo teško povredila Žandarmerija, a sada je u takvom stanju i vezan za bolnički krevet i da ga odmah, bez odlaganja, pusti na slobodu.
„Mladog kolegu su pretukli organi reda na Vidovdanskom protestu u Beogradu, iako je sve vreme držao ruke podignute uvis i tako nenasilnim metodama iskazivao svoj protest. Umesto da žandarmi koji su teško povredili L. M. budu momentalno procesuirani, studentu FTN-a je tužilaštvo koje je uglavnom pod kontrolom vlasti, predložilo pritvor koji je potom i određen bez saslušanja i uvida u zdravstveno stanje ovog studenta”, naveli su oni.
Dodali su da vezivanje teško povređenog studenta za bolnički krevet smatraju „najgorim činom terora i zastrašivanja koju ova vlast sada sprovodi, a za koju će ubrzo morati i da odgovara”.
„Dok predsednik države putem pomilovanja pušta nasilnike koji su polimili vilicu studentkinji Akademije umetnosti, državni organi nastavljaju to nasilje i prebijaju i hapse studente. Akademski plenum poziva sve građane Srbije da kao nikada pre nenasilnim metodama ustanu protiv ove vlasti koji hoće da uništi mladost Srbije”, zaključio je Akademski plenum.
Pritisak na sudije, kako se kome „posreći”
U jeku hapšenja studenata postoje i sudije koje rade profesionalno, po zakonu i savesti. Da je posredi pritisak na rad sudija pokazuje i slučaj Ksenije Marić, sutkinje Višeg suda u Beogradu koja je odbila da odredi pritvor za 12 studenata koji su protestovali na nedavnim protestima tražeći izbore, prenosi Danas.
Tužilaštvo ih je teretilo za navodni napad na pripadnike MUP-a i za navodni pokušaj nasilnog rušenja ustavnog poretka.
Naravno, kao podrška režimskim željama, tabloidi Kurir i Informer su optužili Kseniju Marić da je „žuta sudija“ i da ne samo da podržava „blokadere“ već i ogoljeno nasilje nad policijom, ali i nastavili sa ustaljenom kriminalnom praksom ovih propagandnih glasila mržnje i nasilja da nekažnjeno targetiraju njenu porodicu i prijatelje, u želji da je što više ocrne u očima javnosti.
U njenu odbranu stalo je neformalno udruženje sudija i tužilaca „Odbrana struke“.
„Najoštrije osuđujemo neprimereno i nedopustivo komentarisanje sudske odluke Kurira i Informera koju je donela sudija Višeg suda u Beogradu, Ksenija Marić o odbijanju da se odredi pritvor Z. L. i M. R.“, saopštilo je to udruženje.
Dodali su da pravo da komentarišu zakonitost sudske odluke imaju nadležni sudski organi, a ne novinari, posebno tabloidni, „nedorasli poslu koji obavljaju, ali kontinuirano i nekažnjeno komentarišu odluke svih onih sudija i tužilaca koji na zakonom propisani način donose odluke“.
Izvor: Vreme/Danas