Beograd
Spomenika Draži Mihailoviću ipak neće biti
Na sastanku Gradske komisije za spomenike ispostavilo se da čak ni članovi vladajuće stranke ne insistiraju na Šapićevom predlogu da se u Beogradu podigne spomenik Draži Mihailoviću
Danas bi Danka Ilić, devojčica sa čijom je tragičnom sudbinom upoznata cela zemlja, proslavila drugi rođendan. U naslovima tabloida, danas se ponovo pojavljuje njeno ime i podgrevaju se stare vesti, pošto novih nema, iako se za telom i dalje traga
Otkako su osumnjičeni priznali zločin, slučaj polako pada u zaborav. Potraga za telom devojčice nije daleko odmakla, a o slučaju koji je uzbunio region se u medijima gotovo uopšte više i ne priča.
Kada je tog 26. marta objavljena vest o nestanku Danke Ilić iz Bora, naslovne strane tabloida ispunjavali su senzacionalistički naslovi, teorije zavere i nagađanja. Medijski prostor su tokom trajanja potrage popunjavali brojni stručnjaci i oni koji bi voleli da to budu, sa raznim optužbama bez ikakvih jasnih dokaza.
I dok se činilo da istine o nestanku devojčice nema ni na vidiku, deset dana nakon potrage, predsednik Aleksandar Vučić je izašao u javnost i saopštio da su uhapšena dva muškarca iz Bora, osumnjičeni za ubistvo male Danke.
Tužilaštvo je saopštilo da je jedan od osumnjičenih, D. D. priznao zločin, dok se J. S. branio ćutanjem. Uhapšeni su otac i brat jednog od osumnjičenih zbog sumnje da su pomogli da se telo premesti na za sada nepoznatu lokaciju. Brat osumnjičenog za ubistvo D. D. preminuo je u Policijskoj upravi u Boru.
Nakon toga, potraga za telom ubijene devojčice se nastavila, najviše na području Zlota i Banjskog polja, u blizini mesta gde je Danka poslednji put viđena. Slučaj je umeđuvremenu ispao iz fokusa javnosti, iako ne može biti razrešen dok se telo ne pronađe. I odjednom, u medijima je nastao muk.
Lažne informacije remetile istragu
Kao jedan od razloga zašto ovaj, i dalje nerešen slučaj, gubi na svom značaju u medijima i javnosti, profesor Fakulteta bezbednosti Božidar Banović vidi i u iznošenju neproverenih informacija u javnost dok je istaga u toku.
„Veliki uticaj su imale i lažne i poluinformacije koje su mediji tada prenosili. Njima su mediji uticali na javnost, ali i na efikasnost same istrage. Kada se različite informacijejavno iznesu, javnost kasnije vrši pritisak pod njihovim uticajem i sve to utiče i na istragu”, objašnjava za „Vreme” prof Banović.
Dodaje da ne možemo znati šta se tačno desilo, sve dok telo ne bude pronađeno, uprkos svim dokazima i priznanjima osumnjičenih.
„Ukoliko se telo ne pronađe, jedini dokaz je priznanje. Jako je teško da se slučaj procesuira bez tela i ne može se utvrditi, čak ni na osnovu reči osumnjičenih, šta se zaista dogodilo”, kaže on.
Smrt brata osumnjičenog
Banović smatra da su informacije o smrti brata osumnjičenog D.D. takođe igrale važnu ulogu u daljem toku istrage.
„Nakon što se saznalo za njegovu smrt, za koju se spekulisalo da li je bila prirodna ili nasilna, osumnjičeni uvek mogu koristiti argument da su zloćin priznali pod prinudom ili prisilom. Priznanje može u svakom momentu da se povuče, a pitanje je šta je verodostojno na osnovu ličnih dokaza, ako nema materijalnih”, objašnjava.
Navodne dokaze u vidu DNK koji je pronađen u kolima i na odeći osumnjičenih, po njegovom mišljenju, takođe nisu ključni, jer oni dokazuju samo da je devojčica bila u kolima, ali ne i da li je i kako došlo do ubistva.
„Zato se telo tako besomučno traži, jer tek kada ono bude pronađemno, mogu se razvijati teorije šta se dogodilo”, zaključuje Banović.
Poslanica Narodnog pokreta Srbije i pukovnica u penziji Slavica Radovanović izjavila je ranije za „Vreme” da novi događaji čine da nerešen slučaj polako gubi intenzitet i značaj, pa čak i kad je reč o nestanku dvogodišnjeg deteta.
Kaže, narod počinje da gubi veru i nadu da će potraga za telom biti okončana uspešno, a onda gubi i interesovanje. „Što je najgore, tada kreću razne spekulacije. I onda se u moru svega toga izgubi suština samog događaja”, kaže Radovanović.
Veruje da će policja još neko vreme intenzivno nastavti da traga, ali kaže da drugi događaji odvlače i resurse policije na drugu stranu.
Produžen pritvor osumnjičenima
Prošle nedelje je Viši sud u Zaječaru produžio za još 30 dana pritvor S.J. i D.D., osumnjičenima za ubistvo devojčice.Po tom rešenju, pritvor im može trajati do 29. maja.
Osumnjičeni se nalaze u pritvoru od 6. aprila zbog opasnosti od bekstva, mogućnosti da utiču na svedoke i da unište ili uklone tragove izvršenja krivičnog dela, kao i zbog uznemirenja javnosti.
U pritvoru se nalazi i otac D. D. zbog sumnje da je pomogao sinu da premesti telo devojčice.
Policija je, nakon 10 dana potrage i detaljnih provera svih tragova i informacija, uhapsila S. J. i D. D., radnike Vodovoda iz Bora, za koje se sumnja da su devojčicu udarili automobilom, a zatim njeno telo stavili u gepek kola i odneli na deponiju.
Na sastanku Gradske komisije za spomenike ispostavilo se da čak ni članovi vladajuće stranke ne insistiraju na Šapićevom predlogu da se u Beogradu podigne spomenik Draži Mihailoviću
U petak, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić rekao je da će se za subvencije za besplatan javni gradski prevoz iz budžeta Grada izdvajati par desetina miliona evra više nego do sada. Dok, sa druge strane stručnjaci tvrde da je budžet prazan, a odluka o besplatnom prevozu pogubna
Sara El Sarag, Mišo Dobrijević, Zlata Rašević, Ivan Vukoje, Rade Cvijetić i Dejan Bulatović podneli su ostavke kao članovi Upravnog odbora Advokatske komore Beograda
Nakon mesec i po dana od isteka mandata članovima Saveta REM-a, u četvrtak su predloženi novi kandidati. Ko je na toj listi
„Fajnenšl Tajms“ je uvrstio Kalenić pijacu u jednu od najboljih na svetu. Međutim, Gradska vlast smatra da joj je neophodna rekonstrukcija od 17 miliona evra, iako je od prethodne prošlo samo dve godine
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve