img
Loader
Beograd, 20°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Republički geodetski zavod

Sindikati RGZ pozvali ministra Vesića da preispita rad tog zavoda

06. септембар 2024, 16:04 B. B.
Foto: Tara Radovanović/Tanjug
Vesić godinama nije doneo Pravilnik o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova
Copied

Sindikati su u pismu ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću naveli da je više od 80 odsto zaposlenih u RGZ veoma zainteresovano da njegovo ministarstvo preduzme korake u skladu sa zakonskim ovlašćenjima, pokrene nadzor i preispita odluke koje je rukovodstvo RGZ donelo poslednjih godina

Sindikati Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) uputuli su otvoreno pismo ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću u kom su podržali njegovu ideju da preispita način rada te institucije.

Najpre je Vesić kritikovao način rada RGZ-a i rekao da zaposleni u RGZ ne primaju građane, već sa njima komuniciraju samo onlajn i posredstvom advokata, pa je najavio da će se pozabaviti tom institucijom.

Onda je Sindikat zaposlenih u RGZ – Geosindikat, inače blizak rukovodstvu zavoda, uputio otvoreno pismo Vesiću u kome je istakao da je Geosindikat „zgrožen njegovim izjavama o zaposlenima i u katastru i njegovim neznanjem sistema rada“.

Geosindikat je naveo da je Vesić izneo „neistine i pretnje“ i pokazao „neznanje o sistemu rada u RGZ“.

„Vaš populizam, koji koristite da maskirate probleme umesto da ih rešavate, ne prolazi kod građana Srbije, a ni u katastru. Mi smo najvredniji državni službenici, i to je – kako biste Vi rekli – tako“, navedeno je u pismu Geosindikata Vesiću.

Navedeno je i da radnici RGZ svakodnevno urade više hiljada predmeta, a godišnje preko 1,5 miliona, i da komuniciraju digitalno sa preko 2.500 građana dnevno, a da više od 1200 građana lično poseti prostorije katastra svakog dana širom Srbije.

Sindikalna podrška Vesiću

Na to su reagovali Sindikat Nezavisnost RGZ-a, Sindikat zaposlenih RGZ-a ASNS i Jedinstvena organizacija sindikata, piše Danas.

„Nama u sindikatima RGZ-a, koji funkcionišu bez uticaja i diktata rukovodstva RGZ-a, u obraćanju organizacije Geosindikat koju je inače i formirao Borko Drašković za svoje lične potrebe, jasno prepoznajemo upravo njegov rukopis i stavove koje i inače iznosi u javnosti kako o Vama tako i o Vašim prethodnicima na poziciji ministara građevinarstva“, naveli su oni.

Iz sindikata ukazuju da je svako ko je pokušao da izrazi kritički stav doživeo ovakve odgovore „i izlive nedoličnog i nadasve bahatog i nedostojnog ponašanja“.

Sindikati su podsetili Vesića da su mu se obraćali sa zahtevima da preduzme zakonska ovlašćenja i sprovedete nadzor nad radom RGZ-a u kontekstu donetih odluka i rukovođenja.

„Stoji i činjenica da se jedina odgovornost zaposlenih ogleda u odsustvu hrabrosti i smelosti da se otvoreno suprotstave ovoj pošasti koja je u kratkom roku uspela da degradira i dezavuiše RGZ kao kredibilnu i nekada veoma cenjenu instituciju. Taj teret smo preuzeli mi predstavnici tri sindikata koje neretko rukovodstvo i direktor RGZ-a nazivaju državnim sindikatima. Nekada smo bili okvalifikovani kao strani plaćenici i izdajnici ali smo uvek bili na strani istine i zaštite zaposlenih i RGZ-a kao institucije“, naveli su oni.

„Pohvale takozvanih međunarodnih eksperata“

Dodali su da je interesantno da predstavnici Geosindikata ne zahtevaju od Vesića da se poboljša materijalni položaj zaposlenih, posebno onih koji su na početnoj plati koja je, prema njihovim rečima, na nivou minimalne zarade.

„Ne interesuju ih činjenice da od 3.038 radnih mesta trenutno je 2.330 popunjenih radnih mesta. Osnovni razlog tog pisanija je pokušaj odbrane imaginarne slike o savršeno uređenoj i pre svega funkcionalnoj instituciji koja cveta pod ‘uspešnim vođstvom’ Borka Draškovića. Marketinški trikovi uobličeni u pohvale takozvanih međunarodnih eksperata ili organizacija najčešće u našoj javnosti izazivaju salve nezadovoljstva i krajnje negativnih komentara koje svi vide osim raspojasanog direktora i njegovih saradnika“, ukazali su iz ova tri sindikata.

Sindikati su poručili Vesiću da sve što je mogao da pročita u obraćanju organizacije Geosindikat može da zanemari, osim ličnih uvreda.

„Odgovorno tvrdimo da je više od 80 odsto zaposlenih veoma zainteresovano da Vaše ministarstvo preduzme korake u skladu sa zakonskim ovlašćenjima i pokrene nadzor i preispita odluke koje je donelo rukovodstvo poslednjih godina, a koje su imale poražavajuće rezultate na koje ste i sami nedavno ukazali“, naveli su oni.

 

Izvor: Danas

Tagovi:

Goran Vesić RGZ Sindikati
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Naslovna strana Vremena

Novi broj „Vremena”

28.мај 2025. I. M.

Adam Mihnjik za „Vreme”: Studentski bunt je kulturna budućnost Srbije

U intervjuu iz Varšave, Adam Mihnjik, jedan od najvažnijih evropskih intelektualaca govori o otporu, komunizmu, novinarstvu, zatvoru i zašto veruje da Srbija ima šansu za bolji put

Pobunjeni prosvetni radnici: Meta odmazde režima

Novi otkazi u prosveti

28.мај 2025. T. S.

Obračun sa neposlušnima: Tri nastavnice iz Srbobrana dobile otkaz zbog obustave nastave

Tri nastavnice iz Gimnazije „Svetozar Miletić“ u Srbobranu dobile su otkaz jer su u znak podrške studentskim protestima obustavile nastavu. One su poslednje žrtve neobuzdanog režima koji se mesecima obračunava sa pobunjenim prosvetnim radnicima

NAT se bavi akreditaciom studentskih programa

Pritisak na univerzitet

28.мај 2025. Katarina Stevanović

NAT pod lupom: Zašto se osipaju tela koja brinu o kvalitetu obrazovanja?

Pod pritiskom vlasti, univerziteti u Srbiji prelaze na onlajn nastavu, blokade traju, a Nacionalno telo za akreditaciju ostaje bez članova. To je ono telo koje je fakultetima u blokadi pretilo oduzimanjem akreditacije. Da li se ostavke zaista podnose iz „ličnih razloga“

Anti-SLAPP konferencija

Mediji

27.мај 2025. M.S.

Anti-SLAPP konferencija: Srbija među pet država sa najviše SLAPP tužbi

Tužbe koje imaju za cilj da ućutkaju kritiku, zakopaju istinu i kazne one koji imaju hrabrosti da govore jesu SLAPP tužbe, a Srbija je među pet država Evrope koje su najviše pogođene ovim tužbama

Duško Vujošević

Zdravlje

27.мај 2025. K. S.

Zašto Duško Vujošević ide u Belorusiju po bubreg?

Posle dugogodišnjeg problema s bubrezima, legendarni košarkaški trener Duško Vujošević, otputovao je u Minsk, glavni grad Belorusije, gde će dobiti novi bubreg

Komentar

Komentar

Razaranje Univerziteta: Nasilje, moć i noša

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da uništi srpske Univerzitete kako bi opstao na vlasti. Ne shvata pritom da bez Univerziteta gubi društvo iz kojeg, kao i svaki parazit, isisava životodavne sokove. On ubija ono što ga drži u životu

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1795
Poslednje izdanje

Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac

Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati se
Smene na čelu novosadske policije

Od ranije poznati načelnici

Sve greške predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, vođa opozicije

Slučaj Novaka Đokovića

Uvek svoj, a na pravoj strani

Intervju: Mario Knezović, frontmen grupe “Zoster”

Sve može biti muzika

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure