Sindikati ,,Pravda”, ,,Sloga” i ,,Centar” Gradskog saobraćajnog preduzeća Beograd najavili su protest za 21. maj od 14.30 ispred Sekretarijata za javni prevoz u Ulici 27. marta, jer im nisu ispunjeni zahtevi, saopšteno je danas.
,,Ni nakon tri nedelje od zvanično upućenih zahteva vršiocu dužnosti sekretara za javni prevoz Radovanu Kremiću i predsedniku Privremenog organa grada Beograda Aleksandru Šapiću sindikati nisu dobili odgovore, niti poziv na sastanak sa predstavnicima uprave Beograda“, navodi se u zajedničkom saopštenju sindikata.
Tvrde da su sastanak sa v.d. Privremenog organa Beograda Aleksandrom Šapičem i sekretarom za gradski prevoz, tražili kako bi predložili konkretne primedbe na aktuelne projekte javno-privatnog partnerstva, kojima se GSP-u oduzima 27 linija, koje saobraćaju u Novom Beogradu i na Zemunu.
Vozač GSP-a Zoran Stefanović objašnjava za ,,Vreme” koji su to zahtevi sindikata.
Opravdanost oduzimanja linija
,,Prvenstveno, tražimo hitnu obustavu javno-privatnog partnerstva kojim bi se GSP-u oduzele brojne linije i koje bi bile u privatnom vlasništvu. To su sve linije poteza 100 i 700. Kako bi se ispitala opravdanost oduzimanja ovih linija, zahtevamo i stručnu analizu od strane Saobraćajnog fakulteta”, kaže Stefanović.
Takođe traže donošenje održivog plana nabavki vozila GSP Beograd, kako bi znali na koliko novih vozila i mogu da računaju godinama unapred i ,,garanciju da nijedan pogon GSP neće biti zatvoren zbog smanjenja obima posla i ustupanja istih poslova privatnom prevozniku”.
,,Tražimo plan nabavke na period koji neće biti duži od godinu dana. Takođe, tražimo i nabavku vozila najvišeg kvaliteta, koja ispunjavaju ekološke standarde. To su, pre svega, autobusi na metan i vodonik, kao i trolejbusi najviše klase”, objašnjava Stefanović.
Šapić: ,,Sindikati se bave politikom”
Stefanović zaključuje da se na loše stanje gradskog prevoza mora reagovati, jer je u interesu građana Beograda, kao i svih zaposlenih u JKP GSP Beograd.
Uprkos tome, prilikom posete Privremenom ogranu grada Beograda, predstavnici sindikata nisu dobili priliku da iskažu svoje zahteve. Aleksandar Šapić ih je presekao opaskom da se bave politikom.
Sindikati su najavili da će nakon početka protesta uslediti blokada raskrsnice Ulice Starine Novaka i Kraljice Marije.
“To je prvi u nizu koraka koji će uslediti ukoliko i dalje ne bude reakcija uprave grada Beograda, a svaki naredni koraci će neminovno biti radikalniji i uticaće na sve građane Beograda imajući u vidu ozbiljnost situacije”, poručili su sindikati.
Propast GSP-a
GSP već godinama posluje sa gubicima, međutim taj gubitak se značajno smanjio poslednje godine.
Neto gubitak GSP-a u 2022. godini iznosio je oko 4,9 milijardi dinara, dok je u 2023. godini taj gubitak značajno manji i iznosi nešto manje od 880 miliona dinara, pokazuju podaci objavljeni na sajtu Agencije za privredne registre (APR).
Iako je preduzeće značajno bolje poslovalo prošle godine, upravo tada je najavljeno prepuštanje dela linija privatnicima, što sindikalci smatraju za loš potez, jer će to doneti velike gubitke za Grad Beograd.
„Mi smo procenili da, ukoliko privatnici žele da nastave da rade sa nama, moraju da ulože više sredstava i mi ćemo ih usloviti da moraju da kupe nove autobuse, jer zašto bismo samo mi (Grad Beograd) kupovali nove“, rekao je Šapić ranije.
Ipak, GSP je preduzeće čiji je osnovač Grad Beograd.
„Ne može da bude normalno da gurate firmu koju ste vi osnovali u propast, a da ćete da platite privatnu firmu da vam obavlja taj isti posao“, rekao je predsednik sindikata ,,Centar” Ivan Baković za ,,Danas”.
Požari, otpadanje delova i ostale čari GSP-a
O lošem stanju beogradskom prevoza govore i razni incidenti i nesreće, koji se sve češće dešavaju i više nisu neka velika novost. Kada uđu u autobus, građani ne znaju šta ih čeka.
Sve je kulminiralo u martu, kada je došlo do tragedije u kojoj je jedna osoba izgubila život.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se kod Karađorđevog parka, kada je sa autobusa linije 78 otpao točak koji je udraio dve žene. Jedna od njih je par dana kasnije preminula.
Gradska uprava je tada ćutala, a mehaničar koji je vršio kontrolu ispravnosti autobusa, kasnije je priveden.
Najbolji odraz stanja gradskog saobraćaja jeste čuvena ,,ukleta linija” 511 koja saobraća od Beograda na vodi do Sremčice.
Autobus se ili zapali, pokvari, a u nekim slučajevima, prema navodima građana – ne ispoštuje ni rutu kojom bi inače trebalo da ide. Tokom prethodnih par meseci, ovaj autobus je nekoliko puta goreo.
Dešavalo se, na istoj ovoj liniji, da se putnici tokom cele vožnje ,,luftiraju”, jer su se vrata pokvarila i nisu mogla da se zatvore.
Zbog loših tehničkih uslova, meštani Sremčice su u nekoliko navrata organizovali proteste. Ipak, saga sa linijom 511 tada nije završena i povodom njihovih zahteva se niko nije oglasio.