![](https://vreme.com/wp-content/uploads/2025/01/Blokada_Kragujevac_12-309x232.jpg)
Studentski protesti
„Sretnimo se na Sretenje“: U Kragujevcu rasprodat smeštaj
Hoteli, sobe, apartmani - Kragujevac je gotovo ceo bukiran za predstojeći vikend kada je za Sretenje zakazan veliki studentski protest u centru Šumadije
Ravnopravnost u nasleđivanju između muških i ženskih potomaka podržava samo 43 odsto mladih u Srbiji, a beleži se i veliki broj slučajeva žena koje se odriču nasledstva u korist braće
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je navela da se žene odriču nasledstva u korist muškog potomstva pod pritiskom društvene sredine i zbog očekivanih obrazaca ponašanja.
„One time sebe i svoju porodicu često stavljaju u još kompleksniji položaj od onog u kojem se već nalaze. Često je reč o ženama koje nemaju finansijsku stabilnost i zavisne su od svojih muževa i partnera, a pre toga su bile zavisne od svojih očeva i braće“, ukazala je poverenica.
Ona je navela da oko 60 odsto svih ispitanika podržava rodnu ravnopravnost u nasleđivanju, 39 odsto ne podržava ili je nesigurno po tom pitanju. Veći je procenat podrške ravnopravnom nasleđivanju u gradovima nego u selima.
Prema rečima poverenice, u Beogradu je za ravnopravno nasleđivanje čak 90 procenata ispitanika.
Brankica Janković je istakla i da bi se posebno trebalo pozabaviti nedovoljnim procentom mladih koji se protive ravnopravnom nasleđivanju, a kao glavni uzrok te pojave ona vidi uticaj vaspitanja i začaran krug koji se prenosi sa generacije na generaciju.
„Taj podatak bi trebalo da nas posebno brine i da nas vodi u kreiranje politika koje bi mogle pomoći u pravom razumevanju ovog društvenog fenomena“, kazala je poverenica.
Ona je podsetila i da je prošlo više od 80 godina od izjednačavanja prava na nasleđivanje po osnovu pola i da je država u potpunosti uredila zakonodavni okvir, ali i dalje su sporne kulturološke norme i običaji.
Istraživanje o nasleđivanju urađeno je uz podršku Nemačke razvojne agencije GIZ, u saradnji sa Koalicijom nevladinih organizacija za pravedno nasleđivanje.
„Koliki je moj deo?”
Koalicija za pravedno nasleđivanje, zajedno sa organizacijom Žensko udurženje, već neko vreme vodi kampanju pod nazivom „Koliki je moj deo?”, koja za cilj ima jačanje mehanizama za rodnu ravnopravnost, ekonomsko jačanje žena i podsticanje političke participacije žena.
Na Instagram nalogu kampanje, nedavno su predstavljeni rezultati ankete, koja pokazuje da 31 odsto mladih smatra da je jedini način da steknu imovinu- nasleđivanje.
Treba uzeti u obzir i podatak da žene poseduju svega 25 odsto imovine na svoje ime, iako čine govoto polovinu društva.
Takođe, gotovo svaka druga žena se odriče svog dela nasledstva u korist muških srodnika, kaže Alternativni izveštaj Krovne organizacije mladih Srbije.
„Ostaje pitanje da li je kupovina nekretnina za mlade u Srbiji, a pogotovu žene, realnost ili samo želja?”, zaključuju učesnice kampanje.
Hoteli, sobe, apartmani - Kragujevac je gotovo ceo bukiran za predstojeći vikend kada je za Sretenje zakazan veliki studentski protest u centru Šumadije
Čačak okuplja prosvetne radnike iz cele Srbije koji su nastavili sa obustavom rada u Asocijaciju škola u štrajku. Za 13. i 14. februar, pred Sretenje, pozivaju sve škole u Srbiji da stupe u štrajk
Prema izveštaju Transparensi Internešnel, Srbija je ponovo nazadovala u borbi protiv korupcije, zauzevši 105. mesto među 180 rangiranih zemalja. U regionu je samo BiH na nižoj poziciji od Srbije
U Trgovinsko-ugostiteljskoj školi u Leskovcu dogodio se incident koji je dodatno uznemirio učenike koji su već treću nedelju u blokadi. Petorica muškaraca, predstavljajući se kao inspektori MUP-a, saslušavala su pet učenica zbog polomljenih vodokotlića u ženskom toaletu
Na listi čekanja za transplantaciju bubrega u Srbiji nalazi se oko 600 ljudi, a 2024. godine urađeno ih je samo 17. Mnogi zato spas traže u Belorusiji gde, međutim, operacija košta desetine hiljada evra. Za razliku od Srbije, Crna Gora od prošle godine svojim državljanima pokriva troškove transplantacije u toj zemlji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve