Beogradski taksisti još jednom najavljuju proteste i blokade saobraćaja. Nezadovoljni su pravilima koja su im nametnuta, a uz to i neispunjenim obećanjima.
Sava Jovanović iz Udruženja taksista Bunt-Sloga kaže za „Vreme” da više ne mogu i neće da doživljavaju „svakodnevna razočarenja na ulici“.
„Oni su nas uniformisali i zategli, rekli morate da imate TX tablice, morate da budete bele boje, oblepili smo naša vozila u belo, nije problem. Nakon toga, pojavljuju se razne internet stranice koje nude usluge putem aplikacija. Registruju se u APR-u kao neprofitabilna udruženja, a itekako su profitablni, te su u kršenju zakona”, kaže Jovanović.
On objašnjava da je bivša premijerka, sada predsednica Skupštine Ana Brnabić rekla da su organizacije koje nelegalno prevoze putnike vrlo snalažljive i da su u zakonu pronašli rupe zbog kojih mogu da posluju.
Kako kaže saogovrnik „Vremena”, oni inspekciji i gradskim komunalnim službama nisu vidljivi kao nelegalani prevoz.
Siva zona
„Za proteklih deset godina CarGo je promenio šest puta šifru delatnosti i sada više kao takav ne postoji. Sada su se pojavili neki Mister D dostavljači hrane, a sve se drugo radi tu, samo se hrana ne dostavlja”, kaže Jovanović.
Objašnjava da neko od te „sive zone” ima debelu korist, a taksisti koji poštuju sva pravila doživljavaju poraz.
„Ajmo svi da pređemo onda u te aplikacije kao da Beogradu ne treba taksi. Da mogu i ja kad idem na more da skinem TX tablice, da mi ne piše na čelu da sam taksista, nego da idem kao sav normalan svet sa civilnim tablicama. Dakle sve smo uradili da budemo normalni i prepoznatljivi, a godinama unazad doživljavamo samo laži, prevare i obećanja”, kaže Jovanović.
On dodaje niko na tržištu ne bi imao problem da se napravi još taksi udruženja.
„Možemo da uđemo u fer igru sa novim taksistima. Ali imamo problem ako su u startu prednosti i vode 5:0, pa teško ćemo uspeti da to nadoknadimo, nemoćni smo”, kaže Jovanović.
Borba za putnike traje već godinama
Svoje nezadovoljstvo „nelojalnom konkurencijom” beogradski taksisti su prvo izrazili na ulicama u maju 2018. Rezultat tog protesta bile su izmene Zakona o prevozu putnika u drumskom saobraćaju krajem 2018. godine.
Tada su taksisti, između ostalog, tražili i regulisanje oblasti koja se odnosi na način na koji posluju firme kao što je CarGo.
Tako se u članu 92 Zakona o prevozu putnika u drumskom saobraćaju navodi da je „zabranjeno pružanje usluge radio veze, odnosno usluge informacionih tehnologija ili pružanje usluge na drugi način, sa ciljem da se korisniku prevoza pruži usluga taksi prevoza ili bilo koja vrsta prevoza koju pruža neko ko ne poseduje odobrenje nadležnog organa jedinice lokalne samouprave“.
U istom članu se takođe navodi da je zabranjeno da se „korisniku prevoza ponudi usluga prevoza koju pruža subjekt koji ne poseduje odobrenje nadležnog organa jedinice lokalne samouprave ili da se korisniku prevoza ponudi usluga taksi prevoza po ceni prevoza koja nije u skladu sa odlukom jedinice lokalne samouprave“.
Sve to s ciljem da se, kako je obrazloženo prilikom donošenja zakona, eliminiše pojava neovlašćenog obavljanja javnog prevoza putnika, nelojalne konkurencije kroz instaliranje i reklamiranje elektronskih aplikacija za obavljanje taksi delatnosti od strane fizičkih lica privrednih subjekata, koja nemaju odobrenje za obavljanje taksi delatnosti.
Iako su se protiv takvih rešenja pobunile digitalne firme, za njihove zamerke Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture nije imalo sluha. Sluha nije bilo ni za mišljenje Komisije za zaštitu konkurencije, koja je, izjašnjavajući se o zakonskom predlogu takve odredbe ocenila kao narušavanje konkurencije, i izmene su usvojene.