
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Roditelji i učenici Prve beogradske gimnazije u blokadi smatraju da je direktorov predlog pogrešan i onlajn nastavu vide kao pritisak zbog blokade
Roditelji učenika Prve beogradske gimnazije okupili su se u ponedeljak uveče na protestu ispred te obrazovne ustanove, u znak podrške učenicima u blokadi koji su jutros zatekli zaključane učionice u kojima borave.
Direktor i deo kolektiva koji drži nastavu, obavestili su jutros roditelje o odluci da iz bezbednosnih razloga časove za đake nižih razreda od danas neće držati u učionicama, već onlajn.
Stav učenika i roditelja je da odbiju onlajn nastavu.
U anketi koja je organizovana na društvenim mrežama učestovalo je 70 odsto roditelja, a podršku učenicima dalo je 90 odsto, dok je manje od pet odsto bilo protiv saopštenja o podršci.
Očekuje se da će odluka Saveta roditelja koji zaseda večeras poštovati njihovu odluku.
Okupljeni večeras na protestu blokirali su ugao ulica Cara Dušana i Dobračine.
Pritisak zbog blokada
U petak je deo kolektiva odlučio da se ove nedelje nastava odvija onlajn.
Većina roditelja i đaka je, kažu, protiv takve odluke i vidi je kao pritisak zbog blokada. S druge strane, nastavnici koji su podržali odluku tvrde da je doneta zbog bezbednosti učenika.
U obaveštenju poslatom učenicima i roditeljima, kako navodi „Insajder“, između ostalog piše, da se „naglo povećao broj slučajeva nepoštovanja osnovnih školskih pravila, kao i aktivnosti učenika koji ih izlažu opasnostima (organizovani izlasci na ulicu i pored izričitih upozorenja, nepoštovanje bezbednosnih instrukcija, dovođenje stranih lica u školu, masovno korišćenje glavnog ulaza, samoinicijativno donošenje i korišćenje različitih uređaja za pripremanje hrane i zabavu, skidanje i iznošenje televizora iz učionice, onesposobljavanje računara u učionicama, lomljenje nameštaja)“.
Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao deo kolektiva Prve beogradske gimnazije koji realizuje nastavu, „sve navedeno gotovo onemogućava održavanje neophodnog nivoa bezbednosti učenika i zaposlenih“.
Ova škola je u blokadi od decembra, a kako učenice i profesori kažu, to podržava većina đaka i roditelja. Blokadu trenutno podržava 30 profesora, dok je njih 48 protiv.
Roditelj
Igor Kovačević, roditelj jednog učenika Prve beogradske gimnazije rekao je RTS-u da će onlajn nastava u trenutnim okolnostima podstaći dublje podele među đacima i nastavnicima.
„Onlajn časovi u situaciji u kojoj neki đaci hoće da ih pohađaju drugi neće, neki profesori hoće da ih drže, neki neće, aposlutno ne odgovora onome što je pojam škole i pojam obrazovanja. Mislim da to podstiče dublje podele među đacima, nastavnicima… Deca su jasno rekla šta žele, izajsnila se, a to je da podrže kolege studente i druge prosvetne radnike tako što neće pohađati nastavni program“, kaže Kovačević.
Naglasio je da su učenici dan proveli „po hodnicima, toaletima, zapravo, njima se brani svaki način organizovanog delovanja“.
Direktor
Direktor Aleksandar Andrejić je za RTS rekao da se u petak desilo „nekoliko neprijatnih situacija“:
„Imali smo jedan lom kompjutera, rečeno je jednoj nastavnici da izađe napolje sa đacima kojima drži čas. Kod nas je situacija takva da imamo deo kolektiva koji realizuje nastavu, deo kolektiva koji je u blokadi, a svi đaci su nam u blokadi“, kazao je Aleksandar Andrejić.
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve