„Ovo sve znači da studenti imaju svoj stav, da dobro promišljaju o stvarima, posebno onim koje se dešavaju neposredno oko njih. Kao što vidimo, oko njih se dešavaju stvari koje nisu dobre i oni su našli način da na to reaguju”, rekla je dekanka Filzofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović za “Vreme”.
Nakon šestosatne blokade zgrade Univerziteta u sredu, studenti u Nišu zvanično su u petak, 6. decembra, stupili u blokadu Filozofskog fakulteta, koja će trajati sve do ispunjenja zahteva.
Veliki broj okupljenih studenata i njihovih profesora odao je počast poginulima u Novom Sadu petnaestominutnim ćutanjem, posle čega su ušli u zgradu fakulteta i objavili da je od tog trenutka blokiraju i obustavljaju nastavu u njoj. Dekanka Filozofskog fakulteta Natalija Jovanović ovim putem je javno podržala svoje studente i poručila da će stajati iza njih.
Neformalna grupa niških studenata poslala je poruku javnosti da su kod svoje kuće i da su na sigurnom. Od petka, pa sve do ispunjenja zahteva, Filozofski fakultet je njihovo prebivalište.
Kažu da su im profesori obezbedili kafu, piće i osnovne potrepštine, računaju da će uskoro dobiti i hranu, a neki su doneli na fakultet i vreće za spavanje.
„Šta je fakultet ako ne studenti?”, kaže ispred Neformalne grupe studenata Kristina Milojević.
Foto: Ana AdamovićStudenti u Nišu pridružili se blokadi
Hajka na dekanku
Nakon što je dekanka Natalija Jovanović poručila da će podržati studentsku blokadu, protiv nje je otpočela medijska hajka. Od sinoć su pojedini mediji počeli da šire informaciju da je Jovanović uhapšena u policijskoj akciji SBPOK jula ove godine, zbog sumnje da je učestvovala u izvršenju krivičnih dela primanje i davanje mita, trgovina uticajem i zloupotreba službenog položaja, kao i u nameštanju tendera u korist jednog niškog preduzeća.
Dekanka je to demantovala i rekla da će podneti tužbu protiv medija koji su to objavili, preneo je „Danas”.
Studenti su nakon stupanja u blokadu pozvali sve profesore i ostale studente da dođu u amfiteatar kako bi im se obratila dekanka Jovanović, koja je rekla da njoj „mogu da rade šta god hoće, a studenti će nastaviti dalje“.
Natalija Jovanović je rekla za „Vreme” da ova blokada znači da su se studenti probudili i da su dobro razumeli svoje profesore koji ih uče kritičkom mišljenju.
„Ovo sve znači da studenti imaju svoj stav, da dobro promišljaju o stvarima, posebno onim koje se dešavaju neposredno oko njih. Kao što vidimo, oko njih se dešavaju stvari koje nisu dobre i oni su našli način da na to reaguju”, poručila je Jovanović za „Vreme”.
Foto: Ana AdamovićStudenti u Nišu
Podrška profesora
I ostali profesori i zaposleni Filozofskog fakulteta izdali su saopštenje za medije u kom su osudili represiju vlasti i pružili berezervnu podršku studentima niškog Univerziteta.
Jedan od njih je je Dušan Aleksić, docent na Departmanu za komunikologiju i novinarstvo, koji je za „Vreme” rekao da su studenti na pravom mestu.
„Najlepša slika danas jeste upravo slika koja je otišla sa Filozofskog fakulteta u Nišu, jer pokazuje koliku moć zapravo imaju ti mladi ljudi, koliko energije i koliko svesti imaju o trenutnom stanju u društvu. Upravo su oni ti koji treba da ga menjaju, jer su ostali jedno retko zdravo tkivo koje ovde postoji”, podvukao je Aleksić za „Vreme”.
Zahtevi studenata
Neformalna grupa niških studenata traži da se ispune svi zahtevi studenata FDU, koji se odnose na procesuiranje osoba koje su fizički napale studente 22. novembra na mirnom odavanju počasti poginulima u Novom Sadu.
Pored toga, naveli su da traže „smanjenje pritiska, nasilja i targetiranja usmereno na studente, kao i na mlade, srednjoškolce, profesore i na sve građane koji javno izražavaju svoje nezadovoljstvo i dele svoje stavove”.
Takođe, traže objavljivanje celokupne dokumentacije u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu, kao i pokretanje krivičnog postupka i procesuiranje odgovornih za pad nastrešnice, kao i „razrešenje sa funkcija onih koji nose političku odgovornost”.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Da li su podrška studentskim protestima i pisanje o tome razlog za otkaz urednici srpskog izdanja časopisa „Elle“? Izdavač kaže da je odluka o otkazu doneta na osnovu redovne analize rezultata poslovanja i pada poslovnih parametara
Iako su lideri reprezentativnih sidnikata prosvetnih radnika saopštili da su se dogovorili sa predstavnicima vlasti, malo je reći da je na terenu među nastavnicima nastao opšti haos. Neki su zadovoljni što su dobili povećanje plata i nastavljaju posao, dok drugi takođe nastavljaju - ali da štrajkuju
Dok predsednica Skupštine Ana Brnabić preti studentima da će zbog blokada izgubiti mesto na budžetu, bivši studenti govore za „Vreme“ šta su izgubili, a šta dobili te zime 1996-97, kada su preskočili jedan ispitni rok
Prosvetni radnici obustaviće štrajk kako bi nastavili pregovore sa Vladom Srbije, ali poručuju da će, ukoliko dogovor ne bude postignut, štrajk ponovo biti aktiviran
Falanga je grupa ljudi kojoj su svojstveni nasilje, odbrana privatnog interesa diktatora, bespogovorna odanost vođi. Studenti su se pobunili protiv naprednjačke falange. Zašto onda zaziru od opozicije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!