Studentski protesti
Oko 1400 nastavnika, saradnika i istraživača podržalo studente
Pismo podrške studentima potpisalo je oko 1400 nastavnika, saradnika i istraživača univerziteta u Srbiji. Broj se iz minuta u minut povećava
Stranka slobode i pravde podnela je krivičnu prijavu protiv predsednika Opštine Vračar Milana Nedeljkovića zato što su porušene četiri vredne kuće na Neimaru
Na Sretenje/Dan državnosti, u 06:15h nekoliko bagera počelo je rušenje četiri vile na Neimaru, na beogradskoj opštini Vračar – u Janka Veselinovića 15 i Đorđa Vajferta 31, 29, i 35.
Rušili su ih istovremeno, i do 8 sati raščistili su tri parcele arhitektonske celine starog Neimara.
Sve četiri vile nalaze se na gradskoj celini koja je u postupku utvrđivanja za kulturno dobro, što znači da tokom trajanja tog postupka uživa urbanističku zaštitu shodno izmenama i dopunama Plana generalne regulacije grada Beograda iz marta 2022.godine.
Takođe, tri od četiri porušene kuće imaju određeni stepen arhitektonsko-kulturne vrednosti: kuća u Janka Veselinovica 15 je imala status objekta od posebne vrednosti, kuća u Đorđa Vajferta 29 je bila objekat od vrednosti, ona na broju 31 male vrednosti, a samo je kuća koja se nalazila na broju 35 bila bez ikakve vrednosti.
Pa ipak, na gradilištu je tabla na kojoj piše da investitor ima građevinsku dozvolu Opštine Vračar. Investitor je firma Elita Coop.
Oproban recept investitora
Ana Gođevac, potpredsednica beogradskog odbora Stranke slobode i pravde, podseća da je ovo najnovije rušenje počelo još aprila prošle godine „skidanjem krova na vili u Janka Veselinovića 15, iako je kuća bila na listi posebno vrednih objekata i čekala je novu zaštitu.“
Primenjen je oprobani recept investitora „kako dobiti baš onu parcelu na koju se nameriš“.
Pošto firmi Elita Coop Zavod za zaštitu spomenika kulture grada nije odobrio rušenje te kuće, ova zakonska prepreka je prevaziđena tako što je kući uklonjen deo krova kako bi postala nebezbedna.
Posle toga sledi rešenje Sekretarijata za inspekciju, nadzor i komunikaciju, kojim se zabranjuje korišćenje objekta jer predstavlja opasnost po okolinu, što dalje daje osnov Opštini Vračar da izda dozvolu za njegovo rušenje.
Doba bezvlašća
U pisanoj izjavi, Ana Gođevac smatra da je Opština Vračar postala „društvo za rušenje“, za šta su odgovorni „njen predsednik, ostatak rukovodstva i neizbežni Goran Vesić“.
„Stranka slobode i pravde prijavila je skidanje krova opštini Vračar, ali ona nikada nije reagovala. Ne čudi ćutanje nadležnih, ako znamo da je vila u vlasništvu firme Elita Coop, koja izvodi radove u Beogradu na vodi, maltretira ljude u ulici Petra Kočića jer ugrožava potporni zid jedne kuće, a na sve to je od Fonda za razvoj dobila preko milion evra za likvidnost.
Očigledno je da naprednjački režim brže-bolje donosi odluke u korist investitora u periodu bezvlašća zbog dokazane izborne krađe u Beogradu od strane SNS-a.“, izjavila je Ana Gođevac.
Stranka slobode i pravde podnela je krivičnu prijavu protiv predsednika GO Vračar Milana Nedeljkovića zbog rušenja zaštićene vile u Janka Veselinovića i „zahteva da javno tužilaštvo počne da radi svoj posao, kako bismo zaštitili Vračar od urbanističke betonizacije“, napisala je Ana Gođevac.
Pismo podrške studentima potpisalo je oko 1400 nastavnika, saradnika i istraživača univerziteta u Srbiji. Broj se iz minuta u minut povećava
Bila je urednik fotografije u nedeljniku „Vreme“, dajući mu vizuelni identitet gotovo herojskim podvigom. Goranka, draga ličnost vedrog duha
Virusološkinja koja je zaustavila variolu veru u Srbiji dr Ana Gligić preminula je u 91. godini. Svojevremeno, u razgovoru za „Vreme“ je otkrila kako je te 1972. godine shvatila da Srbiji preti epidemija velikih boginja
Kako neki od maturanata koji su u blokadi komentarišu pretnje premijera Miloša Vučevića da će nastavnici dobiti otkaze, a učenici neopravdane izostanke
ANEM i NUNS upozoravaju da su pred Novu godinu po Beogradu iscrtani brojni grafiti koji targetiraju Zorana Kesića. Mnogi od njih imaju nekoliko kvadratnih metara ili su dugi desetak metara. Poslednjih dana ozbiljne pretnje upućene su i Nenadu Kulačinu i Marku Vidojkoviću, Dinku Gruhonjiću i Darka Špera
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve