img
Loader
Beograd, 13°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Ekologija

Od dvesta godina starog hrasta do mangolija: Klimatske promene ugrožavaju spomenike prirode

10. jul 2024, 10:21 B. B./Klima 101
Foto: Wikipedia / Andy Mabbett
Platan u Topčideru kod konaka Kneza Miloša
Copied

Od bašte restorana „Trandafilović” u Makenzijevoj ulici i Cvetnog trga, preko Jozića kolibe u Obrenovcu pa sve do privatnih dvorišta – spomenici prirode raštrkani su širom Beograda. Mnogi ne znaju ni da postoje, a kamoli da ih klimatske promene ugrožavaju

U Beogradu postoji 28 zaštićenih stabala drveća, odnosno spomenika prirode, među kojima su najpoznatiji ginko u parku kod Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj i gorostasni hrast na Cvetnom trgu i platan ispred Miloševog konaka na Topčideru. U Botićevoj se nalaze dve zaštićene magnolije, dok su u porti Saborne crkve dve zaštićene tise. Vrste zaštićenih stabala u Beogradu su raznolike – imamo kavkaske pterokarije, evropsku bukvu, divlji kesten, pa čak i čokote vinove loze.

Ti spomenici prirode mogu biti ugroženi jer Beograd u budućnosti očekuju nepovoljniji vremenski uslovi, uključujući surovije suše, češće toplotne talase i obilnije padavine, što bi moglo da bude od presudne važnosti za opstanak tih znamenitih stabala koja su već na udaru klimatskih promena.

Profesorka na Šumarskom fakultetu u Beogradu Milka Glavendekić istakla je da se opasnosti za naše drveće ne kriju samo u zagrevanju i njegovim direktnim posledicama na klimu, već da je nekada neophodno da zagrebemo ispod površine.

Ona je upozorila da je došlo do velikog povećanja broja određenih štetočina koje izazivaju sušenje stabala i da ih, uprkos tome što neke od tih štetočina jesu autohtone vrste kod nas, u zagrejanijoj Srbiji ima ih više nego ranije, piše portal Klima 101.

„U tim situacijama neophodna je integralna zaštita u okviru koje se tretmanu hemijskim preparatima pribegava tek kada se iscrpe sva ostala moguća rešenja među kojima je i uklanjanje suvih delova drveća”, ističe Glavendekić.

Svake godine potrebni pregledi drveća

Prema njenom mišljenju za stabla starija od 60 godina svake godine potreban je vizuelni pregled zdravstvenog stanja.

To podrazumeva da kompetentno stručno i obučeno lice sa poznavanjem mera zaštite i negovanja drveća (arboristike) izađe na teren i da, vizuelnim pregledom, utvrdi njegovo zdravstveno stanje. Ukoliko je neophodno, pristupa se pregledu pomoću instrumenata. Naravno, dok neke patogene i oboljenja može da prepozna na licu mesta, pojedini povlače laboratorijske analize kako bi se determinisali do nivoa vrste.

Rezultat takvog rada je svakako odgovarajaća terapija – ako je ona potrebna.

„Kod nekih stručnjaka je uvreženo mišljenje da je životni vek drveća u gradovima oko 60 godina, međutim, ja se apsolutno ne slažem sa tim: stara i vredna stabla ne treba prepustiti zubu vremena, već stručnjaci i javnost treba da shvate njihovu vrednost i da očuvaju njihovu dugovečnost” navodi Glavendekić.

I obilne kiše su izazov

U sve zagrejanijem gradu izazov za vegetaciju nisu samo sušniji uslovi, već i potpuno suprotna pojava – obilnije kiše.

Klimatolozi su veoma dobro upoznati sa tom pojavom: topliji vazduh može da ponese više vlage pa tako određena zapremina vazduha na 20 stepeni Celzijusovih može zadržati dvostruko veću količinu vodene pare nego na 10 stepeni Celzijusovih.

Porast koncentracija vlage u atmosferi predstavlja gorivo za ekstremne padavine. A nepredvidive, intenzivne oluje devastiraju stabla.

To možemo videti na primeru zaštićene tise u Botićevoj ulici, na zelenoj površini koju odlikuju i druge vrste poput jele i Pančićeve omorike.

Jasna Trifunović iz Javnog komunalnog preduzeća „Zelenilo-Beograd“ podsetila je da se pre desetak godina, tokom jedne oluje, odvalila vršna grana te tise i upozorila da se tako nešto ranije nije dešavalo.

U blizini te tise, u drvorištu nekadašnje kuće Vladislava Ribnikara, nalazi se još jedan spomenik prirode, čempres na Dedinju, koji je u proteklih sedam-osam decenija posvedočio istorijskim previranjima, ali je poput obližnje tise bio i žrtva prirodnih nepogoda: oluje i snegolomi mnogo su ga oštetili i došlo je do prelamanja primarnih grana.

Hrast koji odoleva urbanizaciji

Verovatno najstarije zaštićeno drvo u Beogradu je hrast na Cvetnom trgu, čija se starost procenjuje na više od 200 godina.

Taj hrast stajao je na istom mestu i kada su se tu nalazile šume hrasta i jasena na početku 19. veka, stajao je i kada je počela urbanizacija Beograda i kada je izgrađena pijaca, ali i kada je pedesetih godina prošlog veka izgrađena prva samopousluga u bivšoj Jugoslaviji.

Za vreme rekonstrukcije Cvetnog trga, 2015. godine, o ovom drvetu posebno se brinulo – i između ostalog, zalivan je busen.

„U pitanju je autohtona vrsta koja predstavlja hortikulturalnu baštinu Beograda i veliku botaničku vrednost u našem glavnom gradu. Premda hrastovi u prirodnom okruženju, odnosno u parkovima i šumama, mogu da dožive i nekoliko stotina godina, to nije čest slučaj u ambijentu u kojem živi hrast na Cvetnom trgu, a koji karakterišu gust saobraćaj i visoko zagađenje”, konstatuje Trifunović.

Bez obzira na to, stablo je izuzetno vitalno i za sada se uspešno odupire svim negativnim uticajima.

U protekla dva veka taj hrast dostigao je impresivne dimenzije. Drvo je visoko devetnaest metara, obim stabla iznosi 4,3 metara, dok je raspon krošnje 27,5 metara.

Seča drveća zarad više kvadrata

U sve toplijoj Srbiji drveće, pa i ono zaštićeno, izloženo je pravom koktelu raznovrsnih rizika, među kojima je i investitorski urbanizam u Beogradu, iako taj rizik ne potiče od klimatskih promena.

„Vrlo često tu investitori vode glavnu reč. Propisi su takvi da sa svim potrebnim papirima stabla na zelenim površinama moraju da se uklanjaju zarad kvadrata. Iz tog razloga, jasno mi je zašto ljude seča uznemirava”, rekla je Trifunović.

Ona apeluje na veće poverenje u zaposlene JKP „Zelenilo-Beograd“.

„Mi se zaista trudimo da očuvamo stablo do skoro pa apsolutne devastacije kako bi posmatračima bilo jasno da više ništa nismo mogli da učinimo da ga spasimo. Ilustracije radi, kada sadimo novo drveće u Pionirskom parku objašnjavamo znatiželjnim prolaznicima kako je ono zamena za stabla koja treba da uklonimo”, ukazala je Trifunović.

Na kraju krajeva, odgovornost počiva na javnom komunalnom preduzeću, ali delom i na građanima. Ne samo da bi trebalo da veruju njihovim stručnim ocenama, već i da im se pridruže u očuvanju.

Premda je Beograd jedan od najmanje zelenih glavnih gradova u Evropi, o drveću kojim raspolaže trebalo bi voditi računa, nadajući se da će se planovi o dupliranju zelenih površina jednog dana zaista i sprovesti u delo, kao i da će među novoniklim stablima naći i drveće koje će budući naraštaji možda zaštititi.

Izvor: Klima 101

Tagovi:

Ekologija Spomenici prirode Zaštićeno drveće
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Beograd

25.maj 2025. S.Ć.

Podzemni prolaz Zeleni venac: Ulazite na sopstveni rizik

Zeleno levi front upozorava da je podzemni prolaz na Zelenom vencu, najvažnijem saobraćajnom i pešačkom čvorištu Beograda, sklon urušavanju, a da Grad ne reaguje

Dan mladosti

25.maj 2025. B. B.

Sećanje na Dan mladosti: Stotine ljudi u mimohodu u Kući cveća

Brojni poštovaoci Josipa Broza Tita, delegacije boraca i organizacija koji baštine sećanje na Narodnoolslobodilačke borbe odali su počast Titu povodom nekadašnjeg Dana mladosti

Ministarstvo prosvete

25.maj 2025. B. B.

Ministar Stanković: Nema upisa novih brucoša bez povratka svih studenata na nastavu

Pozivajući se na važeći zakon, ministar prosvete Dejan Vuk Stanković je ukazao da mora da se zna datum završetka akademske godine da bi bio organizovan upis sadašnjih maturanata, odnosno budućih brucoša

Letovanje

25.maj 2025. Ivan Mitkovski

Cene letovanja: Da li idete na more ili kupujete polovni automobil?

Porodično letovanje u Grčkoj, Turskoj i Italiji košta kao polovni automobil. To nije samo zgodna novinarska dosetka nego smo stvarno uporedili cene

Užice

25.maj 2025. Tijana Stanić

Građani „krivi“, računi veći, a smeće svuda: Iz kontejnera u Užicu preliva

Godinu dana od požara na deponiji „Duboko“, Užice se guši u sopstvenom smeću. Iz JKP „Bioktoš“ poručuju da nije do njih – već do „neodgovornih pojedinaca“ zbog kojih se „stiče utisak nerada“ preduzeća

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure