Vozači električnih trotineta od 15. juna mogu učestvovati u saobraćaju samo pod uslovom da imaju odgovarajuću nalepnicu koju izdaje Agencija za bezbednost saobraćaja, odnosno da su registrovani.
Potrebno je podneti zahtev za izdavanje nalepnice.
U zahtevu za izdavanje nalepnice treba navesti lične podatke (ime i prezime, JMBG, datum rođenja, mesto rođenja), podatke o prebivalištu (mesto, poštanski broj, ulica i kućni broj, telefon, e-mail), kao i podatke o lakom električnom vozilu (marka, trajna nominalna snaga elektromotora, najveća konstruktivna brzina, masa praznog vozila).
Cena izdavanja nalepnice za laka električna vozila, odnosno trotinete, iznosi 1.560 dinara, dok cena obrasca nalepnice košta 500 dinara.
Takođe, uz nju je potrebno dostaviti i fotokopiju ili očitanu ličnu kartu, popunjenu i potpisanu izjavu na posebnom obrascu, ali i dokaz o uplaćenoj naknadi na ime izdavanja nalepnice za laka električna vozila.
Prilikom obrade zahteva, na tehničkoj dokumentaciji, koja je sastavni deo obavezne dokumentacije, upisuje se serijski broj nalepnice, datum izdavanja, potpis lica koje izdaje nalepnicu, dok će se dijagonalno preko prednje strane stavljati pečat sa oznakom „Izdata nalepnica“.
Obavezna kaciga, može jedna slušalica
Iz MUP-a podsećaju da se električni trotineti voze biciklističkom stazom, pešačko-biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom. Ukoliko ne postoji predviđena staza, vozač električnog trotineta može se kretati kolovozom na putu na kome je ograničena brzina kretanja 30 kilometara na sat, odnosno 50 ukoliko ima više od 18 godina.
Prilikom prelaska ulice vozač električnog trotineta ne sme da ga vozi, odnosno mora da siđe sa njega i pređe ulicu, osim na prelazu biciklističke staze.
Vozač električnog trotineta mora nositi svetloodbojni prsluk kada se kreće kolovozom, a u uslovima smanjene vidljivosti i noću je u obavezi da nosi svetloodbojni prsluk i kada se kreće biciklističkom stazom.
Vozač je, kako je naveo MUP, u obavezi je da nosi zaštitnu biciklističku kacigu, a tokom vožnje zabranjeno je korišćenje slušalica za audio uređaje u oba uva.
Samo jedna osoba na trotinetu
Električnim trotinetom se ne može prevoziti više osoba.
Zakonom je i propisano da vozač trotineta ne sme da vodi, vuče ili potiskuje druga vozila, odnosno životinje, osim da vuče priključno vozilo koje je proizvedeno kao priključno vozilo namenjeno za vuču od strane vrste vozila koja isto vuče.
„Vozač ne treba da dopusti da vozilo kojim upravlja bude vučeno ili potiskivano, prevozi predmete koji mogu da ga ometaju tokom upravljanja, niti da upotrebljava na oba uva slušalice za audio uređaje“, navodi se u Zakonu.
Građani svoja „laka električna vozila“ (konkretno, električne trotinete) mogu registrovati do 15. juna, jer će od tog datuma samo ovi e-dvotočkaši moći da učestvuju u saobraćaju.
Većina vozača trotineta ne vidi smisao novih pravila
Član Novosadske inicijative za bicikliste Marko Trifković rekao je ranije za „Vreme” da većini trotinetaša ovaj proces deluje kao još jedan besmislen namet kojim se puni budžet i komplikuju se stvari.
“Prateća pravila kojima je regulisano kretanje trotineta nisu funkcionalna u realnosti i već sada vidimo da život dematuje to što piše u Zakonu”, kaže Trifković.
Iz ovog udruženja strahuju i da postoji tendecija da sva ova pravila preslikaju i na električne bicikle.
“Plašim se da se neće ulaziti u tematiku, kako je bicikl drugačiji, kako se koristi, kakve su mu karakteristike i uloga u čitavom saobraćaju. Ali, ako do toga dođe mislim da će naići na veliki otpor čitave zajednice, jer biciklista ima mnogo više”, kaže Trifković.