
Energetika
Kada ćemo se grejati i voziti na zeleni vodonik?
Elektroprivreda Srbije ispituje da li i kako i po kojoj ceni možemo da koristimo zeleni vodonik
Na osnovu zvanične plate moglo bi se zaključiti da predsednik Srbije Alekandar Vučić spada u evropsku predsedničku sirotinju, piše nemački „Noje osnabriker cajtung“. „Nova elita“ Srbije bogati se, međutim, korupcijom, a često ih odaju firmirana odeća, satovi i tašne
Premijer, ministri i poslanici na Balkanu spadaju u „najjadnije“ plaćene ljude na takvim pozicijama u Evropi. „Njihovi poslovi se, međutim, često ispostave kao šokantno isplativi – i za njih ame i za njihove familije“, piše Noje osnabriker cajtung, a prenosi Dojče Vele. Na tome, navodi nemački dnevni list, mogu da se zahvale korupciji.
U tekstu dopisnika iz Beograda Tomasa Rozera navodi se da recimo nemački predsednik ukupno dobija 24.500 evra bruto. U poređenju s tim, političari na Balkanu su sirotinja – srpski predsednik Aleksandar Vučić, navodi list, zarađuje 1450 evra neto. Njegov crnogorski kolega Jakov Milatović petstotinak evra više.
Siroma Vučić
Pišući o Vučiću, list navodi: „I imovina koju taj ljubitelj odela po meri i plemenitih vina zvanično prijavljuje svodi se na skromni stan od 30 kvadrata i čini ga naizgled najubogijim predsedničkim crkvenim mišem Balkana.“
Opozicija, ipak, navodi se dalje, vidi Vučića kao najbogatijeg čoveka u Srbiji. „Zbilja, posebno niske plate političara i u Srbiji idu uz posebno rascvetanu korupciju. Čak i skromno plaćene funkcije se, zbog moći koju nose, ispostavljaju kao šokantno isplative – pa i za familije i stranačke drugove“, piše list.
Rozer piše da državni tenderi idu „dobročiniteljima“ vladajuće stranke, za klijentelu se čuvaju bolje plaćeni poslovi u upravama javnih preduzeća. „Jer, zahvalnica što im je omogućen pristup ćupu sa blagom vraća se nazad u crnu partijsku kasu i privatne džepove.“
List ocenjuje da srpska „nova elita“ za svaki slučaj često upisuje imetak na imena bračnih partnera, braće, sestara i dece, ali ipak tu i tamo „demonstrira grešno skupu prestižnu odeću“.
Rozer navodi primer više markiranih tašnica (Dior, Šanel…) koje nosi medijska savetnica predsednika Srbije, prenoseći navode srpskih medija da koštaju i preko 20.000 evra. „To je skoro dvostruko više od njene godišnje plate.“
Elektroprivreda Srbije ispituje da li i kako i po kojoj ceni možemo da koristimo zeleni vodonik
Mnogi smatraju da novi ministar poljoprivrede Dragan Glamočić neće imati uspeha jer je na tom mestu bio 2013. i 2014. godine, a sada je došao sa mesta savetnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića i očekivali su da, kao profesor poljoprivrede, ima uticaja na agrarnu politiku
Rutinsko sečenje međice, intimno nehigijensko brijanje, prisilno dojenje i Kristelerov zahvat - sve ovo je u Portugalu akušerko nasilje. Kako je u Srbiji
Počelo je rušenje Starog savskog mosta ali ne i kopanje tunela koji će ga spojiti sa Bulevarom despota Stefana i Pančevačkim mostom. Beograđani naslućuju da tunela neće ni biti, kao što nije prokopan ni za Most na Adi
U najnovijoj epizodi tabloidne sage „evo dokaza da su studenti plaćeni“, objavljuju se navodne prepiske studenata u blokadi. Problem je samo što studenti ne pričaju tako – osim možda ako su vremeplovom stigli iz 1994. godine
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve