Premijer, ministri i poslanici na Balkanu spadaju u „najjadnije“ plaćene ljude na takvim pozicijama u Evropi. „Njihovi poslovi se, međutim, često ispostave kao šokantno isplativi – i za njih ame i za njihove familije“, piše Noje osnabriker cajtung, a prenosi Dojče Vele. Na tome, navodi nemački dnevni list, mogu da se zahvale korupciji.
U tekstu dopisnika iz Beograda Tomasa Rozera navodi se da recimo nemački predsednik ukupno dobija 24.500 evra bruto. U poređenju s tim, političari na Balkanu su sirotinja – srpski predsednik Aleksandar Vučić, navodi list, zarađuje 1450 evra neto. Njegov crnogorski kolega Jakov Milatović petstotinak evra više.
Siroma Vučić
Pišući o Vučiću, list navodi: „I imovina koju taj ljubitelj odela po meri i plemenitih vina zvanično prijavljuje svodi se na skromni stan od 30 kvadrata i čini ga naizgled najubogijim predsedničkim crkvenim mišem Balkana.“
Opozicija, ipak, navodi se dalje, vidi Vučića kao najbogatijeg čoveka u Srbiji. „Zbilja, posebno niske plate političara i u Srbiji idu uz posebno rascvetanu korupciju. Čak i skromno plaćene funkcije se, zbog moći koju nose, ispostavljaju kao šokantno isplative – pa i za familije i stranačke drugove“, piše list.
Rozer piše da državni tenderi idu „dobročiniteljima“ vladajuće stranke, za klijentelu se čuvaju bolje plaćeni poslovi u upravama javnih preduzeća. „Jer, zahvalnica što im je omogućen pristup ćupu sa blagom vraća se nazad u crnu partijsku kasu i privatne džepove.“
List ocenjuje da srpska „nova elita“ za svaki slučaj često upisuje imetak na imena bračnih partnera, braće, sestara i dece, ali ipak tu i tamo „demonstrira grešno skupu prestižnu odeću“.
Rozer navodi primer više markiranih tašnica (Dior, Šanel…) koje nosi medijska savetnica predsednika Srbije, prenoseći navode srpskih medija da koštaju i preko 20.000 evra. „To je skoro dvostruko više od njene godišnje plate.“