img
Loader
Beograd, 13°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Tragedija u Novom Sadu

Nova ekonomija: Na dan pada oko nadstrešnice otpadao materijal

11. mart 2025, 10:31 B. B.
Foto: Tanjug/ Nenad Mihajlović
Tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu
Copied

Policajac zadužen za bezbednost na Železničkoj stanici Novi Sad pred tužiocem je rekao da su na dan pada nadstrešnice građani upozoravali da materijal oko nje otpada

Nekoliko dana nakon tragedije 1. novembra, službenik „Srbijavoza“ na stanici u Novom Sadu Goran Dodić obratio se Igoru Stankoviću, komandiru Policijske ispostave za bezbednost na železnici, piše Filip Rudić u Novoj ekonomiji.

„Rekao mi je da ima informacije da su blagajnici koji su bili angažovani u šalter sali u krilu B dana 1. novembra 2024. godine imali više prijava od strane građana, odnosno putnika, koji su prilikom kupovine karata ukazivali da sa vrha zgrade gde je bila nadstrešnica neki materijal u vidu šljunka otpada“, izjavio je Stanković pred tužiocem u Novom Sadu u decembru.

Dodić, šef novosadske Sekcije za vuču vozova u „Srbijavozu“, rekao je da je do ovih informacija došao u razgovoru sa radnicima nakon nesreće, svedočio je Stanković.

Naveo je i da mu je Dodić kazao da su dve „vidno uznemirene“ blagajnice, Mirjana Mitić i Suzana Vidaković, primile dojavu građana da se nešto obrušava sa prostora na krovu iznad nadstrešnice, i na to ukazale šefovima.

„Pored toga mi je ukazao da je nakon pete prijave od strane građana sišao Veselin Simović, koji je šef sekcije, i da je tom prilikom psovao, u smislu šta se sad prijavljuje kada nema ništa“, rekao je Stanković, prema iskazu u koji je uvid imala Nova ekonomija.

Simović je u tom trenutku bio šef Sekcije za saobraćajne poslove Novi Sad, zaposlen u AD Infrastruktura železnice Srbije.

Stanković je takođe kazao da ga je Goran Dodić zamolio da ne otkrije da je od njega saznao ove informacije, rekavši mu da može da „nadrlja na poslu“.

„Rekao mi je ‘Znaš kakav je Simović’“, naveo je policajac.

Na pitanje jednog od branilaca, Stanković je rekao da njegova sopstvena saradnja sa Simovićem „nije bila na dobrom nivou“ jer je šef sekcije „imao neki nadmen stav i nije hteo da prihvata sugestije i primedbe, reagovao bi uglavnom prilično sujetno i sa nekom zadrškom“.

Stanković je kazao i da je o svim informacijama koje je čuo od Dodića izvestio svog načelnika i sačinio operativni izveštaj.

U padu nadstrešnice poginulo je 15 ljudi. Da je 1. novembra blagovremeno zatvoren glavni ulaz (pod pretpostavkom da su tačni navodi policajca Stankovića), nadstrešnica bi se možda srušila na prazan trotoar i tragedija bi bila izbegnuta.

Međutim, druga svedočenja u suprotnosti su sa njegovim iskazom.

Šta kažu radnici i šefovi

Goran Dodić je svedočio dan nakon Stankovića, međutim tada je rekao da nema saznanja da je zaposlenima u Železničkoj stanici Novi Sad neko „ukazivao da se iz pravca nadstrešnice nešto čuje ili da nešto otpada“.

„Jedino što mogu da kažem da je nekoliko dana posle nesrećnog događaja od 1. novembra 2024. godine bila priča u krugu preduzeća da je bilo primedbi da je nešto kao padalo sa krova“, navodi Dodić u zapisniku u koji je Nova ekonomija imala uvid.

Kazao je da je to čuo od jedne zaposlene na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

„Osim ovoga što sam naveo ja ništa drugo nisam čuo“, tvrdio je Dodić.

Na pitanje tužioca da li je to nekom preneo, Dodić je rekao da je sve saopštio komandiru Policijske ispostave za bezbednost železničkog saobraćaja (Stankoviću).

Međutim, negirao je da je spomenuo „bilo kakva imena zaposlenih koji bi eventualno imali neka saznanja“.

„Ja sam mu samo preneo da se to priča po krugu preduzeća“, tvrdio je Dodić.

Drugi saslušani radnici i radnice na Železničkoj stanici negirali su da im se bilo ko od putnika tog 1. novembra obratio sa upozorenjima.

Njihova svedočenja ne samo da se kose sa iskazom policajca Stankovića, već nije jasno ni ko je širio priče „po krugu preduzeća“ kako je ispričao Goran Dodić, budući da su svi negirali saznanja da se bilo ko žalio, ne samo njima lično, nego i njihovim kolegama.

Ove navode negirale su i dve blagajnice pomenute u Stankovićevom iskazu – Mirjana Mitić i Suzana Vidaković.

„Meni se lično nije niko obraćao, niti imam saznanja da li se neko obraćao mojim kolegama u vezi toga“, kazala je Mitić, prema zapisniku o njenom svedočenju.

Suzana Vidaković negirala je da je uopšte bila na radnom mestu na dan nesreće, već je radila prethodnog dana u smeni do ponoći.

Takođe je kazala da joj se niko nije obratio, niti da je čula da se neko obraćao drugim zaposlenima.

„Nisam ni ja primetila da se iz pravca nadstrešnice nešto čuje ili da nešto otpada“, kazala je Vidaković.

Nova ekonomija je bezuspešno pokušala da stupi u kontakt sa Mitić i Vidaković preko brojeva telefona poznatih redakciji.

Osim njih dve, tužilaštvo je ispitalo još 10 zaposlenih na Železničkoj stanici, uključujući šefa Sekcije Veselina Simovića, i svi su negirali saznanja da se bilo ko žalio u vezi sa nadstrešnicom.

„Niko nikada nije ukazivao na mogućnost pada nadstrešnice. Konkretno ja sam ispod te nadstrešnice prolazio najmanje 20 puta dnevno“, rekao je Simović.

On je odbio da govori za Novu ekonomiju, uputivši nas da odgovore tražimo preko Infrastrukture železnice Srbije.

„Morate ići preko firme. Važi, doviđenja“, rekao je Simović kratko.

Advokat Vladimir Tupanjac kaže da kada postoje dijametralno suprotna svedočenja, onda postoje osnovi sumnje da je neko od tih lica učinilo krivično delo davanja lažnog iskaza.

Prema Krivičnom zakoniku Srbije, ako je lažan iskaz dat u krivičnom postupku, učinilac će se kazniti zatvorom od tri meseca do pet godina, objašnjava Tupanjac.

„Ukoliko bi se pojavili dokazi da je neko treće lice uticalo na nekog svedoka da lažno svedoči u krivičnom postupku, tužilac bi mogao da pokrene postupak protiv tog lica zbog krivičnog dela sprečavanje i ometanje dokazivanja“, dodaje on.

Za ovo krivično delo predviđena je kazna od šest meseci do pet godina, navodi se u Krivičnom zakoniku.

Radnice brisane sa spiska za svedočenje?

Policajac Stanković je pred tužiocem izneo i druge detalje iz razgovora sa Goranom Dodićem.

Stanković kaže da je od Dodića saznao da je tužilaštvu trebalo dostaviti spisak zaposlenih blagajnika, ali da u spisku koji je poslat nisu bili navedeni svi blagajnici, i da Dodić ima informaciju da u to vreme nisu bile ispitane Mirjana Mitić i Suzana Vidaković.

Stanković je rekao i da mu nije poznato ko je pravio spisak blagajnika i ko je eventualno dao nalog da se spisak revidira.

Tvrdio je da je od Dodića čuo da Mitić i Vidaković „najverovatnije nisu saslušane jer postoji pretpostavka da nisu ni navedene na spisku“.

„Ja ne znam da li su te dve konkretne svedokinje uklonjene sa spiska, i ako jesu zbog čega“, kazao je Stanković.

Nova ekonomija je zatražila komentar od Igora Stankovića, ali on je rekao da ne može da govori bez odobrenja iz Policijske uprave Novi Sad. Odobrenje za razgovor smo tražili, ali ono nije dato do objavljivanja ovog teksta.

Tokom ispitivanja Gorana Dodića, dan posle saslušanja Stankovića, tužilac je upitao da li mu je poznato da je policiji ili tužilaštvu dostavljan spisak blagajnika.

„Mene je kolega Žarko Simović pitao samo da li je mene neko izvestio da treba da dostavim spisak mojih zaposlenih iz vuče vozova koji su radili na dan 1. novembra 2024. godine. Nemam saznanja da li je tražen spisak nekih drugih zaposlenih, ali spisak mojih zaposlenih nije tražen“, tvrdio je Dodić.

Na pitanje jednog od advokata, rekao je da Mirjanu Mitić i Suzanu Vidaković zna iz viđenja, ali da mu nisu nikada rekle da se nešto čuje ili otpada oko nadstrešnice.

„One mi se nisu nikada obraćale ovim povodom, niti nekim drugim“, rekao je Dodić.

Nova ekonomija pokušala je da stupi u kontakt sa Dodićem, ali on se nije odazivao na broj telefona poznat redakciji.

Tagovi:

Novi Sad Novi Sad tragedija Pad nadstrešnice Policija Više tužilaštvo u Novom Sadu
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Beograd

25.maj 2025. S.Ć.

Podzemni prolaz Zeleni venac: Ulazite na sopstveni rizik

Zeleno levi front upozorava da je podzemni prolaz na Zelenom vencu, najvažnijem saobraćajnom i pešačkom čvorištu Beograda, sklon urušavanju, a da Grad ne reaguje

Dan mladosti

25.maj 2025. B. B.

Sećanje na Dan mladosti: Stotine ljudi u mimohodu u Kući cveća

Brojni poštovaoci Josipa Broza Tita, delegacije boraca i organizacija koji baštine sećanje na Narodnoolslobodilačke borbe odali su počast Titu povodom nekadašnjeg Dana mladosti

Ministarstvo prosvete

25.maj 2025. B. B.

Ministar Stanković: Nema upisa novih brucoša bez povratka svih studenata na nastavu

Pozivajući se na važeći zakon, ministar prosvete Dejan Vuk Stanković je ukazao da mora da se zna datum završetka akademske godine da bi bio organizovan upis sadašnjih maturanata, odnosno budućih brucoša

Letovanje

25.maj 2025. Ivan Mitkovski

Cene letovanja: Da li idete na more ili kupujete polovni automobil?

Porodično letovanje u Grčkoj, Turskoj i Italiji košta kao polovni automobil. To nije samo zgodna novinarska dosetka nego smo stvarno uporedili cene

Užice

25.maj 2025. Tijana Stanić

Građani „krivi“, računi veći, a smeće svuda: Iz kontejnera u Užicu preliva

Godinu dana od požara na deponiji „Duboko“, Užice se guši u sopstvenom smeću. Iz JKP „Bioktoš“ poručuju da nije do njih – već do „neodgovornih pojedinaca“ zbog kojih se „stiče utisak nerada“ preduzeća

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure