
Turizam
Veliki pad turizma: Da li su krivi protesti ili nemaština?
Osetno pada broj domaćih turista u Srbiji, još osetnije rastu cene paket-aranžmana. Za sve to prema, rečima vlasti, krivi su studenti
Snežana C. koja je nožem povredila dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović na sudu je zamolila za oproštaj ističući da je bila pod uticajem sadržaja televizije „Informer“
Snežana C. je 30. marta ove godine, neposredno pre zvaničnog početka protesta univerzitetskih profesora na Trgu Pavla Stojkovića u Nišu, nožem posekla dekanku Nataliju Jovanović po desnoj šaci.
Napad 30. marta dogodio se u prepodnevnim satima, uoči protesta u gradu na jugu Srbije.
Dekanka Jovanović i ranije je bila meta napada i pretnji, otkako je podržala studentske proteste i blokade fakulteta.
Više javno tužilaštvo goni Snežanu C. zbog krivičnog dela nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu u sticaju sa krivičnim delom ugrožavanja sigurnosti učinjeno prema više lica.
Optužena, koja je na pripremnom ročištu izjavila da ne priznaje krivično delo za koje se tereti, danas je promenila odbranu i izvinila se žrtvi, njenoj ali i svojoj porodici.
„Izvinjavam se Nataliji Jovanović za ono što sam joj učinila i svojoj porodici jer sam i njih ugrozila. Sve se to desilo jer sam pratila televiziju ‘Informer’, videla sam Nataliju kako drži dva jaja u ruci da nekog gađa. Na toj televiziji su pričali loše o onome što se događalo u našem gradu. Sve je to kod mene izazivalo stresove, pogotovo što su moja deca i unuci išli na te mitinge i u Nišu i u Beogradu. Osećala sam se da su oni protiv mene, zbog toga sam se 1. marta otrovala“, rekla je Snežana.
Na pitanje sudije Valentine Pešić zbog čega je nosila nož u torbi, Snežana je rekla da su joj smetali studenti koji su organizovali blokade, odnosno da ih se plašila.
Psihijatrijsko veštačenje obavljeno tokom istrage pokazalo je da je Snežana delo počinila u stanju bitno smanjene uračunljivosti usled psihotične dekomepenzacije sa prisustvom psihotične anksioznosti.
Snežana ostaje u pritvoru
Advokat Stevan Marković zatražio je da Snežana bude puštena iz pritvora u kome se nalazi od hapšenja, ističući da boravak u Kazneno popravnom zavodu loše utiče na njeno već narušeno psihičko zdravlje.
Tužiteljka Milena Cvetković usprotivila se ukidanju pritvora, što je sudija Pešić prihvatila pa će Snežana ostati u KPZ još 30 dana.
U nastavku suđenja biće saslušani psihijatri Specijalne zatvorske bolnice u Beogradu na okolnosti psihičkog stanja optužene i svedoci te članovi njene porodice kao i oštećena Natalija Jovanović koja danas nije bila u sudnici.
„Nadam se da će pravda biti zadovoljena, postoji veliki broj svedoka i snimak, potpuno je jasno šta se dogodilo. Nisam političar već samo profesor čija je dužnost da stane uz svoje studente“, rekla je Jovanović.
Nastavak suđenja zakazan je za 6. avgust. Krivični zakonik za nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu predviđa kaznu zatvora od šest meseci do pet godina zavisno od težine dela.
Dok je za ugrožavanje sigurnosti u slučaju da je delo izazvalo uznemirenje janosti, propisan zatvor do tri godine.
Lik i delo Natalije Jovanović
Dekanka Filozofskog fakulteta Natalija Jovanović je mesecima pre napada na nju bila meta kampanje koju su u prorežimskim medijima sprovodili predsednik države i drugi državni funkcioneri, nazivajući je zlom, kriminalkom, neprijateljicom države, uzurpatorkom i izdajnicom.
Posle napada nožem, dekanka je odlučno tvrdila za „Vreme” da ju je ubo nožem sam predsednik države Vučić pošto on sprovodi orkestriranu hajku na nju od samog početka blokada u Nišu.
Međutim, Aleksandar Vučić je tom prilikom rekao kako zadobijena povreda nije teška, pa je uporedio sa ogrebotinom nastalom prilikom „sečenja krastavca ili luka”.
Inače, dekanka Natalija Jovanović jedna je od prvih čelnica fakulteta širom Srbije koja je javno stala uz studente i to na samom početku protesta. Ona je istog dana kada su niški studenti blokirali zgradu Rektorata na šest sati i najavili da će prvo blokirati Filozofski od svih fakulteta na teritoriji Niša, podržala tu odluku i izjavila da je fakultet njihov.
Izvor: Nova S/Vreme
Osetno pada broj domaćih turista u Srbiji, još osetnije rastu cene paket-aranžmana. Za sve to prema, rečima vlasti, krivi su studenti
Menadžeri Junajted grupe se ne slažu sa smenom Dragana Šolaka i glavne izvršne direktorke kompanije Viktorije Boklag, piše američka agencija Blumberg
Zašto je SNS-u stalo do revizije biračkog spiska, a ne želi da je uradi? I šta ćemo mi sa tim, pita se u autorskom tekstu Jelena Jerinić, narodna poslanica Zeleno-levog fronta.
Stočari u Srbiji počeli su da rasprodaju goveda, jer zbog suše nema hrane, a stoku treba gajiti do sledećeg proleća, ističu poljoprivrednici. Slobodan Brkić, poljoprivrednik iz sela Glušci u Mačvanskom okrugu, za „Vreme“ objašnjava kakva je trenutna situacija
Lek rapamicin prikazan je kao regulator procesa starenja u naučnom časopisu o medicini Lanset. Kako on funkcioniše, da li zaista može da spreči da nam telo, a i um propada
Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)
Najgore je iza nas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve