Povišen nivo olova u krvi pronađen je kod 58 radnika kompanije Port of Adria iz Bara. Agencija za zaštitu životne sredine upozorava građane Bara da „izbegavaju šire lučko područje"
Šest radnika lučke kompanije Port of Adria iz Bara, kod kojih je utvrđena najveća koncentracija olova u krvi, upućeni su 16. oktobra u beogradski Institut za medicinu rada na ispitivanja, saopšteno je iz Kliničkog centra Crne Gore. Oni su dobrog opšteg stanja, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
Foto: Port of Adria
„Vijestima” je potvrđeno da 58 od 63 testirana radnika ima povišen nivo olova u krvi i da su se ranije obraćali izabranim lekarima, a jedan od njih i Institutu za javno zdravlje, ali da pomoć nisu dobili. Zdravstevno stanje ostalih 52 radnika, pratiće lekari Kliničkog centra, rečeno je iz te ustanove.
Port of Adria ima oko 280 zaposlenih i svi će biti testirani, najavio je menadžment.
„Normalna vrednost je 28 mikrograma po litru. Kod nekih radnika, koji uglavnom rade pretovar raznih materija, ova vrednost iznosi preko 40 do čak 119 mikrograma“, kazao je za RSE predsednik Sindikata lučkih radnika Zoran Martinović.
Apel građanima da izbegavaju šire lučko područje
Kako je došlo do trovanja još uvek se ne zna, Inspekcija zaštite i zdravlja na radu bi to tek trebalo da utvrdi.
Turska kompanija Port of Adria (PoA) posluje u privatizovanom delu barske Luke na jugu Crne Gore. Radnici PoA između ostalog rade pretovar ruda i teških metala.
Izvor „Vijesti” tvrdi da su se radnici obraćali izabranim lekarima nakon što su dobili nalaze, ali da ništa nije preduzeto, te da zaposleni i menadžment kompanije čekaju nalaz Inspekcije kako bi znali šta su im sledeći koraci.
Sa druge strane za RSE iz kompanije su rekli da nijedan zaposleni nije prijavio simptome trovanja, ili bilo kakve zdravstvene probleme povezane sa radom.
U međuvremenu je Agencija za zaštitu životne sredine poslala apel građanima Bara da „izbegavaju šire lučko područje“.
Sistem tihog ubijanja
Martinović tvrdi da većina njih ima problema sa zdravljem, a najčešći simptomi su glavobolja i otežano disanje. Oni su, kazao je, to pripisivali nečemu drugom, jer nisu bili dovoljno informisani i mislili su da se trovanje teškim metalima ispoljava drugačije.
Ono kroz šta prolaze on naziva „sistemom tihog ubijanja” jer su oni svakodnevno izloženi metalima koje udišu, koji im se zadržavaju na koži, na odeći i drugim predmetima, pa ih čak „nose i kući”.
Olovom su otrovani i oni koji ne rade na pretovaru, već u neposrednoj blizini.
„Treba li da čekamo da radnici počnu da padaju? U jednom momentu to će preći granicu koju više nećemo moći da ispravimo. Jedan stručnjak nam je rekao da situacija nije još pogubna, da sve može da se reguliše, da sve zavisi od organizma”, ispričao je on i kazao da zbog toga treba što pre reagovati.
Rad sa opasnim materijama
Objasnio je da su rude sa kojim rade najčešće skladištene u zatvorenom prostoru, ali se pretovar obavlja na otvorenom što je posebno otežano kada duva vjetar i povećava prisustvo rude u vazduhu. To je, pojasnio je, praškaska ruda koju vetar lako nosi i postavlja pitanje kolika je teritorija zapravo kontaminirana.
Isti problem imaju i radnici AD Luka Bar, tvrdi on, a svi su u problemu jer rade jedni do drugih, sa istim ili različitim rudama koje se mešaju i na terenu i u vazduhu.
Na pitanje da li su radnici koji rade pretovar uvek adekvatno zaštićeni Martinović kaže da imaju opremu, rukavice, maske, odela.
„Uglavnom, da se nije otvorila ova privatna klinika i da naš poslodavac nije odlučio da nas testira, ko zna kako bi se sve završilo. Čista sreća“, zaključuje Martinović.
Zaštita na radu
Sa druge strane iz kompanije Port of Adria koja upravlja kontejnerskim, teretnim i brodovima za krstarenje, kažu da su im zdravlje i bezbednost zaposlenih prioritet.
Oni su potvrdili navode Martinovića da radnici imaju zaštitnu opremu za rad, da se pregledaju jednom godišnje u lokalnom Domu zdravlja, kao i da su položili ispite za rad s opasnim materijama.
Čim je, kako pojašnjavaju, otvorena privatna laboratorija koja sprovodi detaljne anliaze krvi na prisustvo teških metala, inicirali su testiranje radnika.
Nakon što su stigli rezultati kompanija je dogovorila da se dodatni testovi urade u Berlinu, zbog eventualnog lečenja i terapija.
Neko će morati da odgovara
Nakon što je objavljeno da su merenja od pre godinu dana utvrdila visoku koncentraciju olova i arsena, oglasio se čelnik Opštine Bar, Dušan Raičević.
Saopštio je da je zabrinut zbog saznanja da su „građani Bara u kontinuitetu trovani, a da je sve to neko pokušao da zataška“. Od nadležnih zahteva da se hitno pozabave ovim problemom i ponude konkretna rešenja.
„Odgovornost je rukovodioca u preduzećima koja obavljaju pretovar tereta u Luci Bar, ali i nadležnih državnih institucija koje su zakazale i omogućile da se ovo sakriva duže od godinu. Za to će neko morati da odgovara.“
Iz Ministarstva zdravlja su naveli da su odmah po saznanju da deo radnika ima povišene vrednosti olova poslali uzorke na analizu u beogradski Institut. Nalazi su, kažu, pokazali da su „nivoi u prihvatljivim granicama, s obzirom na njihov posao i izloženost ovim materijama“.
Ministarstvo pomorstva naložilo je hitnu istragu.
Ministar Filip Radulović, koji je od oktobra prošle godine na toj funkciji, rekao je da odgovorni moraju snositi posledice.
I pored toga što su se sve nadležne institucije oglasile, ostalo je nepoznato šta se dešavalo nakon što je Centar za ekološka ispitivanja (CETI) početkom 2023. utvrdio povećane koncentracije arsena pa sve do početka oktobra ove godine kada je utvrđeno prisustvo olova u krvi radnika kompanije.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nastavnici nisu odgovorni što učenici neće dobiti zaključene ocene, poručuju reprezentativni prosvetni sindikati, traže hitnu smenu ministarke prosvete, i pitaju kolege da li su za to da 20. januara umesto drugog polugođa, započnu štrajk
Pored studenata i poljoprivrednika, na Slaviju su u nedelju izašli i srednjoškolci, glumci, aktivisti i drugi građani. MUP je procenio da je protestu prisustvovalo oko 29.000 ljudi, dok su iz Arhiva javnih skupova naveli da nikada nisu imali tako veliki zadatak, te da ne znaju kada će moći da daju procenu broja demonstranata
Studenti u blokadi objavili su snimak na kome se vidi kako policija u Ulici prote Mateje Nenadovića na Slaviji izvlači iz traktora Zlatka Kokanovića iz pokreta „Ne damo Jadar“. Uhapšen je i aktivista udruženja Nebojša Petković
U nedelju će na Slaviji u 16 časova biti održan zajednički protest studenata, poljoprivrednika i drugih građana. Kako su naveli studenti u saopštenju, predstavnici političkih stranaka nisu dobrodošli
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!