img
Loader
Beograd, 31°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Internet i Darkveb

Kako je izvršena višemilionska prevara na onlajn tržištu droge

14. mart 2024, 15:07 S.Z.
Foto: Unsplash
Copied

Najnovija višemilionska prevara na „Darkvebu” (Dark Web) - administratori „online” marketa za prodaju ilegalne robe (uglavnom droge) ucenjuju korisnike da će objaviti kompromitujuće informacije o njima, ukoliko ne plate otkup. Ucenjeni ne mogu računati na pomoć policije, s obzirom da se i sami nalaze u ilegalnim aktivnostima

„Incognito” market je jedna u nizu specijalizovanih platformi za povezivanje prodavaca i kupaca ilegalnih sredstava, uglavnom narkotika i oružja. Plaćalo se isključivo u kriptovalutama, a svaki korisnik je sredstva sa svojih kripto novčanika prebacivao na poseban kripto novčanik koji se nalazio na samoj platformi.

Suština kod ovakvih platformi jeste sama činjenica da se nalaze na „Darkvebu”, delu interneta koji nije pretraživ, već se samoj platformi pristupa isključivo direktno preko url adrese. Oni koji koriste ovakve platforme do njih obično dolaze na zatvorenim forumima, takođe na „Darkvebu”.

Međutim, sama registracija je bila vrlo jednostavna; što je sa sadašnje perspektive potpuno i logično – s obzirom da je cilj bio privući što više korisnika i onda zbrisati.

Većina skrivenih tržišta na „Darkvebu” nema dug vek trajanja jer najčešće budu hakovani, osnivači uhapšeni, ili vlasnici platforme izvrše prevaru zvanu „exit scam”. Oni uglavnom prvo izgrade poverenje između prodavaca i kupaca na skrivenom tržištu.

Kada se izvrši uplata, ona se prvo deponuje kod administratora sajta. Kada odluče da izvrše prevaru, aministratori sačekaju da se nakupi dovoljno veliki iznos i tada samo ugase platformu, nestanu bez traga, a kupci i prodavci ostanu “kratkih rukava”.

Ono što poslednju prevaru na „incognito” tržištu izdvaja od drugih je to što su administratori ucenili i kupce i prodavce, sa namerom da „izvuku” što više novca.

Platforma je navodno nudila više nivoa zaštite za korisnike. Prvo, kada je u pitanju sama transakcija, administratori su nudili opciju „auto-enkripcije”, dok je druga opcija bila da sami korisnici izvrše enkripciju. Oni koji su odabrali prvu opciju, naknadno su saznali da nikakve enkripcije nije ni bilo, te da su podaci o svim transakcijama završili u rukama administratora.

Druga navodna zaštita je bilo obećanje administratora da se svi podaci, uključujući i razgovore kupaca i prodavac brišu nakon određenog vremena. Ispostaviće se, ni to nije bio slučaj.

„Da, ovo je ucena”

Veruje se da je prevara počela 19. februara kada korisnici iznenada nisu mogli da povuku sredstva sa platforme. Dva dana kasnije, administratori su rešili „problem”, što je uverilo korisnike da je bilo reči o kratkotrajnom tehničkom problemu.

Međutim, od 5. marta, korisnici nisu mogli više da kontrolišu svoje virtuelne novčanike. Na platformi je izvedena prevara vredna između 10 i 30 miliona dolara.

Administrator platforme, koji je očigledno imao pristup kripto novčanicima korisnika, pokupio je sva sredstva i nestao.

Pet dana kasnije na veb stranici je objavljena poruka da imaju jedno neprijatno iznenađenje za korisnike i da je u pitanju ucena.

Administratori platforme su napisali, da iako su korisnicima obećavali „auto-enkripciju“ poruka između kupaca i prodavaca, i automatsko brisanje, poruke nisu bile šifrirane niti obrisane.

Zahtevali su od korisnika da dodatno plate od 100 do 20.000 dolara (u zavisnosti ko je koliko veliki igrač) kako bi njihove informacije bile uklonjene iz liste prikupljenih podataka, koje su obećali da će objaviti krajem maja.

„Da li će vaše i informacije vaših kupaca biti na toj listi, to je u vašim je rukama“, napisali su ucenjivači, koji sada prete da će objaviti podatke o preko 550 hiljada transakcija i preko 800 hiljada ID oznaka kripto novčanika.

Dvostruke nakande

U suštini, oni koji ne plate mogu očekivati da se među procurelim podacima nađu sve transakcije koje su obavili, njihovi kripto računi povezani sa onim na platformi, kao i sadržine razgovora koje su vodili sa ostalim korisnicima. Ne treba zaboraviti da su u pitanju nedozvoljena sredstva. Drugim rečima, olakšaće posao bezbednosnim organima u identifikovanju aktera digitalnog tržišta ilegalnom robom.

Međutim, kao i kod svih vrsta ucene ovog tipa, plaćanje „otkupnine” ne garantuje da će njihovi podaci zaista biti obrisani, niti da ucenjivači neće izaći sa novom sumom.

Administratori su već objavili listu koja navodno detaljno prikazuje ko je već platio otkupninu, a ko nije.

Stručnjaci kažu da ova taktika podseća na ransomware, zlonamernu aplikaciju ili kod koji sajber kriminalci koriste da ograniče pristup, izmene, unište ili pokradu najosetljivije podatke i sisteme.

Napadači tada povremeno zahtevaju dvostruke naknade: prvo od žrtava hakovanja kako bi ponovo pristupile svojim sistemima, a zatim drugu u zamenu za obećanje uništenja ukradenih podataka. Preporuka je da se otkupnina ne plaća, jer se na taj način finansira sajber kriminal, tako da je u nekim državama samo plaćanje i zabranjeno.

Međutim, ključna razlika je u tome što su ovde i ucenjivači i ucenjeni uhvaćeni u kriminalnim aktivnostima.

Tagovi:

darkweb Droga prevara
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Junajted grupa

25.jul 2025. N. M.

Blumberg: Pobuna u Junajted grupi zbog smene Šolaka

Menadžeri Junajted grupe se ne slažu sa smenom Dragana Šolaka i glavne izvršne direktorke kompanije Viktorije Boklag, piše američka agencija Blumberg

Lični stav

25.jul 2025. Jelena Jerinić

Zašto je SNS-u važan birački spisak, a ne želi da ga menja

Zašto je SNS-u stalo do revizije biračkog spiska, a ne želi da je uradi? I šta ćemo mi sa tim, pita se u autorskom tekstu Jelena Jerinić, narodna poslanica Zeleno-levog fronta.

Zlatibor

Hronika

25.jul 2025. K. S.

Da li je Zlatibor oaza kriminala i okršaja?

Zlatibor, nekada mirna planinska oaza, nije postao samo betonski monstrum nego i stalni izvor crne hronike. Onde se opet pucalo

Stočari Srbije

25.jul 2025. Novak Marković

Zbog suše rasprodaju goveda: „Nema zarade, samo da se preživi“

Stočari u Srbiji počeli su da rasprodaju goveda, jer zbog suše nema hrane, a stoku treba gajiti do sledećeg proleća, ističu poljoprivrednici. Slobodan Brkić, poljoprivrednik iz sela Glušci u Mačvanskom okrugu, za „Vreme“ objašnjava kakva je trenutna situacija

Zdravlje

25.jul 2025. M. L. J.

Da li je pronađena pilula protiv starenja?

Lek rapamicin prikazan je kao regulator procesa starenja u naučnom časopisu o medicini Lanset. Kako on funkcioniše, da li zaista može da spreči da nam telo, a i um propada

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure