Senat Univerziteta u Beogradu (UB) uputiće dopis javnim komunalnim preduzećima u kome će ih obavestiti o ranije donetoj odluci da će fakulteti od 1. juna izmirivati račune za komunalne usluge samo u visini iznosa sredstava koja za ovu namenu dobijaju od Ministarstva prosvete.
Članovi Senata UB saglasili su se na poslednjoj sednici da o svoj odluci najpre informišu Ministarstvo prosvete, a potom i javna komunalna preduzeća, kako bi ona znala razlog zbog kog fakulteti neće u celini plaćati troškove za struju, vodu, grejanje i ostale usluge.
Na Arhitektonskom fakultetu su dogovor o načinu plaćanja troškova za komunalne usluge testirali na majskom računu za grejanje koji je stigao u junu i odmah od toplane dobili opomenu pred utuženje.
Prema podacima UB resorno ministarstvo fakultetima daje između 15 i 20 odsto od ukupno potrebnog novca za podimirivanje stalnih materijalnih troškova, a ostatak novca fakulteti izdvajaju iz sopstvenih prihoda, pa su neke visokoškolske ustanove došle u situaciju da maltene stave ključ u bravu, jer ne mogu da zarade dovoljno novca samo da bi isplatili mesečne račune za komunalne usluge, piše Danas.
Malo samofinasirajućih studenata
Među fakultetima koji su već upozoravali na kritično finansijsko stanje je i Hemijski fakultet koji za ovu godinu mora da obezbedi 30 miliona dinara iz sopstvenih sredstava za plaćanje komunalnih računa.
Od školarina Hemijski fakultet godišnje prihoduje oko 21 milion dinara, ali osim računa za struju i grejanje, od tog novca treba platiti i sredstva za higijenu i opremu za studentske vežbe.
U problemu su i Fizički i Fakultet za fizičku hemiju za koje se kao i za Hemijski fakultet godinama unazad prijavljuje manje studenata nego što ima mesta, tako da je većina upisanih na budžetu.
Ministarstvo obećavalo rešenja
Dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić izjavio je u martu za „Vreme“ da bi jedino rešenje bilo da Ministarstvo prosvete preuzme plaćanje računa.
„Fakultet može da uđe u dug, ali naša procena je da to nije u interesu fakulteta, mi smo ozbiljna institucija i nećemo to dozvoliti”, naglasio je Roglić.
On je ukazao da su Ministarstvo prosvete i Ministarstvo finasija nekoliko puta probijali rokove koje su obećali za pronalaženje rešenja i da preoblem postoji na nivou čitavog UB, jer većina fakulteta sva sredstva troši na račune, umesto na podizanje kvaliteta nastave.