Dom zdravlja „Novi Sad“ pokrenuo je otvorenu liniju psihološke pomoći za građane.
„Naši psiholozi uključeni su u rad Savetovališta za mlade i Razvojnog savetovališta i godinama unazad rade na primarnoj prevenciji poremećaja iz spektra mentalnog zdravlja”, navodi se u saopštenju Doma zdravlja „Novi Sad“.
Cilj pružanja tog vida podrške je procena rizika od sprovođenja suicida kao i stanja akutne krize uzrokovane problemima na poslu, stresom, problemima u svakodnevnim odnosima sa ljudima, a sve iz anksionog i depresivnog spektra.
Terapeuti prebukirani unapred
Dr Tamara Džamonja Ignjatović, redovna profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu kaže za “Vreme” da je sve očiglednije da je ljudima potrebna psihološka pomoć i podrška.
„Terapeuti su unapred prebukirani mesecima. Savetovališta ove vrste postoje i u Beogradu, i telefonska i onlajn. Pomoć u toj formi je ljudima dostupnija, pogotovo ako nemate savetovališta u njihovim lokalnim zajednicama”, kaže Džamonja Ignjatović.
Porats anksioznih i depresivnih poremećaja
Ona dodaje da se kapaciteti ovakvih savetovališta vrlo brzo popune. Sagovorinca “Vremena” upozorava i da nisu traženi samo terapeuti več i razni “koučevi” čije metode znaju biti sumnjive.
Sve ovo, kaže dr Džamonja Ignjatović je direktan pokazatelj, pored epidemioloških istraživanja koja govore o porastu anksioznih i depresivnih poremćaja, stresa i slično.
„Često nas i praksa uverava da je velika potreba za psihološkom pomoći, zbog raširenog nezadovoljstva, neraspoloženja, brige…Na svim nivoima su stresovi sve veći, i hronični i akutni. A izazovi su na svakom koraku od društvenih do individualnih u vezi sa poslom, porodicom i raznim nemilim događajima, koji iskrsavaju, čini se, sve češće”, kaže dr Džamonja Ignjatović.
Građani Novog Sada mogu pozvati stručnjake na novootvorenoj liniji na broj 021/4879-021.