
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Neće biti nastave u delu škole „Vladislav Ribnikar“ u kojoj se prošle godine dogodio masakr. Ostaje da se vidi kakav će tačno memorijalni centar posvećen žrtvama biti napravljen
Vlada Srbije donela je odluku da se u delu vračarske škole „Vladislav Ribnikar“ u kojem se u maju 2023. dogodio masovni zločin izuzme iz nastavne delatnosti dok se ne donese odluka o tome kako će izgledati memorijalni centar.
U pitanju je školska zgrada u koju se ulazi iz Ulice kralja Milutina u centru Beograda.
Na sednici Vlade u petak doneta je i odluka da se formira radna grupa posvećena memorijalnom centru.
Kako se navodi, to je učinjeno na zahtev roditelja stradale dece koji su formirali i multidisciplinarni tim koji treba tačno da utanači kako će izgleda prostor sećanja na žrtve tragedije i kakvi će u njemu sadržaji biti.
U saopštenju Vlade piše da će se obezbediti uslovi da se nastava u osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ odvija normalno, uprkos tome što celo krilo škole više neće biti korišćeno za nastavu.
Podele među roditeljima
Kako je „Vreme“ pisalo u decembru, daleko od očiju javnosti lomila su se koplja o memorijalnom centru posvećenom žrtvama u „Ribnikaru“.
Svi roditelji smatraju da je memorijalni centar potreban, ali deo njih bi da se škola sruši, drugi da memorijalni centar bude u zatvorenom delu škole u kojem se desila pucnjava, a treći da sećanju bude posvećena samo učionica u kojoj je ubijeno najviše žrtava.
Roditelji žrtava i drugi koji ih podržavaju protestovali su više puta, tvrdeći da rukovodstvo škole, većina nastavnika i roditelja zapravo hoće tek „memorijalni kutak“ u učinioci u kojoj je bilo najviše stradalih.
Žarko Cvejić, otac devojčice koja nije povređena u pucnjavi, rekao je tada za „Vreme“ da je memorijalizacija celog krila škole najmanje što se mora uraditi.
„Zato što je to jedino rešenje dostojno žrtava, ali i dece koja bi eventualno u budućnosti pohađala nastavu u drugom delu škole“, dodao je on. Samo tako, rekao je Cvejić, druga deca ne bi pohađala školu na „stratištu“ i „zauvek bila time obeležena kao što su obeležena naša preživela deca“.
Trećeg maja 2023. je trinaestogodišnji učenik škole pištoljem usmrtio devetoro učenika i školskog čuvara.
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve