Iako je Grad Beograd obećao da će do kraja godine biti rešen problem zvučne signalizacije u javnom prevozu, to se nije desilo.
Na informativnim tablama na stajalištima i u vozilima još uvek ne postoje zvučna obaveštenja o dolasku vozila, odnosno, u vozilima, o dolazećim stanicama. Ovakva vrsta obaveštenja su neophodna slabovidim osobama.
„Prema našim saznanjima, i pored obećanja, zvučna signalizacija trenutno postoji na manje od 10 posto vozila i stajališta“, rekao je za N1 Nikola Đorđević, potpredsednik Gradske organizacije slepih Beograd.
Tim povodom, organizacija „Beograd u pokretu“ apelovala je na gradske vlasti da poboljšaju pristupačnost javnog prevoza za slepe i slabovide osobe, pozivajući se na važeće propise o jednakom pristupu.
„Ovi propusti značajno otežavaju kretanje slepih i slabovidih osoba kroz grad. Nedostatak osnovnih informacija čini njihov svakodnevni život u Beogradu daleko težim nego što bi trebalo da bude. Pozivamo nadležne da hitno reše ovaj problem i obezbede pristupačan javni prevoz za sve građane, u skladu sa važećim propisima o jednakom pristupu“, navodi se u saopštenju Beograda u pokretu.
Prema procenama, u Beogradu živi oko 12.000 slepih i slabovidih osoba koje se svakodnevno suočavaju sa izazovima kretanja kroz grad, kažu u ovoj organizaciji i upozoravaju da je pitanje pristupačnosti u javnom prevozu osnovno pravo svih građana, i podseća da se Beograd mora razvijati u skladu sa standardima koji omogućavaju da svi imaju jednako pravo na kretanje i korišćenje gradskih resursa.
Nikola Đorđević iz Gradske organizacije slepih je rekao da je u vreme turskog Kentkarta zvučna signalizacija u vozilima postojala i funkcionisala.