Podrška studentima okuplja ne samo ljude u Srbiji, već i u regionu i dijaspori. I ne samo one koje isto žive i rade, već i građane koji inače drugačije razmišljaju. Zato se i kaže - da je solidno ono što je čvrsto i celovito
U dva dana, studente je za Nobelovu nagradu za mir prijavio Siniša Kovačević, nekadašnji poslanik Narodne stranke, podrška je stigla sa splitske rive, a već uveče i od avangardne umetnice Marine Abramović, koja, iako je rodom sa Balkana, gotovo nikada ne komentariše dešavanja odavde.
Za njih su štrajkovali i nastavnici, radnici EPS-a, zatim proteste najavljuju i penzioneri, socijalni radnici, a ceo jedan dan 24. januara Srbiju su zatvorili pojedinici jer su solidarno sa studentima štrajkovali u svojim kafićima, restoranima, klubovima … Lista je zaista dugačka.
Studenti su sada uspeli ono što dugo niko nije – da ponovo vrate u modu solidarnost i koncept „svi za jednog, jedan za sve“, čiji je nedostatak do sada omogućavao naprednjačkom sistemu da razjedini bilo koju kritičnu masu spremnu za promenu.
Foto: Katarina StevanovićStigla i nominacija
Čvrsto i celovito
Reč solidarnost potiče od latinskog solidus koje je, u starom Rimu, bilo oznaka za kovanicu, odnosno čvrst novac, ali se, s vremenom, kroz imenicu solidarnost sve više vezuje za kolektivnu veličinu, te upućuje kako na čvrstinu tako i na celinu. Zato se kaže – da je solidno ono što je čvrsto i celovito.
„Primećujem kako ljudi različitih ideoloških orijentacija (levo – desno, Evropa – Rusija i slično), vrlo uljudno razmenjuju svoja različita politička stanovišta, a slažu se sa tim da ovaj režim mora da padne“, rekao je za „Vremena“ Slobodan Cvejić, profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu, i sam narodni poslanik na listi Zdravka Ponoša.
Podrška od suseda i dijaspore
Foto: N1Skup u Londonu
Da je solidarnost ono što ljude drži, ne samo u Srbiji, već i u regionu, pokazali su za vikend (1. i 2. februara) i masovni protesti dijaspore za podršku studentskim blokadama i maršu do Novog Sada.
Lista svetskih gradova čiji su glavni trgovi 1. februara bili ispunjeni Srbima zaista je dugačka – tu je London, Berlin, više od 10 američkih gradova, Pariz…
I ne samo to, solidarnost za mladošću u Srbiji koja se buni i ne odustaje od zahteva, došla je iz bivših jugoslovenskih zemalja, novinara, pojedinaca iz Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Makedonije…
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Od nesanice i anksioznosti do raka – poremećaji rada štitaste žlezde pogađaju milione ljudi, a simptomi se lako mogu pomešati s posledicama svakodnevnog stresa. Autorka ovog teksta zna to iz ličnog iskustva, a uz pomoć stručnjaka donosi sve što treba da znate o jednoj od najrasprostranjenijih endokrinih bolesti današnjice
U intervjuu iz Varšave, Adam Mihnjik, jedan od najvažnijih evropskih intelektualaca govori o otporu, komunizmu, novinarstvu, zatvoru i zašto veruje da Srbija ima šansu za bolji put
Tri nastavnice iz Gimnazije „Svetozar Miletić“ u Srbobranu dobile su otkaz jer su u znak podrške studentskim protestima obustavile nastavu. One su poslednje žrtve neobuzdanog režima koji se mesecima obračunava sa pobunjenim prosvetnim radnicima
Pod pritiskom vlasti, univerziteti u Srbiji prelaze na onlajn nastavu, blokade traju, a Nacionalno telo za akreditaciju ostaje bez članova. To je ono telo koje je fakultetima u blokadi pretilo oduzimanjem akreditacije. Da li se ostavke zaista podnose iz „ličnih razloga“
Tužbe koje imaju za cilj da ućutkaju kritiku, zakopaju istinu i kazne one koji imaju hrabrosti da govore jesu SLAPP tužbe, a Srbija je među pet država Evrope koje su najviše pogođene ovim tužbama
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da uništi srpske Univerzitete kako bi opstao na vlasti. Ne shvata pritom da bez Univerziteta gubi društvo iz kojeg, kao i svaki parazit, isisava životodavne sokove. On ubija ono što ga drži u životu
Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.
Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!