„Apoteke su zdravstvene ustanove koje se bave distribuciom lekova. Tu su lekovi koji su odobreni, koji su provereni, koji su sigurni za upotrebu za koju su i namenjeni”, kaže za „Vreme” diplomirani farmaceut specijalista Dušanka Stefanović Radisavljević. Jer, na Fejsbuku su se pojavile grupe, koje su se kako kaže jedan od članova istih, pretvorile u „buvljak Ozempika”. Prodaje leka koji je namenjen za lečenje dijabetesa tipa dva, a postoji i falsifikat
„Za tri meseca sedam do osam kilograma manje. Mučnina i gađenje na hranu. Gubitak apetita i želje za slatkim. Dva obroka dnevno”, jedan je od komentara u fejsbuk grupama koje su se pretvorile u pijacu prodaje leka Ozempika. Neke od tih grupa jesu „Dijabetičari bez granica”, “OZEMPIC – Grupa za podršku”.
„Četiri nedelje, sedam kilograma manje. Ništa nisam mogla jesti, ali bukvalno”, još jedan je u nizu komentara na koji se dalje nastavljaju i oni sa pitanjem na kojoj ste dozi bili.
Foto: Printscreen Facebook
Jer lek Ozempik postoji u tri doze, ali kome je on zapravo namenjen?
Diplomirani farmaceut specijalista Dušanka Stefanović Radisavljević za „Vreme” kaže da je lek Ozempik namenjen ljudima koji boluju od dijabetesa tipa dva.
„Ozepik je ozbiljan lek, samim tim nuspojave su ozbiljne zato se on uključuje u terapiju pod nadzorom lekara i za potrebe dijabetičara. A za potrebe mršavljenja su krive javne ličnosti i društvene mreže koje su izreklamirale ovaj lek za nešto što nije njegova svrha”, objašnjava Stefanović Radisavljević.
Dodaje da nuspojave mogu biti od nekih „bezazlenijih” kao što su povraćanje, mučnina, ali i težih jer je to jedan od novijih lekova, te se još uvek prate efekti i nuspojave tako da nije za upotrebu za široke narodne mase nego samo pod kontrolom rekara.
Nestašica leka
“Mene zanima, gde nabavljate vi koji prodajete Ozempik, kada dijabetičari kojima je prepisan ne mogu da dobiju jer je u deficitu. Mami je amputiran prst na nozi i taman joj je Ozempik regulisao šećer, rana lepo zarastai sada ne mogu da nađem u Novom Sadu i okolini”, pitao je jedan od anonimnih članova ove grupe.
Da leka nema uvek u apotekama kaže i naša sagovornica, a zašto se to dešava i oni bi voleli da znaju.
„Vrši se neka preraspodela zato što se verovatno ne naruče dovoljne količine, to sada ne možemo znati. Znate i sami da se uglavnom radi o uvozu lekova. Nije uvezen u dovoljnim količinama, a zašto, kako i zbog čega dobavljači ne mogu da obezbede dovljne količine to je mimo našeg saznanja”, kaže Stefanović Radisavljević.
Kada ga nema u apoteci, a nekome ko boluje od dijabetesa tipa dva zatreba ovaj lek, šta se tada događa?
Naša sagovornica odgovara da se u toj situaciji pacijent vraća kod lekara gde lekar mora da prilagodi terapiju i pronađe neki treći način da pomogne tom pacijentu.
„Ti pacijenti su u stvari u najgoroj poziciji jer ono što im je neophodno i što bi im pomoglo ne mogu da nabave i onda mora da se menja terapija”, ukazuje Stefanović Radisavljević.
Falsifikati i prodaja
„Bez recepta se ne može kupiti, samo cena je shodno tome dosta drugačija“, napisala je jedna od učesnica u raspravi, a fotografija koju ona objavljuje sa Ozempikom u sve tri doze se ponavlja u komentarima u fejsbuk grupi „Dijabetičari bez granica“.
Cene koje se mogu primetiti u komentarima jesu 100 evra, 10.500 dinara, a neko je napisao i 20.000 dinara na šta je ostavljen komentar: „Da niste preterali, sramota je za lek pljačkati ljude“.
Foto: Printscreen Facebook
Pored ovoga, piše se i da ima falsifikata ovog leka.
Stefanović Radisavljević objašnjava da kao i za sve lekove jedino je pravilno da se nabalja u apotekama.
„Apoteke su zdravstvene ustanove koje se bave distribuciom lekova. Tu su lekovi koji su odobreni, koji su provereni, koji su sigurni za upotrebu za koju su i namenjeni. A sve ono ostalo ne znam kako bi se utvrdilo, ne bih nikome preporučila da na taj način nabavlja“, zaključuje naša sagovornica.
A jedan od članova fejsbuk grupe primetio je: “Meni je sramno šta se ovde radi ova grupa se pretvorila – u buvljak Ozempika”.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako je moguće da brzi voz iz Beograda za 12 časova stigne tek do Valjeva? Problemi na pruzi, neorganizovanost, kvarovi i manjak informacija napravili su od jednog običnog putovanja pravu dramu
Buru u prosveti izazvala je najava dolaska stranih fakulteta bez akreditacije, zbog čega je Univerzitet u Beogradu zapretio „privremenom obustavom rada“. Vlast je ubrzo popustila, a premijer Vučević je saopštio da se predlog zakona povlači „zbog nezapamćenih pritisaka i ucena“. O problemima u prosveti u novom broju „Vremena“ govore bivša rektorka Ivanka Popović i bivši ministar prosvete Srđan Verbić
Da li je ukidanje statusa Generalštabu znak da će se to desiti i drugim kulturnim dobrima u zemlji, pitaju u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, i pomišljaju da će biti ukinuti
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!