
Kućni ljubimci
Opasnost za psa: Prokleto popino prase
Autor ovih redova je na teži način morao da sazna koliko je za pse opasna travka nalik ječmu poznata kao popino prase
Iako su pre četiri godine odlučili da će Beograđanima stajati na raspolaganju linijski prevoz na Savi i Dunavu, odbornici Skupštine Beogerada su u utorak odustali od tog plana, upozorava organizacija „Beograd u pokretu“
Jedna od tačaka današnje (20. maj) sednice Skupštine grada Beograda je „Informacija o prestanku potrebe uvođenja komunalne delatnosti javnog linijskog prevoza u plovidbi“.
Podsetimo, Odbornici Grada Beograda septembra 2021. usvojili su Odluku o javnom prevozu u linijskoj plovidbi i Strategiju razvoja javnog linijskog prevoza putnika na teritoriji grada za period do 2033. godine. Bilo je to u vreme dok je Goran Vesić bio zamenik gradonačelnika.
Onda je na čelo grada došao njegov rival Aleksandar Šapić i jula 2022. izjavio da Grad pod njegovim vođstvom neće nastaviti projekat „rečnog javnog prevoza“, koji je najavila prethodna administracija. Rekao je da je za rečni javni prevoz bilo potrebno 400 miliona evra, ali da tako nešto nemaju ni razvijeniji gradovi, te da ga „neće biti“ ni u Beogradu.
Danas će, evo, ta njegova izjava biti i ozakonjena u Skupštini.
Razlog: komplikacije
Organizacija „Beograd u pokretu“, koja se sve vreme zalaže za rečni prevoz Beograđana i uporno, na primerima drugih gradova u Evropi, dokazuje da je to dobro rešenje, navodi da u skupštinskom dokumentu povodom pomenute tačke dnevnog reda piše da je do prestanka potrebe za rečnim saobraćajem došlo „zbog infrastrukturnih i regulatornih komplikacija“.
Objašnjavaju da je „brzina plovidbe na Savi dozvoljena do 15 km/h. Sekretarijat za javni prevoz tražio je da se podigne na 25. Ministarstvo nije odgovorilo.
Bez odgovora, nema brzine. Bez brzine, brodovi navodno ne vrede. Plovidba između Novog Beograda i Dorćola trajala bi više od dva sata.
Komentarišu i sledeće skupštinske argumente: „Nema dizel stanica za punjenje brodova; privezišta su preskupa. I vrhunac argumentacije – pošto je gradski prevoz postao besplatan, više se ne isplati.“
Iskustva iz sveta
„Beograd, grad s više reke nego reda u saobraćaju, odustaje od ideje koja svuda u svetu funkcioniše kao logičan dodatak kopnenoj infrastrukturi. I to ne samo u Amsterdamu, Kopenhagenu i Hamburgu. U Budimpešti, Bratislavi i Beču rečni prevoz nije ni luksuz ni atrakcija – već redovna linija kretanja ljudi. Kod nas – „previše komplikovano“, kažu u ovoj organizaciji.
Upozoravaju da „Beograd odustaje od rešenja koje je i jeftinije, i brže, i ekološki neuporedivo prihvatljivije od drumskog prevoza“, i pitaju „zašto se izgovori pišu brže od planova?“
Podsećaju da „gradska vlast nudi novo poglavlje saobraćajne priče – metro, tunel, novi most. Sve to zvuči impresivno, dok se ne setimo da su to iste najave koje slušamo već deceniju. Metro se najavljuje od kad ne postoji. Tunel će povezivati Despota Stefana s Ekonomskim fakultetom, samo niko ne zna kad. A most – taj će najpre da sruše, pa tek onda da grade.U tom kontekstu, rekama nije bilo spasa“, zaključuju u „Beogradu u pokretu“.
Autor ovih redova je na teži način morao da sazna koliko je za pse opasna travka nalik ječmu poznata kao popino prase
Prvo je Miloš Vučević u januaru zagolicao maštu najavom da udžbenici mogu biti besplatni za sve učenike. Onda je predsednik Aleksandar Vučić ubrzo obećao da će dati sve od sebe da tako bude od septembra. Septembar se bliži, a najavljene reforme obrazovanja nema
Građanska organizacija Libergraf je podnela krivičnu prijavu protiv rukovodstva Užica zbog sumnje da su nezakonito trošili javna sredstva tokom gašenja požara na deponiji „Duboko” kod Užica
Na Kosovu su za sedam dana u tri odvojena slučaja poginula četiri radnika, a posednja nesreća dogodila u subotu, 26. jula, u Uroševcu, javljaju kosovski mediji
Tik pored kuće Đure Jakšića niče ultramoderna petospratnica Milana Vujka, potpuno neuklopljena u boemski ambijent zaštićene zone Skadarlije – ocenjuje SECE i traži od Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture da povuče saglasnost za projekat
Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)
Najgore je iza nas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve