Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) saopštio je da 2. septembra započinje „beli štrajk“ kojim želi da izvrši pritisak na nadležne državne organe da konačno preduzmu odgovarajuće mere u cilju suzbijanja nasilja u školama.
Predsednik NSPRS-a Dušan Kokot kaže za „Vreme” da su prethodne dve nastavne godine završene uz nasilje po školama širom Srbije, a uprkos obećanjima da će sprovesti različite mere da se to promeni, aktuelna vlast ni tokom ovog leta nije preduzela ništa.
„Jedino što se pokušava je da zaborav uradi svoje”, kaže Kokot.
Ocene su najčešći povod verbalnog i fizičkog nasilja nad zaposlenima u obrazovanju, pa NSPRS poručuje da će ih „ukinuti“ dok prosvetni radnici ne budu zaštićeni prihvatanjem zahteva koje su izneli još 2022. godine nakon nasilja nad koleginicom u Trsteniku.
„Uradili smo to šest meseci pre ‘Ribnikara’”, kaže Kokot.
Od tada tražimo definisanje novih krivičnih dela i sankcija u vezi s nasiljem u školi, uvođenje mogućnosti momentalne suspenzije nasilnih učenika iz nastave i ukidanje anonimnih prijava prosvetnim inspekcijama, podseća se u saopštenju.
Iz NSPRS-a kažu da do 11. oktobra neće upisivati ocene u E-dnevnik.
„Ako do tada ne budu usvojeni naši zahtevi, svi učenici će dobiti ocene odličan 5, što će biti jedine i zaključne ocene na polugodištu. Barem niko ne tuče nastavnike koji dele petice”, kaže Kokot.
Nastavnici bez zaštite
Sagovornik „Vremena” naglašava da su nastavnicima u mnogim situacijama vezane ruke.
„Verujem da mnogi ne znaju da nastavnici ne smeju da udalje učenika sa časa. Šta se toliko čeka sa izmenom Krivičnog zakonika? Videli smo kada smo imali vanredne izbore kako je moguće da se zakoni za 24 sata i napišu i prođu Vladu i Skupštinu i krenu u primenu”, priseća se Kokot.
Dodaje da su problem i anonimne prijave prosvetnim inspekcijama koje su postale model nasilničkog ponašanja prema prosvetnim radnicima.
„To su u 99 odsto slučajeva primedbe zbog ocena. Ako stalno dolazi neko da vas proverava, ko vas štiti? I šta nastavnik na kraju može da uradi? Da da ocenu više. Uzmite u obzir da je foto-robot prosvetnog radnika gospođa od oko 50 godina”, kaže Kokot.
Ako država ništa ne preduzme nastavnicima ne preostaje ništa drugo nego da poklanjaju ocene.
„Mi sada imamo pet puta više vukovaca nego pre dvadeset godina. A rezultati nam ne govore da su nam đaci mnogo bolji. Lažemo sami sebe, a ne znam čemu to služi”, kaže Kokot.
Dodaje i da usvajanje i primena njihovih zahteva ne košta ni jedan jedini dinar. Potrebna je, kaže, samo politička volja.
Bez podrške reprezentativnih sindikata
Iz NSPRS-a očekuju razumevanje i podršku kolega, učenika i roditelja, mada za sada za svoj poduhvat nemaju podršku reprezentativnih sindikata.
„Pozivamo ih da nam se pridruže u ovoj borbi za škole u kojima će svi koji ozbiljno i odgovorno rade biti adekvatno ocenjeni, plaćeni i sistemski zaštićeni od nasilja. Ukoliko to nije želja ovog društva – neka svi budu odlikaši, jer bezbednost nema (o)cenu“, zaključuje NSPRS.
„Mi ne pripradamo grupi četiri reprezentativna sindikata, ali želim da napomenem da reprezentativnost nije proverana dvadeset godina”, kaže Kokot, te da su poslednji zahtev za preispitivanje reprezentativnosti sindikata podneli u aprilu, ali nikakav odgovor do sada nisu dobili.
Iz Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije Nezavisnnost (GSPRSN) kažu za „Vreme” da ne učestvuju u ovim planovima.
Oni uskoro očekuju sastanak sa Vladom na kome će biti prisutan i ministar finansija kako bi razgovorali o povećanju zarade zaposlenih u obrazovanju. Prošlog mesa sastanak je odložen zbog obaveza kabinata i ministra finasnija.
Ukoliko Vlada Srbije ne bude poštovala Protokol koji je potpisala sa četiri reprezentativna sindikata, najavljuje se da će se svi uključiti u različite vidove sindiklane borbe.