Kompanija Lidl Srbija
Radionice o roditeljstvu
Više od 50.000 roditelja ispratilo Lidlov projekat “Lupilu radionice ranog razvoja”
Vlada Srbije je na Šestoj ministarskoj konferenciji više puta poslala poruku da su građani Srbije generalno prepoznali značaj zaštite životne sredine, usklađivanje sa pravnim sistemom Evropske unije u ovoj oblasti, kao i saradnju među zemljama regiona
Na posebnoj konferenciji za novinare ministri za zaštitu životne sredine Srbije i Crne Gore, Saša Dragin i Predrag Nenezić, predstavili su Drugi izveštaj o pregledu stanja životne sredine u ovim dvema zemljama. U okviru „Drugog pregleda“, koji je pripremila grupa međunarodnih i nacionalnih stručnjaka (a procesom su upravljali UNECE i Minstarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije), postoji sedam poglavlja koja se odnose na: pravni i zakonodavni okvir; informisanje, učešće javnosti i obrazovanje; implementaciju međunarodnih sporazuma i obaveza; ekonomske instrumente za zaštitu životne sredine; troškove za životnu sredinu i njihovo finansiranje; upravljanje vodama za održivi razvoj; energija i životna sredina.
Prema rečima ministra Dragina, Vlada će nastaviti sa harmonizacijom pravnog okvira sa Direktivama EU-a, težiće ka otklanjanju postojećih nedoslednosti i skupiće i javno objaviti podatke o završenim administrativnim, građanskim i krivičnim parnicama koje se tiču životne sredine.
Uz to, Vlada će uspostaviti koherentni i obuhvatni sistem informisanja i izveštavanja o troškovima i prihodima zaštite životne sredine koji će pokrivati javni sektor i privatna domaćinstva. Odgovarajući deo javnih prihoda će, osim na Ministarstvo zaštite životne sredine, biti usmeren i na Fond za zaštitu životne sredine. Vlada će promovisati zakonska i institucionalna uređenja koja učvršćuju opštinske kapacitete za pripremu investicionih projekata, dok su kao vrhovni prioriteti navedeni uspostavljanje efikasnog sistema finansiranja životne sredine i ekonomskih podsticaja, kao i puna implementacija principa „zagađivač plaća“.
Kako je, između ostalog, navedeno u dokumentu, Srbiji nedostaje održiva strategija koja uključuje ambicioznije ciljeve za efikasniju upotrebu energije i za povećanu upotrebu obnovljive energije i postrojenje za kogenerisanje. Uz učešće stručnjaka za energetsku efikasnost i obnovljivu energiju, Srbija bi trebalo da razmotri i postavi ambiciozne ciljeve za ove temelje i da ih uključi u sledeću verziju Strategije razvoja Energetskog sektora i u projekcije.
Na kraju, ministar Dragin je izrazio očekivanje da će Skupština Srbije ubrzati ratifikaciju sporazuma koje je Vlada prethodno usvojila, poručio da je približavanje pravnoj tekovini EU-a po pitanju životne sredine zadatak za celo Ministarstvo i obećao da će biti prioritet za svaki od sektora.
Izrada „Drugog pregleda stanja životne sredine u Srbiji“ počela je u maju 2006. godine, a na njoj su radili eksperti iz Češke, Nemačke i Italije, kao i stručnjaci iz sekretarijata Evropske agencije za zaštitu životne sredine i Ekonomske komisije UN-a za Evropu.
Partnerstvo sa svim regionalnim i svetskim institucijama
Jedan od tri najznačajnija događaja na Konferenciji jeste da su ministri Jugoistočne Evrope prihvatili inicijativu da Beograd bude sedište Regionalnog centra za praćenje klimatskih promena. Inicijativa podrazumeva i zajednički rad zemalja Jugoistočne Evrope na izradi akcionog plana za klimatske promene, kao i uspostavljanje partnerskih odnosa sa svim važnim institucijama u regionu i u svetu. Tu takozvanu beogradsku inicijativu podržava i Svetska meteorološka organizacija, čiji je generalni sekretar Mišel Žaro istakao da bi regionalni centar za praćenje klime trebalo da radi na razmeni informacija i usavršavanju i obrazovanju kadrova.
Prema najnovijim procenama regionalnih promena klime u Jugoistočnoj Evropi, gde pripada i Srbija, očekuje se porast temperature vazduha i isparavanja, kao i smanjenje broja dana sa snegom i snežnim pokrivačem.
Sedište Regionalnog centra za praćenje klimatskih promena bi, prema oceni ministra Saše Dragina, trebalo da bude uspostavljeno u sastavu Republičkog hidrometeorološkog zavoda, koji već raspolaže potrebnom infrastrukturom. Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije potpisalo je poslednjeg dana konferencije, 12. oktobra, Sporazum o saradnji sa Ženevskim institutom čime će se pomoći razvoj Regionalnog centra. Sporazum su potpisali državni sekretar Ministarstva za zaštitu životne sredine Srbije Miladin Avramov i predstavnik Ženevskog instituta Aleksandar Babak Najdezi.
Više od 50.000 roditelja ispratilo Lidlov projekat “Lupilu radionice ranog razvoja”
“Svesni toga da su cene prehrambenih proizvoda možda i najvažnija stavka kućnog budžeta i od izuzetnog značaja za održavanje životnog standarda građana, odlučili smo da upravo pred praznike, u novembru i decembru, ponudimo još povoljnije cene redovnog asortimana i tako pokažemo potrošačima da smo tu za njih u svim tržišnim okolnostima”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve