
Saopštenje za medije
SBB zvanično postao deo e& PPF Telecom Grupe
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Portal eKonsultacije počeo je sa radom sredinom decembra 2021, kao poseban portal u okviru sistema eUprave. Iako su protekle skoro dve godine od kada je počeo sa radom, uvođenje Portala kao instrumenta za sprovođenje onlajn konsultacija i javnih rasprava nije znatnije doprinelo unapređenju njihove transparentnosti i inkluzivnosti
Prema Odluci o ustanovljavanju Portala, državni organi su u obavezi da na njemu objavljuju sve relevantne informacije o konsultacijama i javnim raspravama koje sprovode u okviru svoje nadležnosti. Međutim, istraživanje koje su sproveli istraživači Centra za evropske politike uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji pokazuje da organi uprave ne ispunjavaju dosledno ovu obavezu. Uočeno je da organi ne objavljuju na Portalu sve konsultacije i javne rasprave koje sprovode. Dodatan problem jeste to što pojedine institucije ne koriste Portal u skladu sa njegovom namenom i objavljuju na njemu različite pozive i konkurse koji nisu predmet Portala, a primer neadekvatnog načina korišćenja jeste i razdvajanje delova istog konsultativnog procesa u nekoliko objava. Identifikovani primeri koji svedoče o neujednačenom i neadekvatnom ispunjavanju obaveze korišćenja Portala ukazuju na potrebu dodatne obuke državnih službenika o ovoj temi i češćeg praćenja stanja i izveštavanja od strane nadležnog tela. Dodatno, oni ukazuju i na to da Portal nije značajnije doprineo poboljšanju transparentnosti u ovoj oblasti, s obzirom na to da se na njemu ne nalaze sve neophodne informacije i dokumenta.
U istraživanju su uočeni propusti organa da na Portalu objavljuju izveštaje o konsultacijama i javnim raspravama koje su organizovali. Analiza pokazuje i da često izostaju i dokumenti neophodni za pripremu zainteresovanih strana za učešće u ovim procesima, kao što su predlozi i nacrti dokumenata, polazne osnove, obrazloženja, programi javnih rasprava i slično. Ovakvi podaci upućuju da Portal još uvek ne obezbeđuje elementarne uslove za učešće u konsultativnim procesima, čime je potencijal Portala da pozitivno utiče na inkluzivnost znatno ograničen. Sa druge strane, pomenuti nedostatak izveštaja onemogućava sticanje uvida u celokupan tok procesa, odnosno da li su zainteresovane strane zaista uzele učešće i kakav je tretman komentara od strane nadležnih institucija. Objavljivanje izveštaja važno je kako zbog odgovornosti i transparentnosti institucija tako i zbog procene uticaja Portala na povećanje inkluzivnosti ovih procesa.
Na mogućnost zainteresovanih građana da se uključe u kreiranje propisa negativno utiče i činjenica da se prilikom izrade nacrta propisa često ne organizuju konsultacije, već samo javne rasprave. Podaci pokazuju da su konsultacije organizovane samo za 29 % propisa usvojenih tokom 2022, dok je, sa druge strane, svaki dokument javnih politika prošao kroz konsultacije. Konsultacije se razlikuju od javnih rasprava ne samo po fazi u kojoj se sprovode i po trajanju, već i po suštini – tokom konsultacija dokument ili propis je u početnoj fazi, kada je nadležnom organu važno da dobije što više sugestija kako bi se predlog ili nacrt što bolje formulisao, dok kod javne rasprave organi izlaze u javnost sa već gotovim nacrtom ili predlogom i načelno su manje spremni da prihvate suštinske izmene.
I pored navedenog, najveći problem koji utiče na neiskorišćavanje punog potencijala tako korisnog instrumenta kao što je Portal eKonsultacije jeste činjenica da se u praksi i dalje koriste dva kanala za sprovođenje onlajn konsultacija i javnih rasprava – Portal i internet stranice organa uprave. Konkretno, problem se ogleda u tome što organi u najvećem broju slučajeva redovno objavljuju sva neophodna dokumenta i informacije na svojim internet stranicama, a ne čine to na Portalu. Korišćenje ova dva sistema negativno utiče i na mogućnost Portala da podstakne inkluzivnost procesa jer je dostavljanje komentara i sugestija omogućeno i putem mejl adresa koje organi naznače kao kanal komunikacije. Ukoliko se praksa korišćenja Portala od strane organa ne unapredi i ukoliko se ne obezbede uslovi da Portal postane jedini kanal za sprovođenje onlajn konsultacija i javnih rasprava, on će ostati još jedna neiskorišćena prilika za unapređenje prakse kreiranja politika.
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Tradicionalni projekat kompanije Lidl Srbija “Čisto iz ljubavi” nastavlja se i ove godine, a osim dobro poznatih akcija uklanjanja otpada iz prirode, obuhvatiće i edukativne radionice namenjene organizacijama i udruženjima građana iz cele zemlje. Nakon učešća na pomenutim radionicama, odabrani akteri civilnog sektora imaće priliku da, uz podršku kompanije, sprovedu akcije čišćenja i time pokrenu pozitivne ekološke promene u svojoj lokalnoj zajednici
Ako bi Grad Beograd samo 30% od prihoda koji dobija za parking odvajao u ekološki fond i koristio ga za poboljšanje javnog prevoza i nove biciklističke staze, kao što to rade u inostranstvu, vazduh u gradu bi bio čistiji
“Tražim da sala bude na Terazijama. Humorističko ili bulevarsko pozorište, koje nedostaje Beogradu, mora biti tamo gde ljudi ubijaju vreme, a mi im onda ponudimo smešno ubijanje samoće!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve