
Saopštenje za medije
SBB zvanično postao deo e& PPF Telecom Grupe
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Srbija zaostaje za najrazvijenijim zemljama po pitanju zaštite životne sredine, pre svega infrastrukturno, a dodatni problem, i pored visokog stepena harmonizacije propisa sa EU, jeste činjenica da se nepoštovanje propisa najviše toleriše upravo u ovoj oblasti. Ulaganja u infrastrukturu i nabavku savremenih tehnologija su važan korak i podrškom u tom segmentu želimo da damo podstrek institucijama da zauzmu jasan stav ka onima koji svesno zagađuju vazduh, vodu i zemlju.
Otvaranje Poglavlja 27 krajem 2021. dalo je dobar uvod za godinu pred nama, međutim, kako bi se poglavlje uspešno i zatvorilo, moraćemo da započnemo sa generalnim čišćenjem svog dvorišta. Kao prvu stavku na “to do” listi NALED upisuje izgradnju održivog sistema upravljanja otpadom i povećanje stope reciklaže.
– U Srbiji se godišnje proizvede 12 miliona tona otpada, od čega se čak 10 miliona ni na koji način ne tretira. Ukoliko bi se, pre svega otpad od hrane, ambalaže, elektronskog i električnog otpada, primenom modela cirkularne ekonomije ponovo upotrebljavao u proizvodnji, to bi moglo da otvori i do 30.000 radnih mesta, što govori da ekonomski razvoj i zaštita životne sredine treba da idu zajedno. Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju podržava NALED u naporima da napravimo velike korake u zaštiti životne sredine – kaže Slobodan Krstović, šef Jedinice za zaštitu životne sredine u NALED-u.
NALED se, uz podršku Nemačke razvojne saradnje koju sprovodi GIZ, u okviru programa develoPPP, već angažovao na ovom polju, a najviše uspeha ima u upravljanju staklenom ambalažom, koja se kroz regionalni projekat sakuplja i u BiH i Severnoj Makedoniji, uz saradnju sa operaterima iz tih zemalja i Sekopakom i Apatinskom pivarom u Srbiji.
– Cilj je da se stopa reciklaže stakla poveća za 20% u izabranim lokalnim samoupravama. Možemo se pohvaliti da se procenat sakupljene ambalaže u ovim mestima već duplirao, a ne prestaje da raste ni broj gradova koji nam se priključuju. Krenuli smo iz Niša i Sombora, ubrzo su nam se pridružili Kragujevac i Varvarin, potom i Beograd, a narednu godinu obeležićemo proširenjem na Novi Sad – ističe Krstović.
Prema njegovim rečima, primarna selekcija je samo prvi korak u odgovornom upravljanju otpadom. Kako bi reciklaža postala isplativija, neophodno je osposobiti kapacitete Srpske fabrike stakla u Paraćinu da sav otpad adekvatno preradi, kako se više ne bi izvozio u Bugarsku i Hrvatsku.
Drugi važan korak predstavljalo bi rešavanje pitanja ambalažnog otpada putem pametnog depozitnog sistema, kojim bi se građani na još jedan dobar način direktno uključili u zaštitu životne sredine, a pritom bi i na jasan način razumeli vezu između svog odgovornog ponašanja i doprinosa očuvanju okoline i za to bili nagrađeni povratom dela novca koji su izdvojili za proizvod.
Dok kapaciteti za reciklažu stakla postoje ali nisu u funkciji, postrojenja za preradu opasnog otpada poput baterija nisu isplativa za mala tržišta. Nemačka razvojna saradnja koju sprovodi GIZ u okviru develoPPP počela je nedavno da finansira sakupljanje baterija i sijalica u Kragujevcu, ali su neophodni podsticaji države kako bi operateri mogli ovu vrstu otpada da izvoze na dalji tretman.
Takođe, prema mišljenju NALED-a, izmenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom u 2021. propuštena je prilika da se reguliše upravljanje otpadom od hrane, kao doprinos cilju održivog razvoja UN da se do 2030. gubici hrane smanje za 50% i prekine odlaganje sa ostatkom komunalnog otpada, koji završava na neuređenim deponijama, odakle emituje štetne gasove sa efektom staklene bašte.
U fokusu NALED-a nalaze se i unapređenje zaštite voda i očuvanje kvaliteta vazduha, za koji bi ekološke dažbine mogle biti posebno značajne ukoliko bi se bolje koncipirale, a ostvareni prihodi namenski ulagali.
– Potrebno je sistemom naknada pokriti veći broj izvora zagađivanja – saobraćaj, individualna i druga manja ložišta, ali i proširiti broj štetnih materija čije emitovanje trenutno nije pokriveno naknadama. Zagađenje vazduha u Srbiji je i 20 puta veće nego u zemljama EU, međutim, fiksni iznosi naknade ne podstiču preduzeća da smanje štetne emisije. Trenutno, i onima koji ne prave nikakvu štetu naplaćuje se minimalnih 5.000 dinara, dok veliki zagađivači plaćaju malo u poređenju sa stvarnim količinama zagađenja – zaključuje Krstović.
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Tradicionalni projekat kompanije Lidl Srbija “Čisto iz ljubavi” nastavlja se i ove godine, a osim dobro poznatih akcija uklanjanja otpada iz prirode, obuhvatiće i edukativne radionice namenjene organizacijama i udruženjima građana iz cele zemlje. Nakon učešća na pomenutim radionicama, odabrani akteri civilnog sektora imaće priliku da, uz podršku kompanije, sprovedu akcije čišćenja i time pokrenu pozitivne ekološke promene u svojoj lokalnoj zajednici
Ako bi Grad Beograd samo 30% od prihoda koji dobija za parking odvajao u ekološki fond i koristio ga za poboljšanje javnog prevoza i nove biciklističke staze, kao što to rade u inostranstvu, vazduh u gradu bi bio čistiji
“Tražim da sala bude na Terazijama. Humorističko ili bulevarsko pozorište, koje nedostaje Beogradu, mora biti tamo gde ljudi ubijaju vreme, a mi im onda ponudimo smešno ubijanje samoće!”
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve