Devetominutno prelamanje Mašanovog mozga beskrajno je duhovit dokumentarac pa smeh ne remeti ni svest da se radi o ozbiljnoj političkoj stvari. Čini se da su svi akteri, uključujući i Mašanovu odivu koja se čuje samo iz off-a, znali da se film snima, samo što nisu svi znali kome će ova namenska proizvodnja biti isporučena. Ali, to se takvim čini samo onima koji ne znaju da je teatralnost jedna od mentalitetskih odlika zbog koje, inače, volim Crnogorce.
Dakle, nisu glumili, već su se zbilja prelamali i lažinjali se usput, kako se inače čini, uz cigar duvana i kada je dan dug. Zlobnik bi rekao da su tako nastali i najbolji primeri čojstva i junaštva, a zvaničnici iz Crne Gore odgovaraju pokretanjem istrage i dosta neinventivnim optužbama da je sve to beogradska kuhinja, nastala za montažnim stolom spregnutih vojnokriminalnih grupa, što nije isključeno, ali ne menja suštinu izgovorenog za Mašanovim kuhinjskim stolom.
Društvena elita, preko dela glasnogovornika, zastupa tezu da je reč o provincijskom skandalu, netipičnom za politički i društveni život Crne Gore, skandalu u kome učestvuju autsajderi, društvena margina… od čega je, na nesreću, sastavljeno i biračko telo, jer u ovovremenim demokratijama nema tog cenzusa koji bi propisao da mogu glasati samo mladi, lepi i pametni.
Tako u zamku pejorativnog govora padaju oni koji bi Crnu Goru da izvedu na evropski put. Marginalci i autsajderi, žbiri i spletkaroši, netipični predstavnici crnogorske autentičnosti, odjednom izviru kao mravi ispod podignutog kamena. Prezir s kojim ponekad podgorička elita gleda na sve crnogorske vasojeviće ne razlikuje se bitno od beogradskog učestalog nipodaštavanja kada se govori o Crnoj Gori – od onoga da je manja od pojedinih beogradskih opština pa do neumesnih persiflaža o radnim navikama.
To se, po pravilu, primenjuje, kako se vidi, kad se politička ideja teško brani racionalnim sredstvima, kao instinktivna odbrana od spoznaje sopstvenog drugog lica. Milo Đukanović, retorički zanet, govori da je reč o „jeftinoj petparačkoj priči“ i „montaži trećerazrednih obaveštajaca“.
Kad se, dakle, ostave po strani politički argumenti i politička nadgornjavanja, referendumska matematika i procedura, pa i krajnji rezulat, vidi se da bi crnogorska društvena elita rado da iskoči iz sopstvene tesne kože. To je prirodno. Pravo pitanje koje bi sebi morali da postave jeste da li taj osećaj teskobe i osujećenosti dolazi zbog nedostatka pune državnosti ili zbog nedostataka druge vrste, prvenstveno onih koji se tiču demokratskog potencijala i društvene pravičnosti.
Rekao bih da ono što se smatra društvenom elitom u Crnoj Gori, bilo da sebe tako doživljavaju ili ih drugi tako vide, mahom optira za onu vrstu samopostvarenja koju bi im donela puna državnost, mada je i sada imaju u meri koja nekima smeta a i komplikuje odnose unutar zajednice. Ta punoća proizlazi koliko iz karaktera državne zajednice toliko i iz preinačavanja duha te zajednice, gde crnogorska elita na dnevnoj bazi domišlja državnost – od crkve, preko akademije, do jezika i novca.
Konstituišu se nova očekivanja: neki sebe vide kao ambasadore, a Mašanu se nudi ono što bi moglo da mu bude privlačno – da fudbalski klub „Zeta“ iz njegovih Golubaca igra u Ligi šampiona, o računu za struju da ne govorimo. Država se predstavlja kao poslastičarnica u kojoj ima šećerlema za svakoga.
Vrh vlasti u Crnoj Gori novi početak vidi kao šansu da uz minimalne rotacije zadrži stare pozicije i više je nego sigurno da će uložiti i napor i novac da tu ideju realizuje. Kad Željko Ivanović, direktor podgoričkih „Vijesti“, koji je, takođe, nekad, bio mlad i lep, očajnim glasom u prošlonedeljnom „Utisku nedelje“ govori o tome da će se, ukoliko referendum ne uspe u pravcu pune državnosti, iz Podgorice iseliti u Rim, on projektuje Đukanovićevu poziciju, s tim što ovaj drugi, Đukanović, teško da bi izabrao Italiju za adresu.
Otuda će kampanja jačati u pravcima koji mogu biti manje principijelni od same ideje o državnosti i referendumu. Živci su napeti kao struna na guslama. Izvesni Vasilije Mijović, sudeći po novinskim izveštajima pouzdan pandur svih srpskih država, uključujući i Crnu Goru kad ovoj to nije smetalo, sada postaje samo srbijanski smutljivac ubačen u njihove državne redove i takav će ostati bez obzira na to što za njim već godinama postoji poternica izdata od srpskih vlasti, zbog izbegavanja zatvorske kazne, od koje je utočište pronašao u Crnoj Gori i, kako slika svedoči, u naručju nasmejanog Mila Đukanovića.
Pokazaće se ubrzo da tako radikalna promena državnog statusa nije jednaka promeni odela, da se to ne obavlja s jednakom lakoćom i da će Mašan koji podozreva tuđu korist od tog posla gledati šta je u tom dućanu po njegovoj meri. Beogradu je najbolje da ćuti, u meri u kojoj je to mogućno, jer akteri referendumskog izjašnjavanja već galame više nego što je pristojno.
Dragoljub Žarković