Šta hoće ti studenti? Šta ih pokreće, čemu se nadaju? Jesu li „nacionalisti“ ili „liberali“? I koliko to uopšte ima veze?
Mnogi su o tome nagađali ili se oslanjali na odokativne procene. Sada „Vreme“ u novom broju (četvrtak, 17. jul) donosi prva solidna naučna saznanja.
Naime, profesori FPN Slobodan G. Marković i Miloš Bešić od januara do maja anketirali su učesnike plenuma na nizu fakulteta u Beogradu. O tome ekskluzivno govore za „Vreme“.
„Čak dve trećine njih na pitanje šta najbolje definiše sadašnji studentski protest, kažu da je to borba za pravdu, a kao najveću snagu protesta vide zajedništvo i jedinstvo (oko 19 odsto), a zatim solidarnost, istrajnost“, priča Bešić i dodaje:
„Kao najveći problem Srbije vide korupciju, a potom koncentraciju vlasti u rukama njenog predsednika.“
Da imaju zlatnu ribicu koja može da napravi jednu veliku promenu u Srbiji, studenti bi u 40 odsto slučajeva poželeli prvo vladavinu prava, a u 22 odsto smenu vlasti.
„Što opet znači da bi, nakon promene vlasti, došlo do vladavine prava i rada institucija. Sve ostalo, počev od ekonomskog razvoja, manje im je bitno“, kaže Bešić.
Levo-desno, ali ne kao matori
Za 19,5 odsto studenata je nacionalni identitet veoma važan, za još 40 odsto važan. U populaciji studenata u blokadama je više podrška ulasku u EU nego u opštem društvu.
Ali, to sve treba uzeti uz važnu napomenu, kaže Marković: „Klasične radikalne podele konzervativno-liberalno i levo-desno neprimenjive su na zumere. Kod njih osobe s liberalnim stavovima pokazuju otvorenost za osobe s konzervativnim i obratno. To je i proizvod inkluzivnosti i fluidnosti koje ne postoje u takvim oblicima kod starijih generacija.“
Čak 96 odsto anketiranih misli da u Srbiji postoji represija prema političkim neistomišljenicima, i to iako je ispitivanje obavljeno pre Vidovdanskog protesta.
U velikom intervjuu za „Vreme“ Marković i Bešić izvlače zaključke iz ovog ispitivanja i skiciraju kako se, odrastanjem mladih ljudi, menja i izborna aritmetika.
**Ceo intervju pročitajte u novom broju „Vremena“ koji je na kioscima od četvrtka (17. jul) ili se **pretplatite na štampano ili digitalno izdanje