
Nevreme
Upozorenje RHMZ: Kiša, grmljavina i pljuskovi tokom večeri
Posle jakog nevremena koje je pogodilo Beograd, RHMZ upozorava da se i u toku večeri u delovima Srbije očekuju kiša i pljuskovi sa grmljavinom
Ako se predloženi plan usvoji, Beograd na vodi će se prostirati od Terazijske terase do Ade Ciganlije i do Novog Beograda, a Beogradski sajam će biti porušen– upozoravaju iz „Naše mesne zajednice“
Počeo je javni uvid u dokument kojim je planirano rušenje celog Beogradskog sajma izuzev Hale 1, a koji se zove – Nacrt izmena i dopuna prostornog plana područja posebne namene uređenja dela priobalja grada Beograda – područje priobalja reke Save za projekat „Beograd na vodi“.
Javni uvid traje od 21. maja do 19. juna, a građani mogu da kažu svoje mišljenje o predloženom planu preko pisarnice Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srbije, ili elektronskom poštom. Javna sednica na kojoj će biti analizirane primedbe i predlozi, biće 30. juna.
„Ako se ovaj plan usvoji, Beograd na vodi će da se prostire od Terazijske terase do Ade Ciganlije i do Novog Beograda. Time će priobalje reke Save biti potpuno uzurpirano, a naše kulturno dobro od izuzetnog značaja, Beogradski sajam, biće uništen što ne smemo da dozvolimo. Jer bahati investitori ne mogu da izgrade lepši, bolji i stariji Sajam“, upozorilo je već prvog dana javnog uvida udruženje „Naša mesna zajednica“.
Rušenje Sajma
Navode da je tim prostornim planom „planirano rušenje celog Beogradskog sajma izuzev Hale 1 koja je ugrožena zbog izgradnje kula visine do 120m i podzemne garaže, na području gde je visok nivo podzemnih voda i mala nosivost tla.“
Za takoreći ceo kompleks Beogradskog sajma planirana namena za stanovanje i izgradnja kula od 75m do 120m.
Iz udruženja tvrde da „teren na kojem se nalazi Beogradski sajam ne može da primi opterećenje ovako visokih objekata zbog podzemnih voda koje su ovde na dubini od svega 1m. Prilikom izgradnje novih objekata, to može da dovede do naglog sleganja tla i da tako ugrozi stabilnost postojećih objekata.“
„Planirano je rušenje Hale 2 i Hale 3 što je apsolutno neprihvatljivo jer one imaju podjednaku građevinsku i arhitektonsku vrednost kao Hala 1 i njihovo rušenje bi bilo skrnavljenje našeg kulturnog nasleđa“.
Podsećaju da je „u trenutku kada su izgrađene, raspon kupole Hale 1 i sfernih ljuski kojima su pokrivene Hala 2 i Hala 3 je prevazilazio sve do tada u svetu poznate primere ovih vrsta konstrukcija. Sada našem kulturnom dobru od izuzetnog značaja i vrhunskom dostignuću u sferi građevinarstva preti opasnost od uništenja zbog širenja Beograda na vodi“.
A Hala, za koju je „planirana prenamena u multifunkcionalni objekat širokog spektra sadržaja iz domena kulture, šta god to značilo, čak i ako je ne sruše, neće se videti – zbog izgradnje kula od 120m efekat će biti isti kao da je porušena, jer će je kule zakloniti.“
Tunel kroz klizište
Zatim navode da je na parcelama uz kompleks Stare šećerane na kojima su se nalazila skladišta NIS-a, a koje je kupila firma Beograd na vodi, planirana izgradnja stanova. Stara šećerana je spomenik kulture i zato je bilo kakva gradnja u njegovoj neposrednoj blizini nije dozvoljena.
Prema pomenutom planu predviđena je izgradnja tunela od Karađorđeve do Bulevara despota Stefana.
„Taj tunel ide ispod Terazijskog grebena na području na kojem se nalaze dva od pet klizišta uz ulicu Gavrila Principa. Izgradnja podzemnog tunela u centru Beograda može da ugrozi postojeće objekte. Izgradnja tunela je neopravdana jer neće imati nikakav pozitivan efekat na rasterećenje saobraćaja niti smanjenje zagađenja dok ne bude izgrađen Beogradski metro“, ocenjuju u udruženju.
Planirana je i izgradnja „dve marine od kojih je jedna u Čukaričkom rukavcu u zaštićenom području predela izuzetnih odlika Ade Ciganlije, zbog čega je dodatno proširen obuhvat plana u odnosu na rani javni uvid“, ističu. „Ugroženo je i zaštićeno stanište Zimovalište malog vranca u Bloku 18A na Novom Beogradu, jer je na delu jedne od zaštićenih parcela planirana izgradnja stambeno-poslovnih objekata.“
Upozoravaju i da će se ovim planom „Beograd na vodi proširiti do Terazija, jer je planirana izgradnja stambeno-poslovnih objekata na Terazijskoj terasi“.
Prostor na dve administrativne celine
Plan obuhvata površinu od 344,68 hektara i prostire se na dve geografske i administrativne celine, koje razdvaja reka Sava.
Na desnoj obali, obuhvaćeni prostor nalazi se između Brankovog mosta, Karađorđeve ulice, Savskog trga, Savske ulice, Bulevara vojvode Mišića i prostora do Šećerane, u granicama opština Savski venac i Čukarica. Na novobegradskoj obali reke, plan se odnosi na prostor između Mosta na Adi, Ulice Vladimira Popovića, Bulevara Mihajla Pupina, Starog savskog mosta i produžetka Bulevara Zorana Đinđića do Ulice Milentija Popovića, piše eKapija.
Kultura
U dokumentu se navodi da je planirana prenamena više objekata i prostornih celina. To se, između ostalog, odnosi na zgradu Železničke stanice, fabriku hartije Milana Vape i Halu 1 Beogradskog sajma, kao i na kulturno-umetnički distrikt Savamala. Osim toga, predviđena je izgradnja novih kulturnih objekata – Kulturni centar Beogradska zadruga, KC Grad i Kreativni centar, kao i adaptacija objekata nekadašnje pošte na Savskom trgu, Ložionice i okretnice vozova.
U okviru plana obuhvaćena je i urbanistička celina Beogradskog sajma. Kako se navodi u dokumentu, sa planiranim izmeštanjem Sajma u zonu Nacionalnog fudbalskog stadiona, predviđena je transformacija tog prostora. Hala 1, koja ima status spomenika kulture, dobiće novu funkciju objekta kulture. Celina se planira kao novi urbani centar sa sadržajima za stanovanje, javne službe, zelene površine i saobraćajnu mrežu.
Dve marine
I kompleks Jugopetrola biće, kako se navodi, podvrgnut rekonstrukciji uz obaveznu izradu urbanističko-arhitektonskog konkursa. Planira se očuvanje i sanacija objekata od ambijentalnog značaja – dimnjaka i dve kule osmatračnice, uz moguću adaptaciju za nove namene, ali bez nadogradnje.
Dokumentom su predviđene i dve nove marine – jedna u Čukaričkom rukavcu, a druga nizvodno od Mosta na Adi. Planirana marina na Adi Ciganliji obuhvata akvatorijalni prostor za prihvat i smeštaj plovila površine oko 86.750 m², kao i priobalne sadržaje površine 48.400 m². I druga marina imaće sličnu strukturu – prostor za plovila i priobalnu infrastrukturu.
Posle jakog nevremena koje je pogodilo Beograd, RHMZ upozorava da se i u toku večeri u delovima Srbije očekuju kiša i pljuskovi sa grmljavinom
Do poplave na Klinici za urologiju UKC Kragujevac došlo je manje od dve godine od njenog renoviranja. Kako „Vreme“ saznaje, havariju su izazvale vodovodne cevi preko kojih su prilikom renoviranja postavljene ploče
„Srpski jezik se na Kosovu poštuje samo deklarativno, na papiru, iako po ustavu ima isti status kao albanski“, kaže za “Vreme” aktivista NVO “Aktiv” Zoran Savić
Da li je zaista počela onlajn nastava na fakultetima i šta ona podrazumeva? Profesor Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu Vladimir Obradović za „Vreme” kaže da „za sada nema ni ispita ni kolokvijuma niti je nekakva odluka na tu temu donošena“ i, nada se da neće ni biti donošena bez dogovora sa studentima
Na Fakultetu za fizičku hemiju u Beogradu izglasan je početak onlajn nastave, saznaje „Vreme“
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve