Pokret Kreni-promeni objavio je u četvrtak (17. april) listu na kojoj je još 110 ustanova i preduzeća za koje, kako su naveli, postoje prijave da su vršili pritisak na zaposlene da prisustvuju mitinzima predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke (SNS), uključujući i skup održan 12. aprila u Beogradu.
U objavi na Instagramu, naveli su da su povodom „ucena u vezi sa mitinzima“ do sada primili prijave za 410 institucija.
„Najviše prijava pristiglo je iz centara za socijalni rad, škola, predškolskih ustanova i zdravstvenih centara, gde se zaposleni ucenjuju neprodužavanjem ugovora na određeno vreme, dok se za neke institucije navodi i da su rukovodioci sastavljali spiskove korisnika socijalne pomoći, koji su pod pritiskom odvođeni na mitinge“, naveli su iz Kreni-promeni.
U objavi se dodaje da se prijave ne odnose samo na skup održan 12. aprila u Beogradu, već i na mitinge predsednika Vučića i SNS-a održane u Jagodini, Sremskoj Mitrovici, Zaječaru, Boru, kao i na stranačke skupove održavane prethodnih godina širom Srbije.
Nikad veći pritisci
Kako se približavao 12. april skup „Ne damo Srbiju”, jačali su i pritisci na zaposlene u državnim preduzećima. To je za „Vreme” ranije potvrdila i jedna radnica niškog vodovoda, koja je tvrdila da je pritisaka uoči mitinga Srpske napredne stranke bilo, ali „nikada u ovolikoj meri”.
„Ranije su nas i pitali da li možemo i želimo da odemo, sada samo kažu da moramo da budemo u Beogradu. Meni su direktno spominjali i otkaz”, rekla je ona.
Do redakcije novina „Nova” stigao je audio snimak sa sastanka zaposlenih jedne službe Poštanske štedionice, na kom se, navodno, čuje glas Nataše Marković, članice Izvršnog odbora te banke, kako sve vreme govori radnicima zbog čega treba da dođu na Vučićev skup 12. aprila, zašto ne bi trebalo da odbiju poziv i da na priču oko odlaska na miting treba da gledaju kao na nešto „normalno, jer iz državne kase jedu hleb“.