Pre tri godine, 1. aprila 2022. godine, u rudniku „Soko“ kod Sokobanje poginulo je osam rudara. Za njihovu smrt niko nije odgovarao.
Prema rečima tadašnje ministarke rudarstva i energetike Zorane Mihajlović, uzrok smrti radnika je trovanje metanom.
U nesreći je poginulo šest rudara iz Aleksinca, jedan iz Vranja i jedan iz Sokobanje.
Lakše i teže povrede zadobilo je 18 rudara.
Studentsko pismo rudarima Srbije
Studenti u blokadi novosadskih fakulteta uputili su u utorak (1. april) otvoreno pismo rudarima Srbije. Naveli su da činjenica da za smrt rudara niko nije odgovarao predstavlja samo podsetnik da se živi u koruptivnom sistemu, protiv kojeg se moraju svi boriti.
„Sistem ih je zaboravio, ali mi nismo. Smatramo da je takav odnos prema zanatu, koji je toliko dao ovoj zemlji, nedopustiv. Tražimo pravdu za svaku žrtvu sistemske korupcije, za svakog kog je država zaboravila“, poručili su studenti u pismu.
Šta je pronašla inspekcija
Nekoliko sati od nesreće, prvog aprila 2022, rudnik Soko obišla je jedina rudarska inspektorka u zemlji u tom trenutku – Zorica Vukadinović.
Pronašla je da Soko nema odobrenje za izvođenje rudarskih radova u tom delu Rudnika.
To nije bilo koji dokument – bez njega rudnik uopšte ne bi smeo da radi. U odobrenju piše gde i kako će ugalj da se kopa, kakvi će biti tuneli, kakva ventilacija i slično. Praktično, rad bez odobrenja je kao izgradnja bez građevinske dozvole.
Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) pisao je ranije da je rudarska inspekcija Ministarstva rudarstva i energetike godinama pre nesreće znala da Soko nema ovo odobrenje i nalagala Rudniku da ga pribavi.
U novembru 2016. tadašnji rudarski inspektor Milanko Savić dao je Rudniku rok od šest meseci da pribavi odobrenje. Kako se to nije desilo, inspektor je Rudniku 2017. ponovo naložio isto, ali ni tada se ništa nije promenilo.
Soko je nastavio da radi bez odobrenja sve do nesreće, iako je inspekcija mogla da mu zabrani rad.
Isključena ventilacija
Kao drugi razlog je navedena činjenica da je ventilacija u Rudniku stala, iako nije smela.
Neposredno pre nesreće u Rudniku je nestala struja. To nije slučajno. U prostoru gde su rudari kopali, metana je bilo više od dozvoljenih 1,5 odsto. U toj situaciji uobičajena je procedura da se struja isključi jer je metan lako zapaljiv gas i može da dovede do eksplozije.
Zajedno sa strujom isključena je i ventilacija – što nije smelo da se desi, smatraju stručnjaci sa kojima je CINS ranije pričao. Ventilacija je u rudniku važna jer dovodi svež vazduh sa površine i ujedno može da izduva metan iz jame.
Rudar Srđan Colarić koji je 17 godina radio u rudniku Soko kaže za CINS da je procedura takva da se rudari povlače u prostor sa svežim vazduhom kada metan pređe granicu od 1,5 odsto. On objašnjava da je dispečerka ta koja povlači rudare.
Međutim, to nije bio slučaj prvog aprila kada se nesreća dogodila.
Iz snimaka razgovora koji su u noći nesreće zabeleženi čuje se kako dispečerka obaveštava rudare u više navrata da je metan povišen. U jednom trenutku kaže da je metan pet odsto, ali im ne kaže da se povuku.