
Građevinarstvo
Kinezi koji su gradili srušeni soliter u Bangkoku, radili i na srušenoj nadstrešnici u Novom Sadu
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Zbog čega je Vlada Srbije odustala od finansiranja iz evropskih fondova i prešla na aranžmane sa kineskim firmama za oko milijardu evra skuplje, pita Anketna komisija
Anketna komisija za ispitivanje odgovornosti za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu najavila je u sredu, 26. marta da će se obratiti evropskim institucijama da se ispita zbog čega je Vlada Srbije odustala od finansiranja iz evropskih fondova, koje je bilo povoljniije, i prešla na aranžmane sa kineskim firmama za oko milijardu evra skuplje.
„Aleksandar Vučić, kao bivši prvi potpredsednik Vlade Srbije, nekadašnja ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović i bivši ministar finansija Mlađan Dinkić moraju odmah biti ispitani od pravosudnih organa Srbije, ali i Evropske unije (EU) – da objasne zašto su doneli štetne odluke koje su građane Srbije koštale za oko milijardu evra više“, izjavio je na konferenciji za novinare član Anketne komisije, profesor Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu Vladimir Obradović.
Obradović je, pozivajući se na dostupnu dokumentacijiu, naveo da su preliminarne studije koje je finansirala EU 2012. godine pokazale da za rekonstrukciju i modernizaciju pruge od Novog Sada do mađarske granice treba oko 330 milona evra.
„Kako smo od te cifre došli do one koja je plaćena kineskim konzorcijumima od preko jedne milijarde evra?“, upitao je Obradović.
„Prijateljski dogovori mimo propisa“
Obradović je predočio da ideja modernizacije pruge datira od vlade premijera Mirka Cvetkovića, kada je EU iz pretpristupnih fondova dodelila 3,95 miliona evra za idejni projekat i tendersku dokumentaciju za izvođenje projekta.
„Ne postoji dugo objašnjenje već da smo koncept finansiranja jeftinih kredita, koje nam je nudila EU, kao i bespovratnih sredstava, napustili jer to ne poznaje prijateljske dogovore mimo propisa i zato se Vlada Srbije odlučila za nepovoljne aranžmane i partnerstva sa ruskim i kineskim firmama“, zaključio je Obradović.
Prema njegovoj oceni, tadašnja vlada Aleksandra Vučića odlučila se za nepovoljan kredit da bi mogla taj posao da radi netransparentno.
Osam minuta manje – stotine miliona evra više
„Drugo ključno pitanje je ko je i kada doneo odluku da se pruga preprojektuje sa 160 na 200 kilometara na sat bez opravdanja“, naveo je Obradović i ukazao da je ušteda vremena u tom slučaju u vožnji do Subotice osam minuta, što je Srbiju koštalo stotine miliona evra više.
„Vučić i resorni ministri, koji su te aranžmane potpisali, treba da odgovore domaćem pravosuđu, ali i evropskom“, zaključak je Anketne komisije.
„Neobično da se uspešnoj firmi dogodi pad nadsterešnice“
Profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Dušan Dobromirov rekao je da je kompanija Starting jedina domaća kompanija koja je bila podizvođač u rekonstrukciji novosadske stranice.
On je predočio da je ta firma na računu 31. decembra 2023. godine imala 12 miliona evra, što je ocenio kao neobično, iako je reč o građevinskoj firmi.
„Veoma je neobično da se firmi tolikog uspeha dogodi pad nadsterešnice“, zaključio je Dobromirov.
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Ognjen Radonjić ukazao je da poseban problem predstavljaju aneksi ugovora u tom poslu, čime je izigran komercijalni ugovor, kao i ugovor o kreditu, a konzorcijum podizvođača je bio samo protočni bojler za finansiranje.
Izvor: FoNet
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Ruski operativci su navodno već stigli u Srbiju, dok američki FBI u odgovoru za „Vreme“ niti potvrđuje niti demantuje da je uključen u istragu huka i stampeda u Kralja Milana
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u ponedeljak (31. mart) da u sredu (2. april) počinju konsultacije o novoj Vladi i rekao da se pet ili šest lista prijavilo da dođe na razgovor
Povodom napada na dekanku niškog Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović i u znak podrške univerzitetskoj zajednici, protesti u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu
Članovi Saveta Univerziteta u Beogradu najoštrije osuđuju izjave nosilaca javnih funkcija kojima se poziva na hapšenje rektora tog Univerziteta Vladana Đokića, kao i neprimeren i socijalno neprihvatljiv pritisak na akademsku zajednicu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve