I treći dan drugog polugodišta u nekim školama u Srbiji protiče bez nastave. Dok nastavnici traže ispunjenje studentskih zahteva i svakodnevno razmatraju da li će narednog dana držati nastavu i zbog toga dobijaju pretnje otkazima, direktori pojedinih škola ih i podnose.
Neki od njih kao razlog otkaza navode porodične i privatne razloge, dok drugi jasno govore da su se na takav korak odlučili zbog toga što hoće da se ograde od štrajka njihovih kolega.
Među njima je i Zoran Pantović, direktor osnovne škole u Pranjanima, mestu u okolini Gornjeg Milanovca.
Razočaran postupkom kolega koji su stupili u potpunu obustavu rada, odlučio je da istupi iz direktorske fotelje.
„Vraćam se u seosku školu u Bogdanicu, i ne želim da vodim kolektiv i školu za koju sam dao sve od sebe. Ne mogu da shvatim i razumem nastavnike koji u petak najave da škola radi normalno, a onda uveče promene mišljenje i većina njih izglaska nerad“, rekao je za agenciju RINA Pantović.
Kaže da svako ima pravo da radi šta hoće, ali da se on sa tim ne slaže i tvrdi da nastavnici nikada nisu imali bolje uslove za rad.
Otkaz na krsnu slavu
Na isti korak se dan ranije, u ponedeljak 20. januara, odlučila direktorka Šabačke gimnazije Marijana Isaković.
Ona se obratila porukom zaposlenima, obaveštavajući ih o odluci o istupanju sa direktorske pozicije.
Ipak, njeni razlozi su drugačije prirode, tvrdi.
„Obaveštavam vas da danas, na svoju krsnu slavu, 20. januara, podnosim ostavku na funkciju direktora Šabačke gimnazije iz porodičnih razloga“, navela je Isaković.
Zahvalila se svima na saradnji i kolegijalnosti, „pa čak i onima koji su mejlove iz naših prepiski prosleđivali portalima i đacima uz zlonamerna i netačna tumačenja“.
„Hvala vam na kolegijalnosti i podršci. Bilo je časno voditi Šabačku gimnaziju. Ponosna sam na uspehe koje smo zajedno postigli. Radujem se što se vraćam u učionicu da do penzije uživam u pozivu koji neizmerno volim“, dodala je Isaković.
Maturanti Šabačke gimnazije su u utorak (21. januar) većinom glasova na plenumu izglasali nastavak blokade škole.
Upražnjena fotelja i u Petoj
I direktorka Pete beogradske gimnazije Borka Popović podnela je istog dana ostavku na tu funkciju, preneli su mediji.
Na društvenim mrežama prethodno je objavljena prepiska direktorke i zaposlenih u toj gimnaziji.
„Ako se i pored potpisanog sporazuma sa Ministarstvom prosvete obustavlja nastava, mislim na nezakonitu, očekujte disciplinske postupke. Onda mi naložite od koga da krenem. Najglasniji su valjda i najhrabriji. Ja vas ne teram na bilo šta, punoletni ste, radim svoj posao i ukazujem vam na okolnosti“, poručila je Borka Popović u prepisci.
Prvi otkazi još na jesen
Prosvetni radnici širom Srbije još u septembru 2024. stupili su najpre u štrajkove upozorenja i povremenu obustavu nastave koji su trajali sve do kraja prvog polugodišta.
Direktori pojedinih škola još tada su podneli ostavke.
Tako je bilo u Prokuplju.
Direktor Osnovne škole „Nikodije Stojanović Tatko“ Ljubomir Vukićević podneo je ostavku, ali, kako je tada rekao medijima, razlozi otkaza su lični i nemaju veze sa pritiscima.
„Ostavku sam podneo iz ličnih razloga. Nema veze sa štrajkom prosvetnih radnika, niti pritiscima, kako vi kažete. Na ovoj funkciji sam godinu i po dana, šest meseci kao vršilac dužnosti. Ne bih da obrazlažem zbog čega sam doneo tu odluku. Obavljaću ovaj posao dok Ministarstvo ne razmotri moju odluku o razrešenju“, naveo je tada Vukićević za Novu S.
Kolektiv te škole uputio je zatim pismo ministarki prosvete Slavici Đukić Dejanović, Državnoj revizorskoj instituciji i Školskoj upravi Niš, u kojem pitaju zbog čega se u ovoj školi stalno menjaju direktori.
Orden direktoru Jovine?
Za direktora gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu Radivoja Stojkovića mnogi u Srbiji su čuli u decembru, kada je proveo sedam sati klečeći u dvorištu škole, u danu kada su je učenici blokirali.
Đaci su tada tražili javno izvinjenje školskog odbora i direktora gimnazije profesorima i učenicima. Tražili su od direktora i da povuče izvinjenje premijeru Milošu Vučeviću.
Učenici su u međuvremenu dobili deo izvinjenja i obustavili blokadu početkom januara. Ipak, početkom drugog polugodišta, blokada je nastavljena, pošto su nastavnici te škole odlučili da stupe u jednonedeljni štrajk.
Među štrajkačima nije direktor škole.
On je u ponedeljak (20. januar) držao u prvoj smeni čas za troje učenika, dok su brojni učenici stajali pred školom i uzvikivali „Đaci ne kleče!“.
Predsednik države Aleksandar Vučić čestitao mu je što je držao čas za nekoliko učenika i rekao da je on zaslužio nagradu za „poštovanje dece i prava“.
„Razmisliću da mu dam orden“, rekao je predsednik Srbije.
Roditelji učenika te škole podneli su zvaničan zahtev nadležnim organima za razrešenje direktora Jovine gimnazije.
Oni koji se ne plaše
Postoji i druga strana medalje – direktori škola koji stoje uz učenike i nastavnike.
Direktor 13. beogradske gimnazije Bojan Vučković ocenio je gostujući na televiziji N1 da su direktori škola u veoma teškoj situaciji, ali da je potrebno da svi prosvetni radnici pokažu da su hrabri i nepotkupljivi.
„Zaista je uvredljivo da neko smatra da će prosvetni radnici da zaćute ako dobiju malo više para. Nismo mi takav svet“, kazao je Vučković.
Koje škole su u štrajku?
Teško je doći do preciznog podatka o tome u koliko tačno od više od 1.700 osnovnih i srednjih škola se ovih dana ne oglašava zvono, a podaci prosvetnih sindikata i državnih zvaničnika dosta se razlikuju.
Ministarstvo prosvete tvrdi da se nastava drži u 96 odsto škola, dok iz i pojedinih sindikata stižu drugačiji podaci o tome da časova nije bilo u više od polovine škola, do toga da su u pojedinim gradovima sve škole obustavile rad.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je u utorak uveče da štrajk u školama nije uspeo i najavio sprovođenje mera protiv štrajkača.