Forbes Srbija objvljuje dopis gde su evidentirani problemi na nekoliko stanica, kao i na drugim objektima.
Predviđeni period upotrebe odavno prošao
Kinezi na početku ističu da su radove na stanicama u Bačkoj Topoli, Žedniku, Naumovićevu i Subotici izveli u skladu sa odobrenim projektima za izvođenje.
„Na osnovu Idejnog projekta i Projektnog zadatka, glavna konstrukcija gorenavedenih staničnih zgrada i pojedini delovi objekata su stari i nisu obuhvaćeni komercijalnim ugovorom. Postojeće stanične zgrade su davno projektovane i njihov predviđeni period upotrebe je odavno prošao, a prilikom inspekcija na terenu Izvođač radova je primetio da postoje i određeni bezbednosni rizici zbog zastarelih delova objekata, te ovim putem podeća Investitora da obrati pažnju na sledeće“, stoji u dopisu i detaljnije, stanicu po stanicu opisuje uočene probleme.
Ruinirani i dotrajali javni objekti pretnja po bezbednost
Kineski konzorcijum nije ukazao samo na probleme i rizike na staničnim zgradama. Tema dopisa bili su i nadvožnjaci i podvožnjaci.
Osim navedenog, pitanje održavanja javnih objeakata u Srbiji ponovo je otvoreno u utorak kada se u policijskoj stanici u Loznici obrušio deo plafona na službenicu.
Ovome je prethodio čitav niz incidenata širom zemlje, kada su se zbog lošeg održavanja obrušili plafoni u Gradkoj upravi u Prokuplju, u zgradi Železničke stanice u Ćupriji, u leskovačkoj gimnaziji…
Grad Beograd je posle tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, proverio stanje fasada na pojedinim javnim objektima, a zbog nebezbednosti je bio zatvoren prilaz Bezistanu, na koji su građani godinama upozoravali.
Bio je zatvoren i podzemni prolaz kod Železničke stanice „Vukov spomenik“, koji do tada nije proveravan.
Dok se čeka procesuiranje odgovornih za pad nadstrešnice i stradanje 15 ljudi, a dvoje teško povređenih, građani su opravdno zabrinuti za svoju bezbednost i pitaju se ko je dužan da sanira oštećenja u javnim objektima.