Aktivista Inicijative „Most ostaje“ Đorđe Miketić rekao je za „Vreme“ da će osnivanje „Beogradske službe bezbednosti” biti „legalizacija parapolicijskih partijskih batinaša“
Privatno obezbeđenje u crnom, neki od njih sa kapuljačama na glavama i medicinskim maskama na licima bez ikakvih obeležja, napali su predstavnike Inicijative „Most ostaje“ na ulazu u Skupštinu Beograda.
To je samo još jedna pokazna vežba kako će se „Beogradska služba bezbednosti”, koja bi trebalo da bude osnovana odlukom odbornika Skupštine grada, ponašati prema građanima, rekao za „Vreme“ aktivista Inicijative „Most ostaje“ Đorđe Miketić.
On je ocenio da će Beogradska služba bezbednosti biti “parapolicijska partijske formacija” i istakao da je najava njenog osnivanja, o čemu bi odbornici Skupštine Beograda trebalo da odlučuju na sednici u sredu, jedan od razloga zbog kojih su aktivisti Inicijative „Most ostaje“ pokušali da uđu u Skupštinu grada i postave pitanja odbornicima o tome koliko je legalno osnivanje takve formacija.
„Najstrašnije je što će svi oni batinaši, među kojima su i odbornici, predsednici opština i gradski sekretari sa svojom batinaškom ekipom, na današnoj sednici Skupštine grada formirati Beogradsku službu bezbednosti i faktički legalizovati parapolicijske partijske batinaše, što smo mi došli da sprečimo. Nedopustivo je da se, poput Nemačke tridesetih godina prošlog veka, stvara stranačka policija koja nije po zakonu“, rekao je Miketić.
„Da prestane ludilo razaranja grada“
On je objasnio da su aktiviste na ulazu u Skupštinu grada, koji traže i „prekid usvajanja koruptivnog gradskog budžeta, jer je Beograd pred bankrotom“, zaustavili članovi privatnog obezbeđenja.
Dodao je da su aktivisti došli i da postave pitanja gradonačelniku Beograda Aleksandru Šapiću u vezi sa njegovim „ludilom razaranja grada, privatizacijom apoteka i GSP-a, sumanitih kružnih tokova i isisavanja novca bez ikakvog plana i savetovanja sa strukom“.
„Dočekalo nas je privatno obezbeđenje, delom sa maskama na licima. Neki su imali oznake privatnog obezbeđenja, ali i oni koji su imali oznake imali su samo natpis Security, legitimacije im nismo videli. Od maskiranih smo tražili da skinu maske i kape, ali oni to nisu hteli, pa smo im onda mi to malo fizički skidali, i verovatno ćemo ih posle prepoznavati, kao i uvek do sada. Jedno vreme smo se gurali sa njima, a onda je došla policija“, rekao je Miketić.
On je napomenuo da je „parapolicijska partijska formacija“ koja bi trebalo da bude osnovana odlukom odbornika Skupštine grada na blokadama ispred Fakulteta dramskih umetnosti i Beograda na vodi već pokazala kakav joj je modus operandi.
„Stranačka SNS policija crnokapuljaša ima jedan jedini cilj – zastrašivanje i napad na građane koji se bune“, zaključio je Miketić.
Foto: D. L.Kape pripadnika privatnog obezbeđenja
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je sednici Skupštine Beograda da „izmišljotine o uvođenju parapolicijskih snaga u Beogradu plasiraju lažovi i hohštapleri“.
Istakao je da je, zapravo, reč o unapređenju sigurnosti i bezbednosti.
Šapić se osvrnuo i na konstataciju medija da se ispred Skupštine grada nalazi privatno obezbeđenje, „koje nosi crne jakne i ima natpis obezbeđenje“ .
„Čim na moje mesto dođu oni koji su po njihovoj volji, neka naruče jakne duginih boja i neka umesto ‘obezbeđenje’ na njima napišu ‘deca cveća“’, poručio je Šapić.
Šta je Šapićeva „ideja“?
Šapić je 18. decembra najavio da će biti osnovana „Beogradska služba bezbednosti“, čiji pripadnici će kao jedan od glavnih zadataka imati da danju patroliraju oko škola i vrtića a noću ulicama stambenih naselja.
Šapić je rekao da je ideja osnivanja te službe „da se rastereti rad beogradske policije“.
Naveo je da je plan da se u dvorišta svih vrtića i škola u Beogradu uvede „najsavremeniji softver“ za detektovanje oružja i tvrdih predmeta.
Te kamere će, tvrdi Šapić, biti povezane sa komunalno-bezbednosnim stanicama koje će biti raspoređene u svim opštinama glavnog grada.
Nije pojasnio ko će isporučiti taj softver i koliko će biti usklađen s propisima o zaštiti podataka.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Direktorki Požarevačke gimnazije Danijeli Žukovski preti se smenom, a njen muž – zaposlen u kostolačkoj elektrani – prebačen je na slabije plaćeno radno mesto. Sve jer Žukovski nije od onih naprednjačkih direktora
Nakon što je Bezbednosno informativna agencija (BIA) u četvrtak uputila poziv jednom od studenata koji učestvuje u blokadama fakulteta da zajedno sa roditeljima dođe na „prijateljski razgovor”, postavlje se pitanje da li je ovakvo postupanje zakonito
Sednica Skupštine Novog Sada o budžetu odložena je dva puta za nedelju dana, navodno zbog nedostatka kvoruma, a zapravo zbog toga što studenti žele da prisustviju i govore na njoj
Socijaldemokratska partija Rasima Ljajića je jedina politička partija iz Srbije u Socijalističkoj internacionali, porodici levičarskih stranaka predvođenoj premijerom Španije Pedrom Sančezom
U 11.52 ispred Generalnog konzulata Srbije u Čikagu ljudi su stajali 15 minuta u tišini u znak sećanja na 15 poginulih na Železničkoj stanici u Novom Sadu
Lazar Ristovski je istupio iz članstva u Udruženju dramskih umetnika Srbije zato što se okrenulo protiv Vučića, umesto da mu se zahvaljuje kao on. Ima u njegovom pismu još niz bisera
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!