„Zastani, Srbijo“
Nastavljene blokade, zahvalnost građanima za učešće na skupu na Slaviji
Studenti u blokadi zahvalili su se svima koji su bili na velikom skupu u nedelju na Slaviji i time ih podržali
„U Srbiji može da se čuje – svi nas mrze, niko nas ne voli. Jedino nas sada Mađari vole. Ne vole nas muslimani, Bugari, ovi, oni. I na kraju, uvek se nađe – ne voli nas Vatikan. Uvek se nađe neki razlog“, kaže kardinal Ladislav Nemet
Papa Franja imenovao je beogradskog nadbiskupa Ladislava Nemeta za kardinala. U intervjuu za Dojče vele (DW), u kome objašnjava šta to znači za katoličke vernike u Srbiji i njega samog, on se, između ostalog, osvrće i na “istorijsku zlonamernost” Vatikana prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
„Sigurno da naša istorija nije bez nekih loših odluka, pa i strašnih odluka Vatikana, možda ne samo Vatikana kao Vatikana nego Katoličke crkve kao zajednice. I na ovim terenima je bilo ekscesa i loših stvari. Bilo bi pogrešno da se kaže da ih nije bilo. Bilo ih je. Međutim, i sa druge strane ih je bilo“, kaže Nemet za DW.
Objašnjava da se „ne može reći da je jedna strana uvek žrtva, a da druga strana radi samo loše stvari“.
O „mržnji“ prema Srbima
„Nepotrebno nekritčko razmišljanje da je jedan narod uvek žrtva, a svi su protiv njega, to sam sretao i na Filipinima i u Poljskoj. Poljska je uvek plakala da su je u 18. veku podelili Rusi, Nemci i Austrijanci. Filipinci stalno navode da su ih Španci dirali. Svako nađe svoje“, kaže Nemet.
A „u Srbiji može da se čuje – svi nas mrze, niko nas ne voli. Jedino nas sada Mađari vole. Ne vole nas muslimani, Bugari, ovi, oni. I na kraju, uvek se nađe – ne voli nas Vatikan. Uvek se nađe neki razlog“.
Upozorava da je potrebno malo više objektivne komunikacije i da mediji tu imaju veliku odgovornost.
O Javnom servisu
„Nije zdravo da samo jedna politička linija bude prisutna na javnom servisu, jer se on plaća od novca svih. Treba da bude otvoren za sve društvene događaje, jer to je naše društvo. A ne da se unapred selektira šta može, šta ne može“, kaže kardinal.
O priznanju Kosova
Vatikan nije priznao Kosovo kao nezavisnu državu. Kakav je odnos Svete stolice prema KiM?
„Kosovo kao zajednica koja raste i pokušava da nađe svoj put, funkcioniše kao kvazidržava, ali ga puno država nije priznalo. Vatikan gleda i druge stvari“, priča Nemet.
„Koje su verske slobode, da li postoji zakon o verskim slobodama? Znamo da je na tom polju dosta toga nejasno, a isto tako da je odnos prištinskih vlasti prema pravoslavnoj crkvi prilično nejasan. Verska sloboda je za sve jednaka i Vatikan to neće da zanemari“.
Ceo intervju sa Ladislavom Nemetom možete da pročitate na DW
Studenti u blokadi zahvalili su se svima koji su bili na velikom skupu u nedelju na Slaviji i time ih podržali
Poslanik SNS-a Vladimir Đukanović se ne odriče stava da je dete vlasništvo države, a naknadno je pridodao i boga i roditelje. Socijalni radnici su se ogradili od ovakvih stavova i tvrde da su opasni
Reč je o području, naspram zaštićenog prirodnog područja „Šume Košutnjak“, površine oko 85 hektara
Građanima se preporučuje da ostanu kod kuće i izbegavaju sva putovanja koja nisu neophodna. Prvi put je pokrenut sistem SMS hitnih informacija građanima u slučaju nepovoljnih vremenskih prilika
Željko Mitrović je devet puta odlagao pretrese na ročištu po privatnoj tužbi Sava Manojlovića dostavljajući lekarske izveštaje i opravdanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve