Štefan Nihof (64), penzionisani vojnik, živi u pasivnim krajevima Bavarske. Prošlog utorka (12. novembar) bilo je tamo življe nego što se Nihof nadao.
Sabajle mu je policija pokucala na vrata, pretresla kuću i zaplenila elektronske uređaje zbog sumnje da je „uvredio“ jednu osobu iz političkog života i izazivao netrpeljivost.
„Bio sam tako ljut“, ispričao je Nihof za tabloid Bild.
Otkud policija?
Nihof je u junu na društvenoj mreži X objavio mim, fotomontažu koja prikazuje zelenog ministra ekonomije Roberta Habeka, a ispod je izmenjeni logotip čuvenog proizvođača šampona Švarckopfa.
Ali, umesto Schwarzkopf piše Schwachkopf, što znači otprilike – idiot.
Neko bi rekao satira, neko bi rekao kritika, ali u Habekovo ime je podneta krivična prijava zbog uvrede.
Tu nije kraj. Tužilaštvo je saopštilo da je raciju izvelo u sklopu šire akcije protiv govora mržnje na internetu, policija je tako upala u desetine kuća i stanova širom zemlje.
Tužilaštvo je potvrdilo da je na Nihofova vrata zakucalo zbog uvrede na račun jedne osobe iz političkog života, ali i zbog druge objave – stavio je fotografiju jednog pripadnika SS jedinica uz natpis: „Nemac ne kupuje kod Jevreja“. U tvitu je dodao: „Prave demokrate! Sve smo to već imali!“
Na pitanje Bilda o tom tvitu, Nihof je rekao da nije glorifikovao nacizam niti širio antisemitizam, naprotiv – kritikovao je današnje stanje, poredeći ga sa ondašnjim.
To je objavio reagujući na pozive da se bojkotuju proizvodi čuvene mlekare „Miler“ nakon što je mlekarski mogul Teo Miler u francuskom Kanu večerao sa Alis Vajdel, liderkom desničarske Alternative za Nemačku.
Habek često tuži
Iako stvari nisu proste kao na prvi pogled, pljušte kritike na račun Roberta Habeka koji se priprema za kancelarsku kandidaturu na prevremenim izborima koji će biti u februaru.
Jedan portparol Zelenih je na upit medija rekao da ne može Habek da komanduje policiji i tužilaštvu i da jedino oni odlučuju šta će i na koji način goniti.
Međutim, kako je ranije pisao nedeljnik Cajt, iz dva ministarstva koja vode Zeleni tokom tri godine podneto je preko 1.300 krivičnih prijava zbog pretnji i uvreda.
Prednjači Habekovo ministarstvo sa preko 800 prijava, a sledi Ministarstvo spoljnih poslova koje vodi Analena Berbok sa preko 500 prijava.
Nemački novinar Deniz Judžel, koji je svojevremeno pod suludim optužbama bio u turskom zatvoru i jedva je odande izašao, na platformi X je podsetio da Angela Merkel, tokom 16 godina u Kancelramtu, nikad nije podnela nijednu prijavu.
„I to vam je razlika između kancelarke i jednog kancelarskog kandidata“, napisao je on, misleći na Habeka.
„Zelene pahuljice“
Iako nemački Zeleni jesu najčešće na meti desničara i mrzitelja, pitanje je da li – angažovanjem specijalnih advokatskih firmi – zapravo sve bacaju u isti koš, i pretnje i uvrede i šale na njihov račun.
To bi se dobro uklopilo u stereotip o Zelenima koji šire njihovi politički protivnici, da su u pitanju „zelene pahuljice“ koje se bave zaštitom panda i svima bi da propišu kako da se ponašaju.
Tu priliku iskoristiće i opozicioni Demohrišćani. Tako je Armin Lašet, bivši kancelarski kandidat Demohrišćana, na Tviteru napisao: „U jednoj demokratiji se vladajući smeju nazivati idiotima i budalama. U diktaturama se zbog toga krivično goni.“
Holm Pucke, profesor krivičnog prava na Univerzitetu Pasau, kaže da u Nemačkoj već duže policija ljudima pretresa kuće ukoliko su optuženi za uvredu. „Sada imamo inflaciju postupaka koji se svode na to da je političar nekog prijavio zbog uvrede“, rekao je on za magazin Štern.
Kako je objasnio, vrlo često će Ustavni sud na kraju poništavati presude jer je reč o slobodi govora.
Noje cirher cajtung komentariše da se Habek u javnosti predstavlja kao opušteni, nonšalantni političar, ali da se iz ovoga vidi koliko je to pogrešna slika.
Inače, uvreda na račun osoba iz političkog života dodata je krivičnom zakoniku 2021. godine, što je nailazilo na brojne kritike. Sada se uvreda može kazniti zatvorom do tri godine ili novčanom kaznom.
Pre toga, zakon je prepoznavao samo klevetu na račun osoba iz političkog života.