Četiri reprezentativna sindikata prosvete najavila su danas da će od naredne nedelje časovi biti skraćeni na 30 minuta u školskim upravama u Novom Sadu, Zrenjaninu, Somboru i Valjevu, piše RSE.
Predstavnici sindikata su rekli da je prva nedelja štrajka sa skraćenim časovima sprovedena u 70 odsto škola u Beogradu i 80 odsto škola u Požarevcu.
Objasnili su da će štrajkovati jer će državni budžet za narednu godinu biti usvojen bez povećanja plata u procentu koji su tražili od Vlade Srbije.
Oni navode i da postoji mogućnost radikalizacije štrajka ukoliko Vlada ne ne bude ubuduće prihvatala njihove predloge.
Predsednica Školske uprave Požarevac iz sindikata Nezavisnost Jasminka Marić rekla je da su zaposleni u školama jedinstveni i da „odolevaju pritiscima“.
„Postoje pritisci od strane direktora koji se plaše, pa se dešava da samo jedan zaposleni želi da radi 45 minuta. Mi smo takvim kolegama obezbedili izdvojene učionice, ali to govori da dostojanstvo profesije nije na nivou na kojem treba da bude“, rekla je Marić, piše RSE.
Prva nedelja cirkularnog štrajka
Članovi reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika stupili su , 4. novembra, u zakonski štrajk, koji se u školama na području školskih uprava Beograd i Požarevac sprovodio skraćenjem časova na 30 minuta, pisalo je “Vreme”.
Pored školskih uprava Beograd i Požarevac, nastava će biti skraćena u školama s područja Novog Sada, Zrenjanina, Sombora i Valjeva od 13. do 15. novembra, budući da je 11. i 12. novembra jesenji raspust za učenike, a 11. novembar je za zaposlene neradni dan zbog državnog praznika Dan primirja u Prvom svetskom ratu.
Od 18. do 22. novembra časovi će biti skraćeni u školama na području Kragujevca, Čačka, Kraljeva i Užica, a od 25. do 29. novembra u školskim upravama Niš, Kruševac, Jagodina, Leskovac i Zaječar.
Đukić Dejanović čestitala dan prosvetnih radnika
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović čestitala je zaposlenima u obrazovanju, 8. novembar, Dan prosvetnih radnika Srbije, navodeći da ta profesija nosi veliku odgovornost ali i veliku čast.
„Radite izuzetno odgovoran posao koji zahteva puno požrtvovanja, razumevanja i ljubavi i budite ponosni što ste izabrali ovaj plemeniti poziv koji je značajan za sve nas. Želim da vam se zahvalim na trudu i naporima koje ulažete kako biste obrazovali i vaspitavali našu decu i izgradili kod njih pozitivan sistem vrednosti, jer su oni naša budućnost“, rekla je ministarka u saopštenju.
Ona je navela da će resorno ministarstvo u saradnji sa drugim nadležnim institucijama nastaviti da radi na stvaranju što boljih uslova za rad prosvetnih radnika, kao i na unapređivanju njihovog materijalnog položaj.
Zahtevi prosvetnih radnika
Glavni zahtev prosvetnih radnika je da Vlada ispuni ono na šta se obavezala u protokolu koji je pre godinu dana potpisala sa sindikatima – da početna plata nastavnika sa sedmim stepenom stručne spreme bude izjednačena sa prosečnom republičkom zaradom od 1. januara 2025.
Vlada, s druge strane, nudi povišicu od 11 odsto za sve zaposlene u obrazovanju i predškolskim ustanovama, kao i isplatu jednokratne pomoći od 15.000 dinara koju bi početkom januara dobili svi sektori, sem visokog obrazovanja.
Takođe je ponuđeno povećanje naknade za razedno starešinstvo za jedan procenat, što su sva četiri sindikata odbila.
Početna plata nastavnika je oko 740 evra i za oko 80 evra je manja od prosečne plate u Srbiji koja je 818 evra.
Ministar finansija Siniša Mali potvrdio je 8. novembra da je budžetom za narednu godinu planirano povećanje plata u prosveti za 11 odsto.