Priča iz života
Slušaj, aman, predsednika
Kakva si ti novinarka ako nećeš da poslušaš predsednika, prokomentarisala je komšinica moj pokušaj da joj objasnim da parlamentarna opozicija nema ništa protiv povećanja penzija
Udruženje arhitekata Srbije ocenjuje da su sadašnji učesnici u rekonstrukciji zgrade Železničke stanice, iako su radili u mnogo boljim uslovima nego tim Imre Farkaša pre 60 godina, dozvolili da nadstrešnica postane opasnost po ljude
Sadašnja generacija izvođača koji su rekonstruisali zgradu Železničke stanice u Novom Sadu, dozvolila je da dođe do rušenja nadstrešnice – ocenili su članovi Udruženja arhitekata Srbije u saopštenju povodom tragedije koja se dogodila u petak.
„Pre tačno šezdeset godina arhitekta inženjer Imre Farkaš, zajedno sa svojim timom inženjera i graditelja, u veoma limitiranim finansijskim, tehnološkim i vremenskim uslovima uspeo je da sagradi ovaj velelepni modernistički objekat, koji je izdržao test vremena.
Nažalost, šezdeset godina kasnije naša generacija inženjera i izvođača, sa veoma izdašnim budžetom, naprednom tehnologijom i dovoljno vremena nisu uspeli da prođu ovaj test, dozvolivši da objekat u vlasništvu Republike Srbije, rekonstruisan sredstvima i pod nadležnošću organa Republike Srbije postane opasnost po bezbednost građana Novog Sada i nažalost dovede do ovog tragičnog stradanja 14 osoba“, piše u njihovom saopštenju.
Zato Udruženje arhitekata Srbije zahteva od „nadležnih institucija da pod hitno i bez odlaganja sprovedu nezavisne krivične i stručne istrage koje se moraju završiti procesuiranjem svih odgovornih lica“.
Smatraju da je jedini način kojim je moguće „zaštiti arhitektonsku i inženjersku struku od kolektivne degradacije“.
„Da bi se ovo i desilo apelujemo na sve naše kolege koje će biti uključene u ovu istragu da deluju prema najvišim etičkim i moralnim standardima struke, ali i ljudskosti.
Apelujemo i na sve vršioce javnih dužnosti da se uzdrže od paušalnog prebacivanja krivice i sačekaju ishod istrage.“
Nadaju se da će tragedija u Novom Sadu „promeniti ustaljene negativne prakse i podići nivo odgovornosti“.
Inače, smatraju da su do tragedije doveli „sa jedne strane preterana formalna regulacija, a sa druge strane suštinska deregulacija na terenu, konstantno marginalizovanje struke, kao i korupcija i nemar“.
Ovo Udruženje je krovno udruženje arhitekata u Srbiji, a uključuje Društva arhitekata Beograda, Novog Sada, Niša, Zrenjanina, Valjeva i Društvo vranjskih arhitekata.
Kakva si ti novinarka ako nećeš da poslušaš predsednika, prokomentarisala je komšinica moj pokušaj da joj objasnim da parlamentarna opozicija nema ništa protiv povećanja penzija
Strah od nuklearnog rata danima se raspiruje u Srbiji, kako od tabloida, tako i od predsednika države. Da li će zastrašivanje građana dovesti do potražnje za tabletama kalijum-jodida, kao što je svojevremeno bio slučaj u Hrvatskoj i Austriji?
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obeležava se danas, 25. novembra. U Srbiji je od početka godine u partnerskom i porodičnom nasilju ubijeno 17 žena
Prošlo je deset dana od početka rušenja hotela „Jugoslavija“, a još se ne zna istina: da li se u zgradi hotela nalazi otrovni azbest ili ne. Nekoliko učesnika polumaratona je otkazalo učešće zbog mogućeg azbesta. Ništa se ne zna, pa čak ni da li „Milenijum tim“ ima projekat o rušenju
Od tragedije u Novom Sadu, svakodnevno i svuda, gde god da prolazimo, otkrivamo fasade, mostove, nadvožnjake, plafone, opasne po život. Škole su najopasnije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve