
Novi broj „Vremena“
Ankete pokazuju: Vučića neće narod
Studentska lista danas ima ubedljivu podršku u odnosu na vlast, otkrivaju istraživanja javnog mnjenja koja objavljuje „Vreme“ u novom broju. Ali, uslov je da takva lista bude jedina opoziciona
Dok neki stručnjaci kažu da za pakleno zagušenje saobraćaja kod Brankovog mosta nije bilo druge do semafora, drugi tvrde da je problem u samom kružnom toku
Postavljanje semafora na kružnom toku kod Brankovog mosta, sa novobeogradske strane, zbunilo je čak i najiskusnije vozače.
Nakon što su postavljeni u sredu (30. oktobar), gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić objasnio je da će raditi u špicevima, radnim danima od 7 do 10 i od 14.30 do 18.30 časova.
U ostalom periodu biće trepćuće žuto, kada bi se trebalo pridržavati pravila koja inače važe u kružnom toku.
Ne može bez semafora
Kako za „Vreme“ objašnjava profesor Saobraćajnog fakulteta u penziji Milan Vujanić, to što se događa na kružnom toku kod Ušća je najnormalnija priča kružnog toka koji je opterećen ogromnom količinom vozila i ne može se drugačije regulisati nego semaforima.
Semafori, kako kaže Vujanić, u odnosu na opterećenje koje ulazi u raskrsnicu podešavaju koliko koji pravac da puste.
„Na običnim raskrsnicama, kad se pojave problemi, mi stavimo semafor, kad je veći problem stavimo kružni tok, a kad je još veći problem stavimo i jedno i drugo“, kaže Vujanić.
Struka demantuje Šapića
Sa druge strane, Nikola Čelar, šef katedre za planiranje i regulisanje saobraćaja Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, rekao je za N1 da je primenjen koncept suprotan od onoga što je stav struke.
On je rekao da se kružne raskrsnice nikada ne primenjuju u rešavanju problema zagušenja, odnosno povećanju kapaciteta, takozvane protočnosti.
Objasnio je da kapacitet kružnih tokova direktno zavisi od „vrednosti protoka vozila“, što znači – ukoliko je protok veći, kapacitet je manji.
„Semaforisana kružna raskrsnica nema veći kapacitet od klasične semaforisane raskrsnice i predstavlja iznuđeno rešenje“, rekao je profesor Čelar.
Studentska lista danas ima ubedljivu podršku u odnosu na vlast, otkrivaju istraživanja javnog mnjenja koja objavljuje „Vreme“ u novom broju. Ali, uslov je da takva lista bude jedina opoziciona
Pripadnici Interventne policije legitimišu okupljene ispred Visoke zdravstvene škole u Beogradu, studenti tvrde da su izbačeni iz dvorišta
U Malom Mokrom Lugu u sredu popodne izbio je požar, a policija je saopštila da je lokalizovan. Nema ugroženih objekata
Čuveni most u Kosovskoj Mitrovici godinama je simbol podela. Vlasti Aljbina Kurtija bi da grade nove. Jedna šetnja Mitrovicom u kojoj se otkriva zašto Srbi otvaranje mostova vide kao albanski trijumfalizam
Porodica Radojčić iz Ašanje kod Pećinaca tvrdi da trpi pretnje, fizičke napade i policijske pritiske zbog političkih stavova i uspešnog biznisa s lubenicama
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve